Dom » Budownictwo

Nadbudowy obiektów budowlanych z lekkich konstrukcji stalowych

Nadbudowy obiektów budowlanych z lekkich konstrukcji stalowych
Zobacz więcej zdjęć »
Lekkie konstrukcje stalowe gięte na zimno zyskały sobie dużą popularność w branży budowlanej i zaczęły być coraz częściej wykorzystywane do budowy obiektów i elementów budowlanych, w których tradycyjne konstrukcje ze stali nie mogłyby być zastosowane ze względu na zbyt dużą wagę.

Czym jest nadbudowa budynku?

Nadbudową budynku nazywamy jego modernizację, która polega na powiększeniu jego powierzchni użytkowej poprzez dobudowanie kolejnych kondygnacji. Dotyczy to każdego budynku (mieszkalne, biurowe, użyteczności publicznej, przemysłowe itp.). Jest to najbardziej ekonomiczny sposób na otrzymanie dodatkowej powierzchni dla budynku, dlatego chętnie sięgają po to rozwiązanie właściciele budynków, szczególnie tych, którzy nie dysponują odpowiednio dużą nieruchomością gruntową i nie mogą zainwestować w drugi obiekt, lub nie jest to opłacalne finansowo. Nadbudowy najczęściej wykonuje się właśnie w technologii lekkich konstrukcji stalowych. Można je przeprowadzać w starych budynkach, budowanych tradycyjnie z cegły, ale także w budownictwie nowym. Wykonawstwo stalowych konstrukcji, ich prefabrykacja znacznie minimalizuje długość prac budowlanych w porównaniu do tradycyjnych metod nadbudów.

Korzyści wynikające ze stosowania konstrukcji stalowych w nadbudowach budynków

Kształtowniki gięte na zimno są najbardziej powszechnym materiałem wykorzystywanym do budowy nowych kondygnacji w istniejącym obiekcie budowlanym. Dzieje się tak za sprawą korzyści, które przynosi i użycie:

  • kształtowniki gięte na zimno posiadają niską masę własną przy dużej wytrzymałości. Ich zastosowanie nie wymaga wzmacniania obecnej konstrukcji budynku,

  • montażowe elementy konstrukcji posiadają niską masę co sprzyja szybkiemu montażowi i ograniczeniu kosztów związanych z montażem,

  • możliwość wykorzystania różnych materiałów osłonowych jak: cegła, drewno, stal, szkło, aluminium, kamień,

  • atrakcyjna architektura podnosząca walory estetyczne i architektoniczne budynku, szczególnie starej zabudowy.


Przygotowanie inwestycji nadbudowy


W pierwszej kolejności przed rozpoczęciem inwestycji nadbudowy nowych kondygnacji określa się wstępną koncepcję nadbudowy. Ważne będzie tutaj zagospodarowanie nowej powierzchni, wielkości pomieszczeń, ich przeznaczenie itp. Każda taka inwestycja musi zostać zweryfikowana pod kątem prawnym, a szczególnie trzeba zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Następnie dokonuje się oceny stanu technicznego budynku. Ocena techniczna określi techniczne warunki nadbudowy określając dopuszczalne obciążenia istniejącej zabudowy, możliwości prowadzenia instalacji, ingerencję w stropy i ściany budynku. Następnie wykonuje się plan funkcjonalno-użytkowy. Plan taki zawierać powinien przewidywany wpływ nowej nadbudowy na obecny budynek oraz obiekty sąsiadujące, powinien uwzględnić zapotrzebowanie na prąd, gaz, wodę, odprowadzenie ścieków i inne istotne warunki. Następstwem tego planu jest analiza ekonomiczna. Analiza ta określa opłacalność inwestycji jak i amortyzację zainwestowanych środków.    
Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Metal Service Sp. z o.o.
http://metalservice.info.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »