Firma » Biura

Najdroższe lokalizacje biurowe świata

Najdroższe lokalizacje biurowe świata
Zobacz więcej zdjęć »
Londyńska dzielnica West End utrzymuje pozycję lidera w rankingu najdroższych lokalizacji biurowych świata, zgodnie z raportem Global Prime Office Occupancy Costs (Koszty najmu w najdroższych lokalizacjach na świecie), wydawanym dwa razy w roku przez Globalny Dział Doradztwa i Badań Rynku w CBRE.

Londyński West End, gdzie najwyższe koszty najmu sięgają 180,43 EUR/mkw./m-c, zajmuje 1 miejsce w rankingu najdroższych destynacji biurowych, na drugim miejscu uplasował się Hong Kong (Centrum) – 157,42 EUR/mkw./m-c, na trzecim Pekin (Ulica Finansowa) – 126,25 EUR/mkw./m-c, na czwartym Pekin (Centrum) – 121,75 EUR/mkw./m-c, a pierwszą piątkę zamyka Moskwa – 112,48 EUR/mkw./m-c.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

 

Warszawa, z najwyższymi kosztami najmu na poziomie 35,56 EUR/mkw./m-c uplasowała się na 60 miejscu na liście najdroższych lokalizacji biurowych na świecie.

 

Konrad Heidinger. Konsultant w dziale doradztwa i badań rynku, powiedział:

 

„Warszawa zajęła 60 miejsce na liście najdroższych lokalizacji biurowych świata. Stolica Polski poprawiła swoją pozycję w rankingu o 3 pozycje mimo spadku najwyższych czynszów w ciągu ostatnich kilku kwartałów. Lepszy wynik w zestawieniu jest spowodowany głównie silniejszą obniżką stawek czynszowych w innych miastach biorących udział w badaniu. W zakresie najdroższych rynków biurowych obserwujemy obecnie polaryzację. Najlepsze lokalizacje stają się coraz droższe, podczas gdy wiele miast notowanych nieco niżej w rankingu zarejestrowało w ostatnim czasie spadki.”

 

„W związku z dużą ilością budowanej powierzchni w centrum Warszawy należy spodziewać się dalszej presji na spadek najwyższych czynszów, jednak popyt na stołeczne biura utrzymuje się w dalszym ciągu na bardzo wysokim poziomie” – dodał Konrad Heidinger.

 

Globalnie koszty najmu w najlepszych lokalizacjach biurowych wzrosły o 2,3% przez ostatnie 12 miesięcy, kończąc na pierwszym kwartale 2014. Najwyższy roczny wzrost odnotowano w obu Amerykach (do 3,3%) oraz w regionie Azji i Pacyfiku (do 2,9%). W regionie EMEA (Europa, Środkowy Wschód i Afryka) zaobserwowano spadek kosztów najmu o średnio 0,1% w stosunku do roku ubiegłego. Wyniki w poszczególnych regionach są zgodne z aktualnymi trendami ekonomicznymi – w ciągu ostatniego roku gospodarka w obu Amerykach była mocniejsza niż w obszarze EMEA.

 

„Przewidujemy, że stawki czynszów utrzymają się, ale pod koniec 2014 roku mogą nieco wzrosnąć. Najemcy są nadal świadomi wysokości kosztów najmu, a popyt na najlepsze lokalizacje biurowe ciągle wzrasta.” – powiedział Dr Raymond Torto, Globalny Prezes CBRE Research. „Z wyjątkiem kilku lokalizacji, głównie w regionie Azji i Pacyfiku, nie ma wystarczającej liczby nowych projektów w budowie, aby nasycić rynek. W związku z tym spodziewamy się, że czynsze w najlepszych lokalizacjach będą nadal rosły, na co wpływ mają również zwiększające się koszty utrzymania budynków.”

 

CBRE zbadała koszty najmu w najlepszych lokalizacjach biurowych w 126 miastach na całym świecie. W pierwszej 50-tce znalazło się 21 rynków z regionu EMEA, 20 z Azji i Pacyfiku i 9 z obu Ameryk.

 

Podczas gdy na badania porównawcze w dolarach amerykańskich wpływ miały różnice kursowe, roczne zmiany procentowe kosztów najmu oparte są na lokalnych walutach i metodach badań i nie miały na nie wpływu zmiany wartości walut.

 

Na potrzeby tej notatki prasowej stawki całkowitych kosztów najmu zostały przekalkulowane na euro/mkw./rok.

 

10 najdroższych lokalizacji biurowych na świecie

(w EUR za m kw. na miesiąc)

Pozycja

Lokalizacja

Całkowity koszt najmu

   

1

Londyn West End, Wielka Brytania

180,43

2

Hong Kong (Centrum), Hong Kong

157,42

3

Pekin (Ulica Finansowa), Chiny

126,25

4

Pekin (Centrum), Chiny

121,75

5

Moskwa, Rosja

112,48

6

Hong Kong (West Kowloon), Hong Kong

104,67

7

Londyn City, Wielka Brytania

100,01

8

New Delhi (Connaught Place - CBD), Indie

99,92

9

Tokio (Marunouchi Otemachi), Japonia

94,83

10

Paryż, Francja

80,91

 

 

 

Lokalizacje o najbardziej dynamicznych zmianach stawek czynszu w skali roku

(według lokalnych walut i metod badań)

5 lokalizacji o największym wzrośnie kosztów najmu

Pozycja

Lokalizacja

 Zmiana %

   

1

Dżakarta, Indonzja

60.1

2

Seattle (Przedmieścia), USA

19.4

3

Kuala Lumpur, Malezja

16.7

4

Dublin, Irlandia

15.8

5

Londyn West End, Wielka Brytania

13.5

 

5 lokalizacji o największym spadku kosztów najmu

 

Pozycja

Lokalizacja

Zmiana %

   

 

1

Palma de Mallorca, Hiszpania

-13.0

 

2

Panama City, Panama

-10.9

 

3

Lyon, Francja

-10.8

 

4

Hong Kong (West Kowloon), Hong Kong

-8.0

 

5

Walencja, Hiszpania

-7.9

 

      

        

        16   Warszawa                                                                 -3,00

 

Uwaga: Lista 50 najdroższych lokalizacji biurowych świata znajduje się na końcu tej informacji prasowej

 

Informacje redakcyjne:

 

  1. Raport “Prime Office Occupancy Costs”  jest badaniem dotyczącym kosztów najmu w najlepszych biurowcach w 126 miastach na całym świecie.
  2.  Badanie dotyczy stawek czynszów na dzień 31 marca 2014.
  3. Najbardziej dynamiczne zmiany oparte są na kosztach najmu w lokalnych walutach i miarach. Stawki podane w raporcie wyrażone są w dolarach amerykańskich za stopę kwadratową za rok wynajmu. Na potrzeby tej notatki prasowej stawki zostały podane w euro/mkw./rok.
  4. Analizy dotyczą całkowitych kosztów najmu i obejmują stawki czynszów najmu, opłaty eksploatacyjne, lokalne podatki oraz uwzględniają lokalne różnice w sposobie pomiaru powierzchni najmu.
  5. W związku ze zmianami w metodologii, dane z raportów z lat ubiegłych nie mogą być porównywane.

 

50 najdroższych lokalizacji biurowych świata na dzień 31 marca 2014

(w EUR na m kw. na miesiąc)

Pozycja

Lokalizacja

 

 

Całkowity czynsz najmu     Pozycja

(1 kwartał 2014)                                                                                  (3 kwartał 2013)

 

 

 

 

1

Londyn West End, Wielka Brytania

180,43

1

2

Hong Kong (Centrum), Hong Kong

157,42

2

3

Pekin (Ulica Finansowa), Chiny

126,25



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Aneta Mandziuk

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »