Kultura, sztuka » Kultura
Najlepsze filmy dokumentalne świata w kolekcji na DVD
Zobacz więcej zdjęć » |
Powiadają, że życie pisze lepsze scenariusze od tych, które są podstawą filmów fabularnych. W dobrym dokumencie nic nie jest wymyślone, a prawda o człowieku jest często wstrząsająca. Można się o tym przekonać oglądając na DVD „Kolekcję najlepszych filmów dokumentalnych świata”.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
W zestawie jest pięć tytułów: „Przeznaczone do burdelu”, „Obóz Jezusa”, „Murderball – Gra o życie”, „Koszmar Darwina” i „Księga rekordów Szutki”.
Nagrodzony Oskarem film „Przeznaczone do burdelu” (reż. Zana Briski i Ross Kauffman) jest dokumentem o urodzonych w burdelach Sonagachi dziesięciolatkach, dla których dzieciństwo skończyło się, gdy postawili pierwsze kroki. Od tej pory ich codzienność to zmywanie naczyń czy sprzątanie, a w niedalekiej przyszłości – praca, jaką znają i od wielu lat wykonują prostytutki – ich matki… Dla kilkorga dzieci wszystko nieoczekiwanie zmienia się, gdy w ich otoczeniu pojawia się młoda brytyjska fotograf.
Bohaterką „Obozu Jezusa” (reż. Heidi Ewing i Rachel Grady) jest pastor Becky Fisher, należąca do społeczności Ewangelików. Całą energię wkłada w organizowanie obozów wyznaniowych dla dzieci – „Kids on Fire”. Ewangelicy wkładają wiele starań w stworzenie „Armii Boga”, której „żołnierzy” rekrutuje się wśród najmłodszych Amerykanów. Dzieci są bowiem najbardziej podatne na indoktrynację. Choć Ewangelicyzm jest bliski religijnemu ekstremizmowi, do tej społeczności należy w Stanach Zjednoczonych 30 milionów osób.
W filmie „Murderball – Gra o życie” (reż. Henry Alex Rubin) śledzimy rywalizację dwóch narodowych reprezentacji: amerykańskiej i kanadyjskiej. Tytułowa „mordercza piłka” to tzw. quad rugby, oficjalna dyscyplina sportowa i paraolimpijska odmiana klasycznego rugby. Niepełnosprawni sportowcy grają na specjalnie skonstruowanych wózkach. Jeden z bohaterów filmu, Joe Soares, kiedyś grał w amerykańskiej drużynie quad rugby, teraz trenuje Kanadyjczyków. Robi to z takim zaangażowaniem, że w trakcie realizacji filmu trafia do szpitala z zawałem serca. Intensywne życie jest nie tylko jego udziałem. Wszyscy bohaterowie mają na nie duży apetyt: oprócz wyczynowo uprawianego sportu, studiują, pracują, mają dziewczyny, żony i dzieci.
„Koszmar Darwina” (reż. Hubert Sauper) to opowieść o ludziach z Północy i globalizacji, a także o pewnej rybie. W latach 60. w samym centrum Afryki w ramach naukowego eksperymentu do wód Jeziora Wiktorii wpuszczono pierwsze sztuki nowego gatunku ryby. W wyniku tych działań gwałtownie rosnąca populacja okonia nilowego doprowadziła do zagłady praktycznie wszystkich pozostałych gatunków zamieszkujących jezioro. Ten żarłoczny drapieżca rozmnażał się w tak oszałamiającym tempie, że dziś jego białe mięso eksportowane jest do wszystkich krajów świata. Olbrzymie samoloty towarowe, które niegdyś służyły Rosjanom, przylatują codziennie, aby odebrać ostatnie połowy, wymieniając je na kałasznikowy i amunicję, wykorzystywane w niezliczonych wojnach, które opanowały mroczne serce kontynentu.
„Księga rekordów Szutki” (reż. Aleksandar Manic) jest najpogodniejszym filmem w kolekcji. To niezwykły portret Szutki – miasta będącego największym skupiskiem Romów na Bałkanach, nieoficjalnej światowej stolicy Romów. Szutka to również miasto rekordów. Nieważne, w jakiej konkurencji, ważne, żeby być najlepszym. W wywołującej chwilami zawrót głowy podróży poznajemy kolejne barwne charaktery: derwisza, który wie, jak się zdematerializować i przenieść prosto do Ameryki; autora wielkiego słownika, który już niedługo, być może, będzie na ukończeniu; znachorów odczyniających uroki; super podrywacza, pogromcy wampirów. Ta niezwykła mozaika powoduje, że oglądamy dokument wyjątkowy i niekonwencjonalny.
Nadesłał:
puella
|
Komentarze (0)