Firma » Praca

Najniższa krajowa 2013 - kolejna podwyżka

Najniższa krajowa 2013 - kolejna podwyżka
Zobacz więcej zdjęć »
Obecnie płaca minimalna w Polsce wynosi 1 500 zł. Jest to kwota brutto, czyli bez odliczenia podatku i składek. Ostatecznie na rękę (netto) otrzymujemy kwotę około 1 112 zł. Jednak już z początkiem przyszłego roku te stawki wzrosną.

Najniższa krajowa 2013 ma wynieść 1 600 zł brutto – jest to już potwierdzona informacja. Płaca minimalna na rękę wzrośnie więc zaledwie o 69,52 zł – to mniejsza podwyżka niż w ubiegłym roku.

Pytanie, czy dodatkowa kwota 100 zł brutto miesięcznie pozwoli na wyjście z ubóstwa osobom, które już teraz zarabiają minimum krajowe? „Pensja minimalna powinna wynosić połowę przeciętnego wynagrodzenia i być uzależniona od wzrostu gospodarczego” - uważa Marek Lewandowski, rzecznik krajowej Solidarności. Przeczą temu jednak przewidywania ekonomistów, którzy zgodnie twierdzą, iż zbyt duży i gwałtowny wzrost najniższej krajowej szkodzi gospodarce, podnosi bezrobocie i znacząco przyspiesza rozwój tak zwanej szarej strefy.

Klin podatkowy, to różnica pomiędzy kosztami a wynagrodzeniem netto. Różnica ta zdecydowanie osłabia motywację do pracy pracowników, a firmy zniechęca do zatrudniania.

Zdaniem ekonomistów, aby zwiększyć dochody osób o niskich kwalifikacjach, bez pogorszenia relacji kosztu pracy do produktywności i bez ograniczenia zatrudnienia, należałoby raczej zmniejszyć obciążenie najniższych wynagrodzeń podatkami i składkami na ubezpieczenia społeczne.  

Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

nnbobak

Komentarze (6)

 • avatar
  ~Rafaello 2013-05-22 09:01:52

  Pracodawcy chcą jak najwięcej mieć zysku dla siebie, wzbogacać się kosztem ludzi. A pracownik to robol któremu dają resztki do wegetacji. Ja proponuje aby była ustawa taka że. Pracownicy zarabiają zasadniczą ustaloną w umowie + 30% zysku firmy do podziału między pracowników, wtedy zobaczymy czy naprawde firmy tak kiepsko stoją.

 • avatar
  ~Jan 2013-03-28 14:02:47

  posłowie powinni dostawać takie wynagrodzenie

 • avatar
  ~DDDDD 2013-01-29 12:21:28

  az nie wiem co napisac brak slow :(

 • avatar
  ~Ziomek 2013-01-04 16:57:18

  Witam . Odbywałem właśnie do końca 2012 roku staż w pewnej firmie. Od 1 stycznia 2012 roku podpisałem umowe i coś mi tu nie pasuje z kwotami. ( wymiar czasu pracu - pełny etat , wynagrodznie brutto 1280zł , Dopuszczalna liczba godzin ponad określony w umowie czas pracy , których przekroczenie uprawnia pracownika , oprucz normalnego wynagrodzenia , do dodatku do wynagrodzenia o kturym mowa w art.151(1) par.1 K.P.: NIE DOTYCZY) Czy może ktoś mi odpowiedzieć czy wszystko tutaj sie zgadza z ogólnymi przepisami ?

 • avatar
  ~Aga 2013-01-04 10:52:46

  zgadza się w moim zakładzie -tzw.pracy chronionej-kobiety z 3 grupą sa na umowę zlecenie za 500 zł charówy, a tym co mają 2 grupy ,to żeby nie dać podwyżki najniższej krajowej ,po prostu obcina się etaty,co oznacza tyle samo pracy za mniejsze pieniądze

 • avatar
  ~MARIO 2013-01-03 09:10:35

  Teraz pracodawcy zatrudniaja na zlecenie, jest CLAR SYTEM, ma siostrę sp.zoo, z jednej odprowadza składkę zdrowotna, z drugiej
  płaci za godziny przepracowane jak sie umówisz, najgorzej kombinują zkłady pracy chronionej, sprzatanie ochrona, biuro Reflexs sp.zoo, wrocław- co Piecgota i PO zrobili, ze człowiek zarabia 500zł na zlecenie i bieda coraz gorsza, jak przezyć w Polsce łamane są prawa pracy, kodeks pracy jest okropnie PO, PSL SLD DOPROWADZIŁO DO JESZCE GORSZEJ STUŁACJI


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »