Gospodarka » Przemysł

Nanotechnologia spoiw mineralnych – innowacja w rewitalizacji, budownictwie i górnictwie

Nanotechnologia spoiw mineralnych – innowacja w rewitalizacji, budownictwie i górnictwie
Zobacz więcej zdjęć »
Nanotechnologia jest wciąż młodą dziedziną nauki, zwłaszcza w obszarze badań inżynierii materiałów budowlanych. Jednak żadna z dziedzin nie jest tak spektakularna i zaskakująca jak właśnie technologia produkcji przedmiotów na poziomie najmniejszych cząstek materii.

Produkty oparte o ten rodzaj technologii mają wiele unikatowych cech fizykochemicznych. Materiały takie mogą w znacznym stopniu rozwiązać aktualne problemy budownictwa, zmienić wymagania i organizację procesu budowlanego.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Na początku ubiegłego stulecia Ernest Mach stwierdził, iż atomy są jedynie wytworem ludzkiej wyobraźni. Niewiele później, bo 29  grudnia 1959 roku, noblista Richard Feynman w swoim wystąpieniu „There is plenty of room at the bottom” wskazał, iż możliwe są działania na poziomie molekularnym i tym samym na nowo rozpoczęto dyskusje o nanotechnologiach. Dziś dowodem na rozwój tej nauki i innowacyjności jest wprowadzane przez Przedsiębiorstwo Robót Geologiczno-Wiertniczych na rynek nanospoiwo ClayFill. 

- ClayFill jest alternatywą na rynku spoiw na wyższym poziomie w sensie ekologicznym i  z lepszą ceną. Nanospoiwo to nowa propozycja w zakresie hydrotechniki, zabezpieczenia wysypisk odpadów i górnictwa podziemnego. Na rynku może zastąpić cementy, żywice z uwagi na fakt, iż jest całkowicie bezpieczny dla środowiska – mówi Grażyna Janik, właścicielka Przedsiębiorstwa Robót Geologiczno-Wiertniczych z Sosnowca. 

W czasie Nano-konferencji w Parku Przemysłowo-Technologicznym Revita PARK przybyli słuchacze mieli okazję naocznie przekonać się o właściwościach innowacyjnej mieszanki mineralnej ClayFill oraz o unikatowych cechach fizykochemicznych produktu  – Revita Park jest miejscem gdzie spotykają się nowoczesne technologie i innowacje w rewitalizacji. Jednym z takich przykładów jest, można powiedzieć,  główny bohater dzisiejszego spotkania nanospoiwo ClayFill – mówi Liliana Bielas – Kostyra, Manager Parku Przemysłowo-Technologicznego Revita PARK. 

Jedną z unikatowych cech mieszkanki mineralnej jest jej wysoka ekologiczność: - Podstawową cechą materiału jest zerowy odciek w trakcie wiązania w ciało stałe, co skutkuje brakiem oddziaływania na środowisko naturalne. Nie powoduje to również zmiany PH wód gruntowych, do których produkt jest iniekowany. Materiał zbudowany jest z naturalnych składników, co jak wykazują badania, pozwala na zachowanie właściwości produktu w stanie niezmiennym nawet przez kilkanaście lat.– dodaje Grażyna Janik.   

Produkt uzyskał również Atest Higieniczny Państwowego Zakładu Higieny, co pozwala na zastosowanie nanospoiwa w każdym środowisku, w tym również w otoczeniu ujęć wody pitnej.

Prelegenci Konferencji starali się również udzielić odpowiedzi na pytanie – czy nanospoiwo może zastąpić cement, lub tez całkowicie wyprzeć go z rynku. - Cement jest materiałem wykorzystywanym przy tworzeniu konstrukcji. Natomiast nanospoiwo ma inny zakres zastosowania. Służy do modyfikacji gruntów w zakresie polepszenia parametrów geotechnicznych, przeciwfiltracyjnych. Posiada ono szerokie zastosowanie w budowlach hydrotechnicznych, może być wykorzystywany do głębokich wykopów budowlanych – podsumowuje Roman Kuś, , właściciel Przedsiębiorstwa Robót Geologiczno-Wiertniczych z Sosnowca. 

Spoiwo powstaje w nowoczesnym Zakładzie Spoiw Mineralnych w Polsce. Zakład zlokalizowany jest w Koniecpolu na terenie byłej cementowni. Jak podkreślali prowadzący prezentację o Zakładzie - Robert Tomaszewski i Tomasz Kopeć, to pierwsze takie miejsce, gdzie powstaje nanospoiwo. Aktualnie jest tylko jeden taki Zakład, który produkuje mieszkankę zarówno na potrzeby polskich projektów budowlanych, jak i zagranicznych. - Budowa filii Zakładu Spoiw Mineralnych jest naszym kolejnym marzeniem. Realizujemy inwestycje w różnych częściach kraju i chcielibyśmy, aby miejsca produkcji spoiwa nie były znacznie oddalone – informują nas właściciele PRGW. 

W części pokazowej konferencji uczestnicy mogli naocznie przekonać się o właściwościach spoiwa. W wodnym teście, w przeciwieństwie do cementu i innych spoiw, nanospoiwo nie zmieniło swoich właściwości. Nadal pozostało ciałem stałym, nie uległo rozproszeniu, ani rozpuszczeniu. Czy zatem zachowuje się ono tak samo w innych warunkach np. kwasach, zanieczyszczonych glebach? : - Badania naukowe przeprowadzone w ramach projektu badawczego, w grudniu 2015r., wykazały, ze spoiwo w sposób doskonały wiąże grunty skażone ropopochodnymi, metalami ciężkimi i ściekami. Odpowiadając na pytanie, nie jest to materiał, który testowano na zbiornikach z kwasem lub zasadami. Do tego typu celów są specjalnie tworzone zbiorniki. Należy jednak podkreślić, iż podstawowym składnikiem nanospoiwa są minerały zbudowane z pakietowych krzemianów, odpornych na działanie kwasów i zasad. W przypadku zapotrzebowania w tym zakresie zostaną jednak przeprowadzone testy – mówi właściciel PRGW. 

A co z drobinami, które unoszą się na wodzie? - Zdjęcie wykonane w trakcie konferencji z owymi drobinami unoszącymi się na wodzie nie odzwierciedla w sposób dokładny rzeczywistości. Materiał nie oddziałuje chemicznie na wodę. W naturalnych warunkach nie wydzielają się drobiny, które unoszą się na wodzie. W czasie pokazu spoiwo wprowadzane było „ręcznie” do zwykłej zlewki – podkreśla Grażyna Janik.  

Wysłuchaliśmy o dużych budowach, wielomilionowych przedsięwzięciach. Jedyny wniosek to taki, że nanotechnologie są tylko dla dużych firm? – Nie, to błędne myślenie. ClayFill jest również dla przeciętnego Kowalskiego, razem z instrukcją obsługi stosowania. Może być wykorzystywany w każdych warunkach domowych, np. przy użyciu betoniarki. W każdym przypadku osoby z doradztwa technicznego firmy poinstruują użytkownika o sposobie stosowania materiału. Dla indywidualnych odbiorców materiał jest dostępny w standardowych opakowaniach po 25 kg z instrukcją – dodaje Roman Kuś. 

W ramach konferencji można było również obejrzeć wystawę fotografii „25-lecie naszej pasji, czyli praca PRGW w terenie”. Wystawa zdjęć będzie otwarta na terenie Parku jeszcze przez trzy tygodnie.




Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

joanneu

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »