Firma » Biznes
Nastroje na targach MIPIM w przeważającej mierze pozytywne
Zobacz więcej zdjęć » |
Nastroje na MIPIM 2014 były w przeważającej mierze pozytywne. Aż 85% specjalistów z branży nieruchomości deklaruje optymistyczne spojrzenie na europejski rynek nieruchomości komercyjnych – zgodnie z niedawnym sondażem CBRE, międzynarodowej firmy doradczej na rynku nieruchomości.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
CBRE przeprowadziło ankietę pośród ponad 300 specjalistów z branży nieruchomości na MIPIM 2014 - największym forum nieruchomościowym odbywającym się w Cannes - aby zbadać nastroje panujące obecnie na europejskim rynku nieruchomości komercyjnych. Sondaż pokazuje że przebadani respondenci w większości patrzą optymistycznie na europejski rynek powierzchni komercyjnych w 2014 r. Odnotowano poprawę nastrojów w porównaniu do 2013 r. – ponad trzy czwarte ankietowanych (77%) opisuje swoje nastawienie jako „bardziej pozytywne” lub „mniej więcej takie samo” jak w zeszłym roku.
Badanie przeprowadzone przez CBRE pokazuje, że następuje znaczna poprawa nastrojów na europejskim rynku inwestycji w nieruchomości komercyjne, porównywalna do stanu z 2007 r. sprzed Globalnego Kryzysu Finansowego (GKF). Ponad połowa respondentów (53%) oświadczyła, że jest nastawiona „bardziej optymistycznie” lub „mniej więcej tak samo” jak w 2007 r.
Jonathan Hull, Dyrektor Zarządzający działu rynków kapitałowych w CBRE na region EMEA, komentuje: „Na MIPIM 2014 dało się wyczuć panującą pozytywną atmosferę – z pewnością wśród inwestorów jest teraz mniej ostrożności i więcej zaufania. W pierwszej połowie 2013 r., inwestorzy skupiali się na głównych rynkach i wiodących nieruchomościach, największą zmianą w 2014 r. jest to, że inwestorzy szukają okazji do wzrostu. Widmo kryzysu odsuwa się w cień i inwestorzy zaczynają postrzegać strefę euro w znacznie bardziej optymistycznych barwach. Tam gdzie jeszcze niedawno panował jedynie wyraźny podział na północ i południe Europy, teraz można dostrzec ożywienie i wzrost gospodarczy.” Respondenci zostali również zapytani jakie rodzaje nieruchomości (według sektora i typu rynku) były najbardziej atrakcyjne pod kątem zakupowym w 2014 r. Odpowiedzi były zróżnicowane – większość ankietowanych wybrało nieruchomości biurowe (40%), nieruchomości handlowe zajęły drugie miejsce (32%), a magazynowe i logistyczne – trzecie(28%). Chociaż jasne jest, że nadal utrzymuje się wysoki popyt na podstawowe rynki takie jak Wielka Brytania, Niemcy i Francja (40%), respondenci postrzegający jako najbardziej atrakcyjne rynki „wychodzące z kryzysu” (34%) oraz „wschodzące” (26%) potwierdzają wzrost zaufania pośród inwestorów oraz chęć na przesuwanie się w górę krzywej ryzyka w 2014 r. Pozytywne nastroje panujące na targach MIPIM pokrywają się z wnioskami raportu CBRE „Badanie Intencji Inwestorów Na Rynku Nieruchomości” w 2014 r. Zaufanie inwestorów w Europie Zachodniej ostro wzrosło w porównaniu z ubiegłym rokiem – 71% respondentów wybiera ten rynek jako najbardziej atrakcyjny region świata dla inwestycji. Raport ujawnił zmiany w kwestii preferencji geograficznych – odnotowano duży wzrost udziału inwestorów (19%) wybierających Hiszpanię jako najbardziej atrakcyjne miejsce do zakupów w 2014 r. w porównaniu do 6% w 2013 r. Dowodem na gwałtowne zmiany w porównaniu z zeszłym rokiem jest fakt, że obecnie Madryt ustępuje miejsca jedynie Londynowi w rankingu najbardziej atrakcyjnych inwestycyjnie miast. Barcelona również uplasowała się w pierwszej dziesiątce. Apetyt inwestorów na okazje na rynkach wychodzących z kryzysu potwierdza także obecność Amsterdamu i Dublina w tym gronie. Mike Atwell, Starszy Dyrektor działu rynków kapitałowych w CBRE na region Europy Środkowej i Wschodniej (CEE), powiedział: “Zgodnie z raportem CBRE - Real Estate Investor Intentions’ Survey, Warszawa znalazła się w pierwszej ósemce najchętniej wybieranych lokalizacji inwestycyjnych w 2014 roku w Europie. Pokazuje to, że rynek inwestycyjny w regionie CEE będzie nadal koncentrował się na Polsce, ale obserwujemy również rosnące zainteresowanie innymi krajami w regionie.” Raport ujawnił jednocześnie, że nieruchomości biurowe stanowiły najbardziej atrakcyjny sektor w 2014 r., otrzymawszy znacznie więcej głosów (39%) niż w roku 2013 (29%).
Nadesłał:
Aneta Mandziuk
|
Komentarze (0)