Zdrowie » Medycyna

Niepożądane interakcje leków – jak im zapobiec?

U 30% pacjentów zażywających leki stwierdza się potencjalnie niekorzystne interakcje. Dlatego z troski o maksymalizację bezpieczeństwa pacjenta w ramach Bazy Leków i Środków Ochrony Zdrowia (BLOZ) powstała specjalistyczna baza danych o niepożądanych interakcjach leków. Jakie daje możliwości?

Baza Interakcji w ramach Bazy Leków i Środków Ochrony Zdrowia powstała w pierwszej połowie lat 90-tych i cały czas trwa jej systematyczna aktualizacja. Do tej pory rejestruje 35 721 interakcji pomiędzy 1 371 substancjami leczniczymi znajdującymi się w lekach dopuszczonych do obrotu. Za pomocą codziennych elektronicznych raportów, specjaliści powiadamiani są o najnowszych doniesieniach pojawiających się w piśmiennictwie naukowym.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

W tym momencie prawie 70% z zarejestrowanych interakcji ocenionych jest jako wymagające ostrożności i monitorowania skutków leczenia, a kolejne dwa i pół tysiąca stanowić może bezpośrednie zagrożenie. Znajomość niekorzystnych interakcji leków ma przyczyniać się do zwiększania bezpieczeństwa farmakoterapii służąc pacjentom oraz lekarzom i farmaceutom posługującym się systemami informatycznymi. Baza Interakcji może pomóc w zapobieganiu tak poważnym schorzeniom, jak zaburzenia rytmu serca, krwotoki, uszkodzenia wątroby czy nerek.

Szacuje się, że interakcje leków stanowią przyczynę ok. 3% hospitalizacji. Dzieje się tak, ponieważ nie ma leków całkowicie pozbawionych działań niepożądanych. Im więcej preparatów zażywanych jednocześnie, tym ryzyko szkodliwego oddziaływania również wzrasta. Liczba interakcji, w które może wchodzić dana substancja zależy od wielu czynników, jak sposoby jej wchłaniania, cele terapeutyczne, na które działa, a także metabolizm pacjenta. Wiedza na temat interakcji pomiędzy lekami stale ewoluuje, dlatego tak ważna jest systematyczna aktualizacja bazy.

Cały czas jesteśmy narażeni na niekorzystne oddziaływanie leków - należy jednak dążyć do minimalizowania takiej ewentualności. Niezwykle istotne jest uświadomienie sobie istniejącego zagrożenia, zarówno przez pacjenta, jak i lekarza czy farmaceutę. Wiedza na temat interakcji bardzo szybko się zmienia, dlatego należy kłaść nacisk na stały i rzetelny monitoring -  do tego dążą eksperci pracujący nad Bazą Interakcji Leków.

Więcej na ten temat w kwietniowym wydaniu miesięcznika OSOZ.

 



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Kamsoft
http://kamsoft.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »