Kultura » Kultura
Niezwykłe zbiory w niezwykłym Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II
Zobacz więcej zdjęć » |
Ta unikatowa kolekcja, znajdująca się w duchowej stolicy Polski, powstała po to, by oddać hołd niezwykłemu człowiekowi - Karolowi Wojtyle. Muzeum jest już dostępne dla zwiedzających.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Muzeum cieszy się największą na świecie ilością eksponatów - ponad 5.5 tys. To dosyć niezwykłe, gdyż w samym Watykanie znajduje się zbiór o połowę mniejszy. Zasoby muzeum zasila m.in.: prywatna kolekcja Wojciecha Grabowskiego, największego, jak dotąd, kolekcjonera monet papieskich. Nowoczesne wnętrze budynku oraz niekonwencjonalne oświetlenie kolekcji, składające się z ponad dwudziestu dwóch tysięcy punktów świetlnych, robi wrażenie na wszystkich gościach. Do prezentacji eksponatów wykorzystano ponadto najnowocześniejsze środki audiowizualne. Uroczyste otwarcie odbyło się w sierpniu br., a uczestniczyli w nim m.in. Ks. Kardynał Stanisław Dziwisz oraz fotograf papieski Arturo Mari.
Biały kruk wśród monet
Muzeum szczyci się swoją unikalną kolekcją, wśród której zobaczyć można złotą monetę o nominale 200 tys. zł z 1987r., którą wydano zaledwie w 5 egzemplarzach, a także niezwykle rzadki okaz pochodzący z Haiti z 1983 r. Ponadto kolekcję cechuje ogromna różnorodność. Znajdują się tam monety zarówno o masie 1000 g, jak i 0,5 g. Zrobione są z rozmaitych kruszców, takich jak: złoto, srebro, niob, miedź, ołów, aluminium czy akryl. Monety wykonane zostały wszelkimi znanymi numizmatyce technikami. Najmłodsza z monet pochodzi z 2011 roku, a najstarsza jest tzw. przebitką starej monety z 1932 roku. Zwiedzający mogą też podziwiać specjalne monety zdobione kryształami Swarovskiego.
Medale papieskie i annualne
Warte uwagi są medale papieskie, bite z okazji kolejnych pielgrzymek Jana Pawła II. Papież wręczał je osobiście dygnitarzom, przywódcom państwowym, korpusowi dyplomatycznemu oraz zasłużonym ludziom. Niektóre medale istnieją jedynie w dwóch lub trzech egzemplarzach. Muzeum posiada prawie wszystkie z 26 medali annualnych, które upamiętniają każdy rok pontyfikatu papieża.
Nie tylko monety i medale
Poza bogatą kolekcją monet i medali, Muzeum oferuje szeroki zbiór pamiątek, związanych z życiem i pontyfikatem Jana Pawła II. Są tam m.in. replika pierścienia, szat liturgicznych, stuła, piuska papieska, a także replika pastorału oraz ciekawy zbiór znaczków pocztowych, zdjęć i obrazów z wizerunkiem papieża. Największe wrażenie robi jednak relikwia II stopnia, a mianowicie fragment białej szaty liturgicznej Jana Pawła II, umieszczonej pod płaszczem rzeźby Mariusza Drapikowskiego.
Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II mieści się w Częstochowie, przy ul. Jagiellońskiej 67/71. Muzeum można zwiedzać od wtorku do soboty w dwóch sesjach: o godzinie 12:00 i o 14:00. Termin warto ustalić telefonicznie lub za pośrednictwem strony internetowej www.jp2muzeum.pl.
Komentarze (0)