Gospodarka » Żywność

O co chodzi w whisky?

O co chodzi w whisky?
Zobacz więcej zdjęć »
Whisky jest bardzo popularnym i eleganckim alkoholem. Mało osób jednak wie skąd się wzięła jej nazwa, czym się różni whisky od whiskey oraz jak zróżnicowane są trunki pochodzące z różnych krajów. W tym artykule przybliżyłem właśnie te ciekawostki.

 

Whisky - skąd się wzięła nazwa?

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Chociaż nazwa Whisky powstała dopiero w XVIII wieku, sam trunek jest o wiele starszy. Wcześniej nazywała się whiskybae, co było ułatwioną wersją jeszcze wcześniejszego “usquebaugh”. Ten ostatni termin można tłumaczyć jako “water of life” czyli wodę życia.

Czy whisky, whiskey i burbon to jest to samo?

I tak, i nie. Wszystkie te nazwy odnoszą się do jednego typu trunku, jednak cechują je pewne różnice, które mogą mieć znaczny wpływ na wynik końcowy.

Każdą nazwę można przypisać do poszczególnych krajów. “Whisky” możemy nazwać trunki pochodzące z takich krajów jak Szkocja, Japonia lub Kanada. Dłuższa wersja, whiskey odnosi się w większości do trunków wywodzących się ze Stanów Zjednoczonych lub Irlandii.

Ostatnia nazwa - burbon (a w zasadzie bourbon) jest rodzajem whiskey, która w większości została wyprodukowana ze słodu kukurydzianego.

Pochodzenie a smak.

Wiadomym jest, że wyżej opisana grupa alkoholi, jest bardzo do siebie podobna, jednak krzywdzące byłoby nazwanie je identycznymi. Myślę, że krótkie opisanie tych subtelnych różnic będzie na miejscu.

Scotch whisky

Szkocka jest pewnego rodzaju prekursorem gatunku. Scotch Whisky Regulations, która określa zasady jej destylowania nadaje trunkowi elitarności. Szkocką whisky możemy podzielić na trzy najpopularniejsze gatunki:

  • Single Malt - Destylowana jest w 100% ze słodu jęczmiennego. Możemy być pewni, że kupiona przez nas butelka Single Malt cały proces produkcji odbyła pod patronatem tylko jednej destylarni.. Przykładami mogą być Edradour 10yo lub Auchentoshan 12yo.

  • Blended Malt - Przykładami mogą być Scallywag czy Big Peat. Są to mieszaniny jęczmiennych Single Maltów.

  • Blended whisky - Mieszanka destylatu jęczmiennego z tymi pochodzącymi z innych zbóż. Duża wolność w wyboru destylatów daje producentowi duże pole do manewru w zmianie smaku i aromatu. Bardzo znanym przykładem są tutaj trunki Johnnie Walker. Chyba najpopularniejszy gatunek w Europie.

Japanese Whisky

Bazująca na szkockich zasadach, whisky głównie mieszana.  Warto zauważyć, że każdy składnik przyszłego trunku jest wytwarzany w jednej destylarni, przez co “japończyki” mogą się znacznie różnić. Najpopularniejszymi markami są Yamazaki i Nikka.

Amerykańska Whiskey

Miłość wszystkich kowbojów. Ten popularny trunek różni się od szkockiego głównie podstawą słodu. Ze względu na uprawy rolne w USA  na amerykańskim rynku whiskey panuje słód kukurydziany. Z tego też powodu, dwie wersje trunku mają tam największe znaczenie:

  • Bourbon (burbon) - Pochodzący z Kentucky, destylat musi się składać z min. 51% słodu kukurydzianego. Jim Beam jest bardzo popularnym przedstawicielem gatunku

  • Tennessee whiskey - Rodzaj bourbonu, ale  filtrowany przez grubą warstwę klonowego węgla drzewnego. Mocno wpływa to na aromat i walory smakowe. Przykładem byłby tutaj Jack Daniel’s.

Irlandzka Whiskey

Od Szkockiej różni ją głównie jeden szczegół. Jest to potrójna destylacja trunku, co wbrew pozorom może znacznie zmienić wynik końcowy. Popularne Irlandzkie whiskey to: Jameson lub Midleton Very Rare.

Szkocja boi się o przyszłość whisky.

Niedługo, ważność stracą pozostałe umowy unijne, które wiązały Wielką Brytanię z Unią Europejską. Sprawa ta może mocno odbić się na rynku whisky. Szkoccy producenci w obawie o swój interes, skontaktowali się z władzami w Londynie.

Whisky od zawsze kojarzyła się z luksusowym rodzajem alkoholu. Szkoci, dbający o dobre imię trunku, boją się możliwości zalania rynku europejskiego tańszym rodzajem trunku, pochodzącym spoza wysp, i co za tym idzie utratą udziałów szkockich destylarni.  

Faktycznie, każdy trunek tego rodzaju, wytworzony w tej części wysp podlega wielu zasadom produkcji, głównie whisky typu Single Malt, co zapewnia o wysokim poziomie jakości.  

Rząd odpowiada na obawy Szkotów i  obiecuje zrobić wszystko by rynek cały czas mógł “rozkwitać”.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Whisky&Spirit House
http://whiskyandspirit.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »