Dom » Budownictwo
Obalamy mity
Zobacz więcej zdjęć » |
Mają tyle samo przeciwników, co zwolenników. Postanowiliśmy rozwiać wszelkie wątpliwości i rozprawić się z krążącymi na ich temat mitami.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Okna plastikowe od dobrych kilku lat zaczęły zajmować miejsce tradycyjnych okien drewnianych. Można śmiało stwierdzić, zawojowały one rynek stolarki okiennej - nie tylko w Polsce. Produkty te są chętnie wybierane ze względu na ich praktyczne właściwości - trwałość oraz estetyczny wygląd. Niemniej, wiele osób podchodzi do nich sceptycznie i postrzega je jako realne zagrożenie. Decydując się na zakup okien PCV warto dowiedzieć się o nich, jak najwięcej, by wybór był w pełni świadomy.
Toksyczne właściwości?
“Sprawcą” zamieszania wokół okien PCV jest polichlorek winylu, wytrzymały polimer syntetyczny o właściwościach termoplastycznych, stosowany do wytwarzania tworzyw sztucznych. To jeden z najstarszych materiałów syntetycznych o najdłuższej historii produkcji przemysłowej. Zresztą nie ma czemu się dziwić - wytwarzanie PCV jest tanie, a sam polichlorek winylu odporny na korozję i chemikalia a także na trudne warunki atmosferyczne. Co więcej - nie przewodzi prądu, słabo przewodzi ciepło, nadaje się do recyklingu. W czystej postaci to biały proszek. Aby można go było wykorzystać w profilach okiennych, producenci stosują stabilizatory - wapniowo-cynkowe lub ołowiane. Te ostatnie sprawdzają się najlepiej, podnoszą parametry produktu, ale też wzbudzają kontrowersje. Wszystko przez szkodliwe działanie ołowiu. Nie ma jednak powodu do obaw - podczas produkcji jest on trwale wiązany w strukturze tworzywa i w tej formie jest całkowicie nieszkodliwy. - Gotowe do użytku okna plastikowe są całkowicie bezpiecznym dla organizmu ludzkiego.Muszą też spełniać określone normy produkcyjne. Potwierdzają to bardzo restrykcyjne zaświadczenia - na przykład atest Państwowego Zakładu Higieny. Przed zakupem okien należy sprawdzić, czy dany produkt posiada odpowiednie certyfikaty.- mówi Agata Wypych z Oknar Wrocław. Co więcej, naukowcy uważają, że tworzywa PCV, z których produkuje się okna są przyjazne środowisku.
Codzienna eksploatacja
Podczas codziennej eksploatacji okien nie ma możliwości, by uwalniały się z nich jakiekolwiek toksyczne substancje. Jest to jednak możliwe w skrajnych sytuacjach. Substancje te mogą potencjalnie uwolnić się na przykład podczas pożaru. Warto mieć jednak świadomość, że PCV sam w sobie nie jest łatwopalnym materiałem. Co więcej -ma silne właściwości samogasnące. Dopiero przy temperaturze 120 stopni Celsjusza polichlorek winylu wydziela szkodliwe dioksyny, furany i chlorowodór. Nie ma to jednak nic wspólnego z codzienną eksploatacją. Szkodliwe jest więc nie samo tworzywo a jedynie jego opary.
Dlaczego wybieramy PCV?
Mimo kontrowersji, okna PCV cieszą się dużą popularnością. Powodów jest co najmniej kilka - cena, doskonała izolacyjność akustyczna, duża odporność na zniszczenia. Bez względu na to, czym kierują się kupujący, o jednym można ich zapewnić - tego typu okna są równie bezpieczne, co drewniane czy aluminiowe.
Komentarze (0)