Technologie » Internet

Obama rezygnuje ze stanowiska - falszywe strony w sieci

Obama rezygnuje ze stanowiska - falszywe strony w sieci
Zobacz więcej zdjęć »
Taką fałszywą informację kryjącą złośliwe oprogramowanie, według firmy Panda Security, podaje już 40 stron internetowych. Użytkowników zachęca się do pobrania pliku, zawierającego artykuł na ten temat.

Zamiast oczekiwanego tekstu, na komputer kopiowanych jest kilka szkodliwych plików, które zamieniają go w maszynę typu „zombie", kontrolowaną zdalnie przez cyberprzestępców.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

PandaLabs, laboratorium Panda Security specjalizujące się w analizie i wykrywaniu złośliwego oprogramowania, zlokalizowało 40 witryn internetowych, które wykorzystują wizerunek Baracka Obamy, prezydenta elekta Stanów Zjednoczonych, jako przynętę mającą ułatwić rozprzestrzenianie złośliwego oprogramowania. Strony zawierają następujący nagłówek:

„Barack Obama has refused to be a President" (Barack Obama rezygnuje ze stanowiska prezydenta)

Próba przeczytania artykułu powoduje wyświetlenie okna dialogowego z pytaniem o zgodę na pobranie pliku. Po jej zaakceptowaniu na twardy dysk kopiowane są liczne szkodliwe pliki. Za ich sprawą zainfekowany komputer zamienia się w maszynę „zombie", kontrolowaną zdalnie przez cyberprzestępców.

„Komputery zombie zwykle wykorzystuje się do tworzenia tzw. botnetów (bot to złośliwy kod, umożliwiający zdalne kontrolowanie komputerów). Są one następnie wynajmowane przez cyberprzestępców osobom trzecim, które używają komputerów zombie np. do rozsyłania spamu lub przeprowadzania ataków typu DoS" - wyjaśnia Maciej Sobianek, specjalista ds. bezpieczeństwa Panda Security Polska.

Zagrożenie rodem z Chin

Według PandaLabs atak pochodzi prawdopodobnie z Chin. Wszystkie domeny zostały zakupione przez tamtejszą firmę, która ma na swoim koncie wiele ataków przeprowadzanych z wykorzystaniem złośliwego oprogramowania.

To nie pierwszy przypadek wykorzystania przez cyberprzestępców wizerunku Baracka Obamy do dystrybucji złośliwego oprogramowania. Jeszcze w trakcie kampanii prezydenckiej oraz bezpośrednio po wyborach w obiegu znajdowały się fałszywe wiadomości, których czytelnicy nieświadomie pobierali złośliwe oprogramowanie.

Więcej informacji na temat tego ataku można znaleźć w blogu PandaLabs (http://pandalabs.pandasecurity.com/archive/Malware-Campaign-Impersonates-Barack-Obama_2700_s-Website.aspx).

O firmie Panda Security

Panda Security jest jednym z czołowych producentów zintegrowanych rozwiązań bezpieczeństwa IT do walki z zagrożeniami internetowymi. Na rynku działa już od 18 lat i jest obecna w ponad 55 krajach świata. Pod względem udziałów w rynku Panda Security zajmuje drugie miejsce w Europie (Gartner). Obecnie firma obsługuje 4 miliony klientów, w tym 140 000 korporacji na całym świecie, zatrudniając ponad 1500 osób. Produkty Panda Security - dostępne w ponad 20 językach - umożliwiają centralne zarządzanie i ochronę stacji roboczych, serwerów i bram, dzięki czemu pozwalają stworzyć bezpieczne środowisko pracy dla dużych korporacji, małych i średnich firm oraz użytkowników domowych. Centrala firmy i główne laboratorium mieszczą się w Bilbao w Hiszpanii, pozostałe laboratoria - w Stanach Zjednoczonych.

Panda Security jako pierwsza firma na rynku wdrożyła nową koncepcję ochrony, gdzie każdy użytkownik bierze udział w walce ze złośliwym oprogramowaniem, przesyłając na serwery Panda dane na temat nowych zagrożeń. Zaimplementowana technologia, zwana Kolektywną Inteligencją zmniejsza wykorzystanie przepustowości przez poszczególne komputery, zapewniając przy tym szybszą i pełniejszą ochronę. Panda Antivirus Pro 2009, Panda Internet Security 2009 oraz Panda Global Protection 2009 to nowa era w dziedzinie zabezpieczeń. Kolektywna Inteligencja funkcjonuje jako baza danych online działająca w czasie rzeczywistym, w której przechowywana jest większość plików sygnatur. Dzięki temu punkty końcowe są obciążone jedynie ich niewielką częścią.
W Polsce Panda Security działa od września 2001 roku. Po siedmiu latach działalności firma znajduje się w ścisłej czołówce producentów najlepiej rozpoznawanych i ocenianych programów antywirusowych w Polsce. Ich dystrybutorami są: ABC Data, Action, Incom i AB SA. Programy dostępne są również w sklepach Empik, Media Markt, Electro World, Saturn oraz sieciach Komputronik i Vobis.

Oprócz działalności komercyjnej firma prowadzi w Polsce bezpłatne PogotoVie Antywirusowe: www.pogotovie.pl

Oficjalna strona polskiego oddziału Panda Security Polska: www.pspolska.pl

Strona korporacyjna Panda Security: www.pandasecurity.com



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

ap

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »