Firma » Tax
Odliczamy od podatku ulgę na dzieci
Zobacz więcej zdjęć » |
ORZECZENIE
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Izba Skarbowa w Białymstoku wyjaśnia, że zgodnie z ustawą z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.) ulga przysługuje podatnikom, którzy w roku podatkowym 2007 wychowywali własne lub przysposobione dzieci. Z ulgi mogą więc skorzystać nie tylko rodzice, ale również prawni opiekunowie dziecka.
Ulga przysługuje na dzieci: małoletnie; bez względu na wiek, jeżeli zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymywały zasiłek pielęgnacyjny; do ukończenia 25 lat uczące się lub studiujące, jeżeli w roku podatkowym nie uzyskały dochodów, z wyjątkiem dochodów wolnych od podatku dochodowego, renty rodzinnej oraz dochodów w wysokości niepowodującej obowiązku zapłaty podatku (w 2007 roku jest to kwota 3015 zł).
Rodzicom przysługuje jeden wspólny limit ulgi na każde dziecko. Kwotę ulgi można odliczyć od podatku jednego rodzica lub od podatku obojga rodziców.
W przypadku rodziców, w stosunku do których orzeczony został rozwód lub separacja, odliczenie przysługuje temu z nich, u którego dzieci faktycznie mieszkają. Jeżeli dzieci przebywają przez część roku podatkowego u jednego z rodziców, a przez kolejną część u drugiego, odliczenie przysługuje każdemu z nich. W takiej sytuacji, kwotę odliczenia będzie stanowił iloczyn liczby miesięcy pobytu dzieci u rodzica i 1/12 kwoty 1145,08 zł.
Ulga rodzinna przysługuje podatnikom wychowujących w roku podatkowym własne lub przysposobione dzieci, niezależnie od pozostawania rodziców w związku małżeńskim.
Podatnik, ojciec dziecka, chciałby skorzystać z ulgi rodzinnej w podatku dochodowym od osób fizycznych. Nie wie, czy przysługuje mu prawo do odliczenia w sytuacji, gdy on i matka dziecka nie są małżeństwem. Podatnik podkreśla, że dziecko nosi jego nazwisko, a cała rodzina zamieszkuje razem. W tej sytuacji nie ma przeszkód, aby podatnik skorzystał z ulgi na dziecko. Odliczenie od podatku przysługuje rodzicom niezależnie od pozostawania w związku małżeńskim.
Marcin Sikora, doradca podatkowy w Kancelarii Sikora i Wspólnicy, wyjaśnia, że podstawowym warunkiem, wynikającym z art. 27f ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.), którego spełnienie umożliwia podatnikowi skorzystanie z ulgi, jest wychowywanie w roku podatkowym przez podatnika własnych lub przysposobionych dzieci.
- Z przepisu tego wynika zatem, że dokonanie odliczenia jest możliwe przez rodziców, którzy zamieszkują z dziećmi, nie jest natomiast istotne, czy rodzice ci pozostają w związku małżeńskim - podkreśla ekspert. Nasz rozmówca wskazuje, że kwota odliczenia dotyczy z reguły łącznie obojga rodziców, chyba że w stosunku do rodziców orzeczone zostały rozwód albo separacja.
- Ponieważ w stosunku do osób, które nie wstąpiły w związek małżeński, nie było możliwości orzeczenia rozwodu lub separacji, kwota odliczenia dotyczyć będzie zawsze obojga rodziców. Jednakże kwotę tę można będzie, zgodnie z decyzją obojga rodziców, odliczyć od podatku tylko jednego z rodziców lub od podatku obojga w proporcji przez nich określonej - wyjaśnia Marcin Sikora.
Nadesłał:
sp
|
Komentarze (0)