Rozrywka i wypoczynek » Przyroda

Olejek, karoseria? 5 zastosowań konopi o jakich nie słyszeliście

Olejek, karoseria? 5 zastosowań konopi o jakich nie słyszeliście
Zobacz więcej zdjęć »
Konopie przemysłowe zawierają olejek CBD w większej ilości niż marihuana. Nie jest on związkiem psychoaktywnym, dzięki czemu można wykorzystywać go w życiu codziennym zupełnie legalnie. Dodatkowo włókna konopi z powodzeniem używane są w przemyśle budowlanym, energetycznym czy motoryzacyjnym. Jak?

Poniżej 5 najprawdopodobniej nie znanych wam zastosowań.

Artykuł powstał we współpracy ze sklepem internetowym Vapuj.pl

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:



1. Konopie do ocieplania domów


Hemcrete – tak nazywa się materiał, który powstaje z połączenia konopi i wapna. Największą jego zaletą jest to, że nie ulega spalaniu, ani nie jest podatny na procesy gnilne. W ramach recyklingu może być użyty jako nawóz do roślin, gdyż jest w 100% biodegradowalny.Hemcrete stosowany jest przede wszystkim w budownictwie – jako materiał izolacyjny, ale też używa się go przy stawianiu ścian, dachów czy podłóg.

Porównując z popularnym styropianem, łatwo można wskazać podstawową różnicę: paździerz konopny wykazuje się lepszą izolacją, przy zachowaniu przenikalności powietrza (niweluje to możliwość powstawania grzybów i pleśni). Co ciekawe, od kilku lat trwają eksperymenty i badania dotyczące wykorzystania konopi do budowy domów. Pierwsze budowle już powstały też w Polsce (np. na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu), teraz pozostaje czekać na wyniki tych testów. Możliwe, że zrewolucjonizuje to przemysł budowlany.



2. Konopie jako opał bio


To, że bloki konopne wykorzystywane do izolacji budynków nie są łatwopalne wynika z połączenia masy konopnej z wapnem. Same włókna ulegają spalaniu, i okazuje się, że podczas tego procesu powstaje więcej energii niż podczas spalania drewna (bardzo wysoka wydajność energetyczna). Dodatkowym atutem jest to, że w tym procesie powstaje mniej tlenku i dwutlenku węgla, co korzystnie wpływa na atmosferę. Te właściwości otwierają zatem drogę do uzyskiwania ekologicznego paliwa z konopi.



3. Olejek konopny w kuchni


Jak każdy olej jest zdrowy, nadaje się do sałatek i zawiera kwasy Omega 3 i Omega 6. Jednak mało kto wie, że jest to produkt wysoce dietetyczny i zawiera aż 25% roślinnego białka! W krajach skandynawskich ekstraktu używa się do produkcji czekolady, herbaty, pieczywa a nawet cukierków. W Polsce zyskuje on coraz większą popularność, jednak moment świetności jeszcze przed nim. Koneserzy smaków i nietuzinkowej kuchni chwalą majonez wykonany na bazie oleju konopnego. Taki wyrób (możliwy do zrobienia w domu!) nie tylko zawiera mniej cholesterolu, ale nadaje charakterystyczny, lekko orzechowy smak potrawom.



4. Tkanina, włókna i ubrania z konopi


Można by rzecz, że to żadna nowość, wszak już przed naszą erą w Chinach wykorzystywano konopie do produkcji ubrań, mocnych lin czy sznurów. Jednak, kiedy rozłożymy tę roślinę na czynniki pierwsze, okazuje się, że olejek konopny to do 5%, a włókna do 30% jej masy (jest to dość optymistyczna wersja, bo wszystko i tak zależy od odmiany).

Postęp i odkrywanie innych roślin, sprawiło, że pozyskiwanie tego włókna stało się nieopłacalne i dziś zanika (nie oznacza to, że w ogóle nie robi się tego). Coraz większa świadomość i konieczność produkcji tkanin bio, zmusza innowatorów do szukania dróg przywrócenia i zwiększenia efektywności tego procesu. Z czasem może okazać się, że w przyszłości wszyscy będziemy nosić na sobie ubrania z konopi. Co warto zaznaczyć, że materiał taki nie tylko podlega pełnemu rozkładowi, ale też przepuszcza powietrze, nie uczula i nie jest alergenem.



5. Auto z konopi


Samochód z konopi – czy to możliwe? Henry Ford udowodnił, że tak. Już w latach 40. XX wieku stworzył prototyp z włókien uzyskanych właśnie z tej rośliny. Obecnie produkuje się wyłącznie kilka elementów z konopi. Auto wyprodukowane w całości z tego materiału byłoby zbyt lekkie na dzisiejsze warunki i możliwości kierowców. Badania nad surowcem pokazują, że w przyszłości jest to możliwe, a taki pojazd nie będzie zawierał narkotycznych olejków THC, a jedynie olejek CDB (dostępny w sklepach internetowych takich jak Vapuj.pl), a wytrzymałość porównać można do włókna szklanego. Obecnie konopie używa się do wykonywania wyprasek, okładzin sprzęgieł i hamulców, obicia drzwi oraz karoserii.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »