Gospodarka » Maszyny

Opryskiwacze rolnicze i ich wyposażenie

Opryskiwacze rolnicze i ich wyposażenie
Zobacz więcej zdjęć »
Rolnicze opryskiwacze polowe są maszynami rolniczymi, które wykorzystuje się do przeprowadzenia zabiegów opryskiwania upraw. Dowiedz się jakie posiadają wyposażenie i możliwości, wykorzystywane podczas prac polowych.

Rola opryskiwaczy hydraulicznych

Opryskiwacze pełnią bardzo ważną funkcję w rolnictwie. Dzięki nim możliwe jest zabezpieczenie upraw przed szkodnikami oraz chorobami. Zabezpieczenia roślin polega na nanoszeniu na ich powierzchnię lub na glebę cieszy z odpowiednim preparatem zwanym ogólnie środkiem ochrony roślin. Zazwyczaj będą to pestycydy, które skutecznie odstraszają wszelkie szkodniki i grzyby powodujące choroby roślin. Opryskiwacz rolniczy ma za zadanie nanieść odpowiednią dawkę środka ochrony roślin przez co gospodarstwo uzyskuje maksymalne możliwe plony i zapewnia zaspokojenie popytu na rynku produktów rolnych.

Budowa opryskiwaczy polowych

Rozróżniamy trzy podstawowe rodzaje opryskiwaczy:

  • opryskiwacze polowe zawieszane,

  • opryskiwacze polowe zaczepiane,

  • opryskiwacze sadownicze.

Skupiając się na najczęściej wykorzystywanym przykładzie polowych opryskiwaczy zaczepianych przedstawione zostaną podstawowe elementy budowy opryskiwacza. Przede wszystkim urządzenie to przyczepiane jest do ciągnika, dzięki któremu możliwe jest jego przemieszczanie się. Opryskiwacz wyposażony jest w zbiornik o określonym litrażu (najczęściej 1000 - 5000 litrów), w którym zawiera się ciecz robocza z wymieszanymi środkami ochrony roślin. Dzięki pompie i przewodom hydraulicznym, ciecz przenoszona jest do rozpylaczy zamontowanych na rozkładanej belce polowej znajdującej się na końcu opryskiwacza nad gruntem. Rozpylacze powodują zraszanie cieczy aplikując właściwą dawkę cieczy na rośliny. Belka robocza jest rozkładana ręcznie lub hydraulicznie i posiada dwa symetryczne ramiona. Przeciętnie osiąga długość pomiędzy piętnastoma a trzydziestoma metrami.

Wyposażenie opryskiwaczy rolniczych a komfort pracy operatora

W zależności od modelu opryskiwacz może posiadać podstawowe wyposażenie, lub te bardziej rozbudowane, które wpływa na znaczne podniesienie komfortu pracy operatora opryskiwacza. Pierwszym ważnym wyposażeniem będzie zastosowanie komputera, który będzie czuwał nad właściwym przebiegiem prac. Najczęściej wykorzystuje się do tego komputer ARAG 400S, ARAG 300S czy ARAG 180S. Komputer taki to potężne narzędzie w rękach operatora, który steruje pracą elektrozaworów, monitoruje poziom cieczy w zbiorniku i wieloma innymi elementami pracy. Kolejną bardzo przydatną funkcją jest niezależne, hydrauliczne rozkładanie belki. Ćwiartkowe rozkładanie ułatwia dostosowanie szerokości belki polowej i tym samym dostosowanie opryskiwacza do aktualnych warunków pracy. Dzięki posiadaniu własnego zasilania hydraulicznego nie ma potrzeby połączanie z ciągnikiem. Opryskiwacz posiada własny obieg oleju, co ułatwia przygotowanie go do pracy. Zdarza się, że najlepszymi warunkami do opryskiwania roślin jest pora o braku dostatecznego nasłonecznienia. Wówczas przydatne okazuje się oświetlenie LED montowane na belce, które wyraźnie oświetla potrzebny operatorowi fragment gruntu. Dwu-funkcyjne sterowanie elektryczne umożliwia operatorowi opryskiwacza sterowanie za pomocą komputera włączaniem i wyłączeniem oprysku oraz regulacją ciśnienia podawanej cieczy. Przydatnym okazuje się także możliwość zaciągania wody z zewnętrznego zbiornika do zbiornika na opryskiwaczu.

Omówione tu funkcje i możliwości opryskiwacza to przykład tego, w co można opryskiwacz wyposażyć i do czego służą poszczególne elementy wyposażenia. Więcej informacji na temat opryskiwaczy i ich rodzajów można przeczytać na stronie polskiego producenta Stanimpex. Od 1993 roku firma rozwija się w branży motoryzacji rolniczej produkując zaawansowane opryskiwacze polowe. Oprócz produkcji można skorzystać także z możliwości modyfikacji swojego opryskiwacza zwiększając jego sprawność i funkcjonalność za stosunkowo nieduże środki finansowe.

O czym warto pamiętać?

Opryskiwanie roślin jest procesem wymagającym pełnej uwagi i zapewnieniem wszelkich środków bezpieczeństwa. Warunki opryskiwania regulowane są ustawą o ochronie roślin. Każdy zabieg trzeba zgłaszać odpowiednim organom sprawującym nadzór na tym procesem, pamiętać o okresie prewencji, stosowaniu alternatywnych metod zabezpieczania roślin, oraz stosować wyłącznie środki dopuszczone do stosowania w Polsce. Przeczytaj więcej tutaj.

Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

darek87

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »