Kultura, sztuka » Kultura
Ostatnia szansa, zobacz bezpłatnie w sieci filmy Krakowskiego Festiwalu Filmowego.
Zobacz więcej zdjęć » |
Udostępnione są bezpłatnie w specjalnej, poświęconej imprezie sekcji Konkursu Długometrażowych Dokumentów. Zawiera ona prezentowane na festiwalach całego świata filmy, które w większości będą miały swoją polską premierę właśnie w ramach Festiwalu.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Przeczytaj również
Jeszcze tylko przez kilka dni każdy, kto wejdzie na www.cineman.pl może zobaczyć m.in. prezentowaną na festiwalu w Toronto oraz na DOC/FEST w Sheffield Największą chińską restaurację na świecie w reżyserii Weijun Chen, pokazywane na festiwalu w Locarno 2008 i DocPoint 2009 w Helsinkach Przygody szalonych Włochów Giovanni Piperno czy też znaną z Visions du Réel w Nyonie Gorączkę złota Berni Golblata. W sekcji znajdzie się także zdobywca m.in. Golden Award na Festiwalu Dokumentów Al Jazeera, Doha 2009, Silver Ace Award na festiwalu w Las Vegas, 2009, Silver Palm Award festiwalu w Meksyku 2009 – indyjski dokument Bilal w reżyserii Sourav Sarangi.
Poza Konkursem Dokumentów Długometrażowych na portalu kina jest także prezentowana sekcja Dźwięki Muzyki, zwierająca m.in. europejską premierę Joyside w Europie (reż. Lucian Busse), historię chińskiej kapeli punk-rockowej w jej podróży po Starym Kontynencie.
To nie koniec atrakcji! Cineman zaprasza także wszystkich internautów do wzięcia udziału w konkursie, w którym można wybierać najlepszy tytuł festiwalowy spośród udostępnionych w kinie Cinemana. Nagrodą będą bilety na dowolnie wybrany film spośród ponad 345 tytułów zamieszczonych w serwisie Cineman.pl.
Wszystkie filmy 49. Krakowskiego Festiwalu Filmowego można bezpłatnie oglądać na www.cineman.pl jedynie do 4 czerwca.
Poniżej zamieszczamy pełną listę filmów pokazywanych na www.cineman.pl w ramach współpracy z 49. Krakowskim Festiwalem Filmowym:
Ceux de la colline
THE HILLSIDE CROWD
GORĄCZKA ZŁOTA
reż. Berni Golblat, Szwajcaria/Francja/Burkina Faso, 72’
W Burkina Faso trwa gorączka złota. Mężczyźni wyruszają na poszukiwania cennego kruszcu, w którym upatrują szansy na szybkie bogactwo. Dla wielu to jedyna nadzieja na niezależność finansową i wyrwanie się ryzów nakazów społecznych.
Za poszukiwaczami złota podążają inni - uzdrowiciele, fryzjerzy, prostytutki, szamani - licząc, że na swoich usługach zbiją podobny majątek. W rdzennych językach Burkina Faso oznacza „kraj prawych ludzi”. Na ironię, złote miasta to miejsca, gdzie prawość nie popłaca…
THE BIGGEST CHINESE RESTAURANT IN THE WORLD
NAJWIĘKSZA CHIŃSKA RESTAURACJA NA ŚWIECIE
reż. Weijun Chen, Wielka Brytania 80’
West Lake jest największą chińską restauracją na świecie. Jednorazowo może pomieścić ponad pięć tysięcy gości, których obsługuje tysiącosobowa załoga. W restauracji organizowane są huczne przyjęcia, którym towarzyszą zastępy kelnerów, pokazy tradycyjnych chińskich tańców i śpiewu oraz występy konferansjerów.
West Lake jest jak małe miasto, w którym każdy ma swoje marzenia, cele i problemy. Zwyczaje kulinarne stają się pretekstem do przybliżenia kultury i tradycji Chin oraz mentalności współczesnego chińskiego społeczeństwa.
SERGEI VERENSEISAUTTAJA
SERGEI THE HEALER
SERGEI UZDROWICIEL
reż. Juha Taskinen, Petteri Saario, Finlandia, 102’
Sergei jest dorastającym chłopcem mieszkającym w małej Karelskiej wiosce. Codziennie towarzyszy swojemu ojcu Santeri, który przygotowuje go do życia pośród dziewiczych lasów południowo-zachodniej Rosji.
Film obrazuje życie wioski Venehjärvi na przestrzeni lat 2003-2007. W tym czasie Sergei uczy się prowadzić gospodarstwo, polować i konstruować łodzie. Uczestniczy w budowaniu i święceniu kościoła, poznaje lokalne tradycje i obrzędy.
THE JOURNEY OF AN OLIVE TREE
PODRÓŻ DRZEWKA OLIWNEGO
reż. Anton Pichler, Niemcy, 95’
Dziewięć osób – kobiety i mężczyźni; chrześcijanie, żydzi i muzułmanie; z Afganistanu, Iraku, Iranu, Izraela, Palestyny, Ukrainy i USA – razem wyruszają na międzykulturową wyprawę.
Ich kraje pogrążone są w konfliktach, członkowie wyprawy sami walczyli na froncie lub w wyniku ataków stracili rodziny. Teraz stają twarzą w twarz, żeby zmierzyć się z własnymi poglądami i uprzedzeniami. W drodze towarzyszy im drzewko oliwne - symbol pokoju, którego zasadzenie uwieńczy tę trudną i emocjonalną podróż.
CIMAP! ATOMIC! CENTO MATTI ITALIANI A PECHINO
ATOMIC! A TRAIN OF MAD ITALIANS IN CHINA
PRZYGODY SZALONYCH WŁOCHÓW
reż. Giovanni Piperno, Włochy, 82’
Z Rzymu do Pekinu wyrusza specjalny pociąg. Podróżuje nim ponad dwustuosobowa grupa ludzi z problemami psychicznymi, członkowie ich rodzin, wolontariusze i terapeuci. Po drodze zwiedzają europejskie i azjatyckie miasta, rozmawiają o swoich chorobach, relacjach z psychiatrami, opowiadają o terapii elektrowstrząsami, sprzeczają się między sobą i irytują na uciążliwości podróży.
“Szaleństwo to sposób na bycie normalnym” – mówią bohaterowie filmu, dla których podróż transsyberyjską koleją staje się szansą na wyrażenie siebie.
BILAL
BILAL
reż. Sourav Sarangi, Indie 2008, 92’
Wychowanie dwójki niesfornych kilkuletnich chłopców to ciężkie zadanie. Zadanie tym cięższe, jeśli rodzina mieszka w bardzo ubogiej dzielnicy Kalkuty i z dużym trudem zdobywa środki na swoje utrzymanie.
Zadanie wręcz niemożliwe, jeśli oboje rodzice są niewidomi.
Kamera cierpliwie i z sympatią przygląda się szczegółom codziennego życia niezwykłej hinduskiej rodziny. Życia, które mimo iż tak odmienne od błyszczącej i roztańczonej rzeczywistości bollywoodzkich produkcji, okazuje się zaskakująco optymistyczne.
THE JOYSIDE OF EUROPIE
JOYSIDE W EUROPIE
reż. Lucian Busse, Niemcy 2008, 84’
Czwórka chińskich muzyków punk rockowych z zespołu Joyside wybiera się w tournee po Europie. Przez dwa miesiące grają koncerty w dziwnych, nietypowych miejscach: w „chińskiej” restauracji prowadzonej przez Tajów, w bawarskiej klinice, na autostradzie. Podróż do Europy to spełnienie najskrytszych marzeń młodych muzyków: wreszcie mogą poznać miejsca związane z największymi gwiazdami muzyki: The Clash, Sex Pistols, Jimem Morissonem, Davidem Bowie…
AGAINST THE STREAM
W GÓRĘ RZEKI
reż. Zlatina Rousseva, Belgia/Bułgaria 2008, 77’
Muzycy z krajów naddunajskich spotykają się, by zagrać wspólny koncert. Nietypowe jest miejsce spotkania – statek płynący Dunajem przez wszystkie kraje – od ujścia nad Morzem Czarnym do źródeł w Niemczech. Największa rzeka w Europie, Dunaj – poprzez muzykę łączy kraje i ludzi. Dźwięki rozbrzmiewające na statku powodują, że zacierają się granice dzielące uczestników rejsu. www.danubemusicfestival.com
Nadesłał:
Cineman
|
Komentarze (0)