Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna

Pacjentów czekają zmiany w dostępie do wyrobów medycznych

Pacjentów czekają zmiany w dostępie do wyrobów medycznych
Zobacz więcej zdjęć »
Tysiące polskich pacjentów korzysta na co dzień z technologii medycznych, które ułatwiają, a niekiedy wręcz umożliwiają im normalne funkcjonowanie. Nie wszyscy jednak mają równy dostęp do tych świadczeń.

Jak podkreślali eksperci spotkania sekcji „Ochrona zdrowia” Narodowej Rady Rozwoju tylko jednoczesne zaangażowanie decydentów, płatnika i producentów pozwoli na polepszenie dostępu do świadczeń dla wszystkich chorych. Szczególnie, że rząd przygotowuje kolejny etap reformy systemu ochrony zdrowia.

 

Niestety nadal występują ograniczenia w dostępności do nowoczesnych świadczeń, zarówno regulacyjne, jak i systemowe. Po stronie regulatora problematyczny jest m.in. proces tworzenia grup limitowych w systemie refundacji czy też brak maksymalnego terminu, w którym Minister Zdrowia podejmie decyzję czy dana procedura powinna być finansowana ze środków Funduszu. Do problemów systemowych należą niski poziom składki zdrowotnej oraz dostępność kadry medycznej.

 

„Terapia podciśnieniowa, soczewki toryczne czy niektóre nowoczesne metody diagnostyki to tylko wybrane przykłady ograniczeń w dostępie do świadczeń. Dlatego jako organizacja zrzeszająca pracodawców przemysłu medycznego rekomendujemy uporządkowanie rynku wyrobów medycznych poprzez wprowadzenie standardów jakościowych. Ważne jest również wprowadzenie maksymalnego czasu dla decyzji o objęciu finansowaniem technologii medycznych oraz obniżenie kosztów aplikacji do systemu świadczeń” – podkreśla Wojciech Szefke, prezes zarządu organizacji Technomed, zrzeszającej firmy z przemysłu medycznego.

 

Zagadnienia finansowania i rozliczania świadczeń w systemie ochrony zdrowia zostały poruszone 27 września podczas spotkania ekspertów w ramach sekcji „Ochrona zdrowia” Narodowej Rady Rozwoju.

 

Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

afranas

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »