Społeczeństwo » Szkolnictwo i nauka

Pedagog szkolny - Czy naprawdę jest to wymierający zawód?

Pedagog szkolny - Czy naprawdę jest to wymierający zawód?
Zobacz więcej zdjęć »
Wiele osób, które czują powołanie do pracy z dziećmi i młodzieżą, zastanawia się jaką ścieżkę edukacji, a ostatecznie zawód, wybrać. Współczesny system szkolnictwa w Polsce ulega ciągłym zmianom i nawet najlepsi specjaliści nie są w stanie w pełni przewidzieć jak wpłynie to na przyszły rynek pracy.

Sytuacja ta sprawia, że zaczyna panować przeświadczenie, iż pedagog szkolny należy do wymierających zawodów, a kształcenie się w tym kierunku jest nieopłacalne. Czy jednak rzeczywiście tak jest?

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:



Wszechstronne wykształcenie

Zaletą zawodu pedagoga szkolnego jest możliwość łatwego zdobycia kwalifikacji do jego wykonywania, np. poprzez Studia Podyplomowe Pedagogika. Studia te cechują się kompleksowym charakterem, który nie ogranicza do wykonywania tylko jednego zawodu, czy pracy w tylko jednym rodzaju instytucji. Wykwalifikowany i dobrze przygotowany pedagog szkolny może pracować we wszelkich placówkach edukacyjnych, tj. w szkołach podstawowych, gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych i zawodowych), a także w poradniach pedagogiczno-psychologicznych. Pedagodzy, którzy posiadają specjalizację w doradztwie mogą także otworzyć własną działalność gospodarczą. Duży rozstrzał możliwości sprawia, że absolwenci pedagogiki mogą bez problemu odnaleźć się zmieniających się warunkach rynku pracy - wszystko zależy od podejścia i zaradności.



Nowe realia

Wszelkie zmiany we wrażliwej materii jaką jest edukacja w Polsce najbardziej odbijają się na uczniach i nauczycielach. Reorganizacja programu nauczania i wymiana przedmiotów sprawiają, że przyszłym nauczycielom trudno jest zaplanować swoją karierę. W odróżnieniu od nich, pedagog szkolny może cieszyć się stałą, relatywnie niezmienną pozycją w instytucji jaką jest szkoła. Głównym celem każdego pedagoga szkolnego jest organizacja profesjonalnej pomocy i opieki dla dzieci i młodzieży, oraz wspieranie ich prawidłowego rozwoju - a to działalność, z której szkolnictwo po prostu nie może zrezygnować. Pytanie brzmi - czy zawód ten generuje nowe miejsca pracy? Zakładając, że nikt nie pracuje wiecznie (w systemie edukacji także występują różne ruchy kadrowe), oraz że wszystkie prognozy zakładają wzrost demograficzny, zapotrzebowanie na pedagogów szkolnych będzie tylko rosło.

Podsumowując, pedagog szkolny w żadnym wypadku nie jest wymierającym zawodem. Wykształcenie w tym kierunku stwarza liczne możliwości i otwiera wiele drzwi, dzięki czemu jego posiadacze bez problemu będą mogli sobie poradzić na współczesnym i przyszłym rynku pracy. Inwestując w studia podyplomowe w tym zakresie, wybieramy wszechstronne i wielopłaszczyznowe przygotowanie do pracy w całym szeregu instytucji i placówek.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Komentarze (2)

  • avatar
    ~sasza 2017-10-03 20:57:56

    Dobry wybór. Tez idę na ten kierunek na studia II stopnia na WSB. kontynuuję na tej uczelni studia w tym kierunku. Tym razem wybrałam studia standardowe + podyplomowe na kierunku Edukacja wczesnoszkolna z terapią pedagogiczną z SP Wspomaganie wszechstronnego rozwoju ucznia.

  • avatar
    ~sza 2017-08-19 23:59:41

    ja myślę, że to zawód z przyszłością, ale trzeba znaleźć dobrą uczelnię, ja wybrałam pedagogikę na WSB, będzie czas na naukę i staże ;)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »