Społeczeństwo » Społeczeństwo

Po co nam Sprawiedliwy Handel?

Po co nam Sprawiedliwy Handel?
Zobacz więcej zdjęć »
Rynkiem kapitalistycznym bezwzględnie rządzi prawo popytu i podaży, wsparte jeszcze konkurencją. Dla kupującego to dobrze – ma do wyboru szereg produktów w danej kategorii, więc może zdecydować się na ten najbardziej odpowiadający jego potrzebom i możliwościom finansowym.

Ale dla producentów bardzo często oznacza to konieczność sprzedaży swoich wyrobów za bardzo niską cenę.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:


Dotyczy to zwłaszcza takich artykułów jak kakao, kawa, owoce tropikalne, herbata, suszone owoce, orzechy, bawełna, a także rękodzieło. Dzieje się tak dlatego, że ich uprawą (bądź wyrobem) trudnią się drobni rolnicy (wytwórcy) z krajów globalnego Południa. Są to ludzie żyjący od pokoleń w biedzie, niepiśmienni, nieznający swoich podstawowych praw. Stąd też dystrybutorzy rządzący lokalnym rynkiem mogą im podyktować dowolną cenę, czasem nawet niższą od kosztów produkcji. Pośrednicy chcą bowiem jak najwięcej zarobić, a ceny wspomnianych artykułów, zwłaszcza kawy, są bardzo niestabilne. Drobny rolnik nie ma wyjścia - sprzedaje swoje zbiory za tyle, ile ktoś zechce mu dać. Czyli bardzo, bardzo mało.

Nie ma co ukrywać, że z takiej sytuacji korzystają wielkie koncerny, jak na przykład Nestle, kupując kakao od plantatorów zatrudniających dzieci, czy raczej wykorzystujących ich niewolniczą pracę, ponieważ często nie otrzymują one wynagrodzenia. Warto w tym miejscu przypomnieć sobie zawalenie się szwalni w Bangladeszu, które miało miejsce w 2013 roku. Zdarzenie to wywołano krótkotrwały szum medialny, po czym wszystko wróciło do poprzedniego stanu.

Ale nie wszyscy pozostają obojętni na nieuczciwe praktyki, które na co dzień mają miejsce w świecie handlu konwencjonalnego, rzutując na los setek tysięcy osób z południa globu. Dzięki temu narodził się ruch Fair Trade.

Sprawiedliwy Handel opiera się na idei, że nie jest najważniejszy pieniądz, ale człowiek. Dlatego nie można przedkładać zysku nad prawa człowieka do godnej zapłaty za wykonaną pracę, ochrony jego zdrowia, prawa do opieki medycznej i edukacji. Wprowadzenie sprawiedliwych, przejrzystych praktyk w handlu daje szanse na rozwój marginalizowanych producentów - rolników i rzemieślników. Ustalana jest płaca minimalna, zapewniająca godne warunki życia i pracy. Absolutnie zakazana jest praca niewolnicza oraz zatrudnianie dzieci.

Sprawiedliwy Handel stawia także na wysoką jakość wyrobów, zwalczając chemizację rolnictwa oraz żywność modyfikowaną genetycznie i promując tradycyjne metody uprawy, unowocześnione w sposób nieszkodzący środowisku naturalnemu.

Fair Trade przypomina nam zatem, że to nie cena jest najważniejszym kryterium decydującym o zakupie, a jeśli jest wyjątkowo niska, ktoś żyjący w dalekiej Azji czy Afryce musiał na tym ucierpieć. A tak nie może i nie musi być.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

nataliag

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »