Firma » System prawny
Polscy przedsiębiorcy boją się walczyć o swoje pieniądze
Polskie firmy nie wchodzą w spory z dłużnikami, odbiorcami ich towarów i usług, w obawie o utratę przyszłych kontraktów. O płatnościach przypomina tylko 10,8 proc. mikro, małych i średnich firm, a biznesowe relacje z kontrahentem zachowuje 80 proc. z nich. Tymczasem w Wielkiej Brytanii na opóźnienia w płatnościach w imię dobrych stosunków z klientami godzi się tylko 40 proc. firm.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Małe i średnie przedsiębiorstwa są siłą napędową gospodarki – są odpowiedzialne za ponad połowę PKB z eksportu (56 proc.)[1]. Jednak życie mikroprzedsiębiorcy nie jest usłane różami. Wśród wielu problemów wymienić można zatory płatnicze wynikające z nieterminowości kontrahentów. Z zaległymi fakturami zmaga się aż 85 proc. polskich firm, a w lipcu 2018 roku średni okres przeterminowania faktury wynosił aż 3 miesiące i 12 dni[2]. Mimo to, polscy przedsiębiorcy rzadko decydują się na egzekucję należności.
Jedynie 10,8 proc. przedsiębiorców przypomina swoim kontrahentom o konieczności uregulowania płatności. Powodem jest obawa o utratę potencjalnych zleceń. Stanowi to realny problem właśnie dla podmiotów z sektora MŚP – średnio jedna na pięć firm przypominających się o zaległe pieniądze traci dalsze kontrakty[3].
Odpowiedzią na problemy przedsiębiorców w tym zakresie mogą być FinTechy, które zmieniają zasady panujące na rynku, oferując alternatywne rozwiązania finansowe i umożliwiają w ten sposób utrzymanie płynności finansowej.
– Codziennie współpracujemy z tysiącami przedsiębiorców z całej Polski i widzimy ich problemy – komentuje Alexander Beresford, CMO Finiata.pl, firmy fintechowej oferującej mikrofaktoring dla sektora MŚP. – Dochodzenie spłaty przeterminowanych faktur może spędzać sen z powiek. Nasze produkty, zbudowane na bazie doświadczeń klientów, oferują przedsiębiorcom realne wsparcie.
W przypadku zaległych faktur, przedsiębiorcy często nie wiedzą, co zrobić, aby odzyskać swoje pieniądze. Wydatków na prawnika można jednak uniknąć. Jednym z rozwiązań jest oferowany przez Finiatę Generator Wezwań do Zapłaty. Darmowe narzędzie dostępne na stronie finiata.pl oferuje gotową receptę na rozwiązanie problemów. Aplikacja na każdym etapie wyjaśni krok po kroku, co zrobić, aby rozwiązać problem. Wystarczy wejść na stronę: https://www.finiata.pl/generator-wezwan-do-zaplaty i wpisać termin zapłaty faktury – narzędzie wskaże możliwe sposoby dalszego postępowania, np. pokaże gotowy wzór pisma, w którym można zawrzeć wezwanie do zapłaty.
– W Wielkiej Brytanii o swoje pieniądze upomina się aż 60 proc. Poświęcają na to średnio nawet 15 dni w roku. W Polsce potrzebna jest całkowita zmiana świadomości w tym zakresie, zarówno po stronie wierzycieli, jak i dłużników, którym często wydaje się, że kilkudniowe opóźnienie w płatności nie ma znaczenia – dodaje Alexander Beresford z finiata.pl – Chcemy za darmo udostępnić im wiedzę, za którą zwykle prawnicy pobierają sowite opłaty.
Zaległości to dodatkowe koszty
Dla mniejszych przedsiębiorstw windykacja oznacza istotne koszty – opłaty związane z egzekucją zaległości mogą wynieść aż do 8,9 proc. ich budżetu.
– Szefowie małych firm często równocześnie pełnią wiele funkcji, które w korporacjach są dzielone między różne działy. Dodatkowe obowiązki związane z egzekucją zaległości i utrzymaniem płynności finansowej zabierają im czas przeznaczony na prowadzenie biznesu. Często też brakuje im wiedzy o tym, jak sprawnie odzyskiwać pieniądze, zachowując dobre relacje z kontrahentami – zauważa Alexander Beresford.
Jak uniknąć konieczności walki o swoje pieniądze? Stosowanie się do kilku prostych praktyk może uchronić przedsiębiorców przed niepotrzebnym stresem.
Jak się bronić przed zatorami? Jak egzekwować płatności, gdy już jest za późno?
- Sprawdź kontrahenta, zanim przyjmiesz zlecenie. Gdy zleceniodawca jest wpisany do rejestru dłużników, warto się głęboko zastanowić nad współpracą. Weryfikacji kontrahenta można dokonać, np. na stronie Krajowego Rejestru Długów[4] lub Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor[5].
- Możesz otrzymać pieniądze bezpośrednio po wystawieniu faktury dzięki nowoczesnym opcjom finansowania. Z pomocą przychodzą innowacyjne FinTechy, np. Finiata oferująca faktoring dla małych i średnich przedsiębiorstw.
- Korzystaj z ulgi podatkowej, która Ci przysługuje. Częstym problemem związanym z długami jest konieczność uiszczenia podatku VAT za zaległą fakturę, nawet jeśli kontrahent nie dokonał jeszcze płatności. Jednak w przypadku wierzytelności przeterminowanej o co najmniej 150 dni prawdopodobnie możesz skorzystać z tzw. „ulgi podatkowej na złe długi”. Obecnie trwają prace nad skróceniem minimalnego okresu przeterminowania wierzytelności do 90 dni.
- Bądź uważny, śledź sytuację finansową swoich kontrahentów. Jeśli zauważysz jakieś oznaki kłopotów finansowych, rozważ skrócenie terminu płatności, prośbę o płatność zaliczki lub nawet płatność z góry. Częstym symptomem upadłości firmy są problemy z regulowaniem płatności. Nikt jednak nie bankrutuje z dnia na dzień. Jak wynika z danych Krajowego Rejestru Długów, co czwarta firma, która w tym roku zbankrutowała, widniała na czarnych listach dłużników już rok przed ogłoszeniem upadłości[6].
O Finiacie:
Finiata zapewnia finansowanie kapitału obrotowego freelancerom i MŚP za pomocą zautomatyzowanej technologii scoringowej. Dzięki błyskawicznie podejmowanym decyzjom szybko poprawia płynność finansową firm. Finiata to fintech stworzony przez doświadczonych przedsiębiorców i wspierany przez silnych inwestorów. Finiata jest laureatem Fintech & InsurTech Awards w kategorii Best Lending Solution 2018. Więcej informacji: www.finiata.pl
[1] Raport „Export in current prices in mln EUR divided by Gross domestic product at market prices” Eurostatu
[2] Raport „Portfel należności polskich przedsiębiorstw” Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej i Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych
[3] BIG InfoMonitor, Badanie „Skaner MŚP”
[4] https://krd.pl/Oferta/Sprawdzanie-firm
[5] www.big.pl/firma/sprawdzam-firme/formularz
[6] Raport „Portfel należności polskich przedsiębiorstw” Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej i Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych
Nadesłał:
AZ_2018
|
Komentarze (6)
Czy duży czy mały- nie ważne. Ważne, że istnieje opcja ratunku przed konsekwencjami utraty płynności finansowej
@karul to prawda, chociaż przyznam szczerze, że to fajna usługa i dla mniejszych i dla większych. Ale faktycznie, wydaje się, że Ci mniejsi mają jednak większe problemy z zatorami
@karul no to nie dziwne w sumie, to ich najbardziej zatory dotykają
Wśród mniejszych przedsiębiorców bardzo popularna usługa
Te zatory to faktycznie ciężka sprawa dla przedsiębiorców...więcej i więcej z nich ma z nimi problemy. Ale faktoring może być w tym przypadku bardzo pomocny, znam sporo osób korzystających i są bardzo zadowoleni
Zatory płatnicze wydają się być zmorą polskich firm. co gorsza, wg raportu SMEO/ERIF ponad 60% firm zdarzyło się w ciągu ostatnich dwóch lat, że nie otrzymały zapłaty za towar lub usługę.