Gospodarka » Przemysł
Polska zajmuje 13. miejsce na świecie w konsumpcji whisky
Zobacz więcej zdjęć » |
Co sekundę 34 butelki szkockiej whisky są eksportowane w świat. Ilościowo eksport whisky do Polski w tym czasie wzrósł o ponad 34%, a wartościowo o 20% w stosunku do analogicznego okresu roku 2014. Na liście top 20 największych importerów nasz kraj zajmuje odpowiednio 13 i 18 miejsce.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Eksport szkockiej whisky osiągnął w 2015 roku 3,86 mld funtów. W stosunku do roku 2014 doszło do nieznacznego spadku o 2,4% (z 3,95 mld funtów w 2014). Patrząc jednak na eksport w długim okresie czasu, jego wartość w ciągu 10 lat wzrosła aż o 56%. Zdaniem przedstawicieli Scotch Whisky Association (SWA) perspektywy szkockiej whisky nadal są bardzo optymistyczne.
Najwięcej na zakup whisky wydały w minionym roku (tak jak i rok wcześniej) USA, Francja i Singapur. Popyt na whisky single malt i blendy z górnej półki sprawił, że eksport do Stanów Zjednoczonych utrzymał się na stabilnym poziomie i wyniósł 749 mln funtów, co stanowi prawie jedną piątą całego eksportu szkockiej.
Wśród odbiorców europejskich – według SWA – wyróżniły się trzy kraje: Holandia eksport pod względem wartości wzrósł tam o 30% do 74 mln funtów; Turcja, do której trafiło o 24% whisky więcej niż w roku ubiegłym, za łączną kwotę 64 mln funtów oraz Polska, gdzie eksport zanotował 20% i wyniósł 53 mlnfuntów. Liczony w butelkach o pojemności 70 cl import do naszego kraju wzrósł natomiast o ponad 34% – z 18,2 do 24,5 milionów funtów – zapewniając nam 13 miejsce w rankingu.
Wśród innych mocnych rynków eksportujących szkocką wyróżniły się również: Japonia, (wzrost o ponad 18% do 76 mln funtów), Meksyk (wzrost o 16% do 115 mln funtów) oraz Chiny (które powróciły do zestawienia 20 największych rynków ze wzrostem o 5% do 41 mln funtów).
- Wciąż największą kategorią sprzedaży stanowią blendy. W minionym roku jej wartość wyniosła 2,77 miliardów funtów, co stanowi 72% wartości światowego eksportu. Największą popularnością whisky blended cieszy się na nowych, wschodzących rynkach. Systematycznie rośnie popyt na whisky single malt, w 2015 roku wyniósł on 916,4 milionów funtów (rok wcześniej 914 milionów funtów. Kategoria single malt stanowi obecnie prawie 25% eksportu szkockiej whisky pod względem wartości (5 lat wcześniej stanowiła 18%). – mówi Krzysztof Maruszewski, prezes Stilnovisti, firmy zajmującej się inwestowaniem w beczki whisky. – W Polsce trend ten jest szczególnie widoczny. Systematycznie rośnie popularność kategorii single malt oraz blendów premium. Coraz częściej polscy konsumenci wybierają whisky lepszej jakości oraz sięgają po krótkie, limitowane edycje. – dodaje Maruszewski.
W związku ze zbliżającym się referendum w UK dotyczącym pozostania w Unii Europejskiej, w corocznym raporcie Stowarzyszenie Scotch Whisky Association zwróciło uwagę na fakt, że około 40% sprzedaży szkockiej whisky dostarczanej globalnie, została w ubiegłym roku zakupiona przez państwa należące do Unii Europejskiej, tym samym podkreślając ważność utrzymania jednolitego rynku. Według SWA członkostwo w UE jest niezbędne do wzrostu eksportu szkockiej whisky i odgrywa szczególnie ważną rolę w burzeniu barier handlowych, również z krajami spoza kontynentu.
Zdaniem Davida Frosta, prezesa Scotch Whisky Association: szkocka whisky to wyjątkowy produkt Szkocji i jeden z najlepszych towarów eksportowych Wielkiej Brytanii, z ogromną międzynarodową renomę. Długoterminowe perspektywy wskazują na rosnący popyt, zapowiedzi kolejnych inwestycji i rozwój premiumizacji.
O firmie:
Stilnovisti Investments S.A. powstała w 2006 roku. Spółka prowadzi inwestycje dla klientów prywatnych i instytucjonalnych w Polsce i za granicą skupiając się przede wszystkim na aktywach alternatywnych takich jak beczki whisky.
Komentarze (0)