Technologie » Internet

Ponad 90% wiadomości e-mail odebranych przez firmy to spam

Ponad 90% wiadomości e-mail odebranych przez firmy to spam
Zobacz więcej zdjęć »
Firma Panda Security opublikowała kwartalny raport dotyczący przesyłanych do firm wiadomości spamowych.

Niepożądana korespondencja pochodziła głównie ze Stanów Zjednoczonych, ale aktywna była również Polska, zajmując szóste miejsce pod względem udziału w produkcji spamu.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Analizy wykazały dodatkowo, iż między styczniem a marcem 2009 r. międzynarodowa grupa hakerów zainfekowała ponad 300 tys. komputerów w celu ich dalszego wykorzystywania do rozsyłania złośliwych e-maili.

W pierwszym kwartale 2009 r. firma Panda Security przeprowadziła analizę 69 milionów wiadomości, odbieranych przez firmowe konta pocztowe. Badania wykazały, iż tylko 7% e-maili trafiających do firm stanowiło prawidłową korespondencję. Aż 90,92% z nich zawierało spam, natomiast 1,66% było zainfekowanych złośliwym oprogramowaniem.

 

 

styczeń

luty

marzec

średnio w 1 kwartale

Spam

92,55%

91,29%

88,93%

90,92%

Zainfekowane e-maile

0,39%

2,74%

1,85%

1,66%

Podejrzane pliki

0,17%

0,66%

1,32%

0,72%

Czyste wiadomości

6,89%

5,31%

7,90%

6,70%

Tabela : Wiadomości e-mail a spam i złośliwe oprogramowanie w I kwartale 2009 r.

Ilość spamu wykrytego między styczniem a marcem 2009 r. wzrosła nieznacznie w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku, kiedy to spam stanowił 89,88% wiadomości otrzymywanych przez firmy.

Bezrobotni największymi ofiarami cyberprzestępców
Wg Panda Security aktualny kryzys ekonomiczny wywarł duży wpływ na wzrost ilości niepożądanej korespondencji związanej z fałszywymi ofertami pracy.

„Cyberprzestępcy wykorzystują rozpaczliwą sytuację osób poszukujących zatrudnienia, oferując im ciekawe oferty pracy. Przesyłając pod wszelkie zgromadzone adresy mailowe wiadomości o możliwości uzyskania wysokich zarobków w krótkim czasie, hakerzy kierują swoją korespondencję także na konta firmowe. Ukrytym celem oszustów jest werbowanie tzw. mułów pieniężnych, zadaniem których ma być pranie brudnych pieniędzy" - wyjaśnia Maciej Sobianek, specjalista ds. bezpieczeństwa w Panda Security Polska.

Polska na liście spamerów
Stany Zjednoczone utrzymały w pierwszym kwartale 2009 roku zeszłoroczną pozycję głównego producenta spamu (11,61% wszystkich wiadomości zawierających spam). Kolejne miejsca zajęły Brazylia (11,5%) oraz Rumunia (5,8%). Zaskakujący jest jednak fakt, iż na długiej liście krajów zajmujących się tworzeniem niepożądanej korespondencji, Polska znalazła się na wysokim szóstym miejscu.

Większość spamu była rozpowszechniana za pośrednictwem sieci komputerów zombie, znanych jako botnety. Są to komputery - które zostały zainfekowane przez boty - umożliwiające hakerom przejęcie zdalnej kontroli nad systemem. Ich opanowanie służy następnie do przeprowadzania szkodliwych działań, głównie do przesyłania spamu. W pierwszym kwartale 2009 roku około 302 tys. komputerów uległo infekcji, stając się maszynami typu zombie.

Atak na Twittera: nowy model phishingu
W pierwszym kwartale bieżącego roku Twitter (www.twitter.com), jedna z najpopularniejszych aplikacji Web 2.0, stała się ulubionym celem cyberprzestępców przeprowadzających ataki typu phishing. Hakerzy wysyłali użytkownikom Twittera wiadomość od rzekomo innego użytkownika, powiadamiającą ich o tym, iż na blogu pojawiła się informacja lub obraz na jego temat. Gdy adresaci wiadomości klikali w załączony link, byli przenoszeni na fałszywą stronę Twittera. Nieświadomi niebezpieczeństwa internauci wprowadzali na niej swoje dane uwierzytelniające. W ten sposób trafiały one do cyberprzestępców, a ci wykorzystywali je do rozsyłania spamu.

„Oto klasyczny przykład inżynierii społecznej: cyberprzestępcy wykorzystują ciekawość użytkowników, aby złapać ich w pułapkę. Nowością jest tu jednak wykorzystanie popularnej aplikacji Web 2.0" - komentuje Sobianek.

Więcej informacji na temat spamu dostępnych jest w raporcie kwartalnym firmy Panda Security (http://www.pandasecurity.com/homeusers/security-info/tools/reports/) oraz w raporcie kwartalnym na temat spamu opracowanym przez firmy Panda Security i Commtouch: http://www.pandasecurity.com/emailhtml/Trend_Report_Q1_09_Panda.pdf.


O firmie Panda Security
Panda Security jest jednym z czołowych producentów zintegrowanych rozwiązań bezpieczeństwa IT do walki z zagrożeniami internetowymi. Na rynku działa już od 19 lat i jest obecna w ponad 55 krajach świata. Pod względem udziałów w rynku Panda Security zajmuje drugie miejsce w Europie (Gartner). Obecnie firma obsługuje 4 miliony klientów, w tym 140 000 korporacji na całym świecie, zatrudniając ponad 1500 osób. Produkty Panda Security - dostępne w ponad 20 językach - umożliwiają centralne zarządzanie i ochronę stacji roboczych, serwerów i bram, dzięki czemu pozwalają stworzyć bezpieczne środowisko pracy dla dużych korporacji, małych i średnich firm oraz użytkowników domowych. Centrala firmy i główne laboratorium mieszczą się w Bilbao w Hiszpanii, pozostałe laboratoria - w Stanach Zjednoczonych.

Panda Security jako pierwsza firma na rynku wdrożyła nową koncepcję ochrony, gdzie każdy użytkownik bierze udział w walce ze złośliwym oprogramowaniem, przesyłając na serwery Panda dane na temat nowych zagrożeń. Zaimplementowana technologia, zwana Kolektywną Inteligencją zmniejsza wykorzystanie przepustowości przez poszczególne komputery, zapewniając przy tym szybszą i pełniejszą ochronę. Panda Antivirus Pro 2009, Panda Internet Security 2009 oraz Panda Global Protection 2009 to nowa era w dziedzinie zabezpieczeń. Kolektywna Inteligencja funkcjonuje jako baza danych online działająca w czasie rzeczywistym, w której przechowywana jest większość plików sygnatur. Dzięki temu punkty końcowe są obciążone jedynie ich niewielką częścią.

W Polsce Panda Security działa od września 2001 roku. Po siedmiu latach działalności firma znajduje się w ścisłej czołówce producentów najlepiej rozpoznawanych i ocenianych programów antywirusowych w Polsce. Ich dystrybutorami są: ABC Data, Action, Incom i AB SA. Programy dostępne są również w sklepach Empik, Media Markt, Electro World, Saturn oraz sieciach Komputronik i Vobis.

Oprócz działalności komercyjnej firma prowadzi w Polsce bezpłatne PogotoVie Antywirusowe: www.pogotovie.pl

Oficjalna strona polskiego oddziału Panda Security Polska: www.pspolska.pl
Strona korporacyjna Panda Security: www.pandasecurity.com



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

ap

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »