Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna

POWŁOKA ANTYREFLEKSYJNA AR

OKULARY Z ANTYREFLEKSEM

http://www.studyo.nazwa.pl/okulary/testy.php?napis=Powłoka%20antyrefleksyjna%20AR
http://okularydokomputera.pl/images/hr.jpg

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Od jej wynalezienia minęło już ponad 40 lat. Dopiero od niedawna staje się bardzo popularna ze względu na jej walory użyteczne dla osób pracujących w okularach korekcyjnych przy komputerze.

Głównym zadaniem powłoki AR jest eliminowanie uciążliwych dla oczu refleksów świetlnych (odblasków) powstających na gładkich i wypolerowanych powierzchniach soczewki okularowej. Jak wiadomo z fizyki, światło przechodzące przez ośrodki o różnych współczynnikach załamania – w tym przypadku powietrze i materiał soczewki- odbija się jedynie częściowo. Efektem tego są właśnie refleksy świetlne (odblaski). W soczewce okularowej zjawisko to podwaja się, gdyż mamy do czynienia z dwiema powierzchniami soczewki – zewnętrzną i wewnętrzną.

Soczewki bez powłoki AR, mimo zachowania parametrów korekcji wady wzroku:

·    nie dają komfortu dobrego widzenia

·    tracą na przejrzystości poprzez obniżenia transmisji światła od 8 do 15%

·    dają mniejszy kontrast widzenia


Na obu powierzchniach soczewki mogą powstawać złudne obrazy np. mgiełki a w przypadku osób pracujących przed komputerem odbicie ekranu na zewnętrznej oraz własnego oka na wewnętrznej powierzchni soczewki. Prowadzi to do szybszego zmęczenia oczu, ponieważ nasz mózg wyeliminuje te zakłócenia, ale dzieje się to kosztem wzmożonego wysiłku układu wzrokowego.

Powłoka AR przy wszystkich swoich zaletach ma jedną "wadę". Uzyskana dzięki niej wysoka przejrzystość soczewki powoduje, że jest na niej widoczna każda odrobina kurzu czy brudu. Można odnieść wrażenie, że "szybciej się brudzą", co jest nieprawdą. W związku z powyższym producenci łączą powłokę AR z powłokami hydrofobowymi (odpychają cząsteczki wody) oraz lipofobowymi (odpychają cząsteczki tłuszczu). Rozwiązanie to ułatwia utrzymanie soczewek w czystości.

Najlepsze efekty "zdrowotne" daje połączenie powłoki antyrefleksyjnej (AR) z powłoką antyelektrostatyczną (EMI). Powłoka ta jest rekomendowana przez lekarzy okulistów do pracy przy komputerze w szczególności alergikom. Zapobiega gromadzeniu się wokół oczu cząstek kurzu (nośników alergenów) i ich przyleganiu do powierzchmi soczewki. W efekcie przeciwdziała nadmiernemu wysychaniu filmu łzowego, co wpływa na lepszy komfort nawet podczas długotrwałej pracy.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

AT Optyk Naprawa Okularów
http://www.atoptyk.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »