Firma » Biznes

Prace nad Europejską Siecią Ekonomii Społecznej (ESEN) w toku

Pandemia oraz związane z nią lockdowny spowodowały, że 114 milionów ludzi straciło pracę w 2020 roku . Jak zatem w obecnej sytuacji postawić mocno nadwyrężoną gospodarkę na nogi? Jak wspomóc społeczności lokalne, które w wyniku różnych okoliczności borykają się z problemami finansowymi (...)
ESEN, czyli „Europejska Sieć Ekonomii Społecznej" to odpowiedź na wyzwania gospodarki społecznej. Pełniąc funkcję katalizatora dla szybko rozwijającego się ruchu przedsiębiorstw społecznych w UE, ma za zadanie zapewnić im zasoby potrzebne do odniesienia sukcesu, jednocześnie wspierając i rozwijając ideę przedsiębiorczości społecznej.

Głównym założeniem projektu jest zapewnienie przedsiębiorstwom społecznym wsparcia w budowaniu sieci przedsiębiorstw i poprawie funkcjonowania już istniejących oraz zwiększanie interakcji między nimi. Istotnym aspektem jest promowanie działalności przedsiębiorstw w ramach ruchu ekonomii społecznej oraz szerzenie wiedzy na ich temat (m.in. poprzez stworzenie internetowego Centrum Wiedzy ESEN), a także podnoszenie świadomości społecznej na temat istnienia sektora i jego istotnej roli w tworzeniu miejsc pracy, zmniejszania ubóstwa i przyczyniania się do tworzenia lepszego świata.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

- Ekonomia społeczna i solidarna służy m.in. integracji zawodowej i społecznej osób zagrożonych marginalizacją społeczną, tworzeniu miejsc pracy oraz rozwojowi lokalnemu. Stanowi pewnego rodzaju alternatywę dla dobrze znanej gospodarki rynkowej wypełniając przestrzeń pomiędzy sektorem publicznym a prywatnym, w ten sposób zaspokajając wiele tradycyjnych, ale też nowych potrzeb społecznych wynikających np. ze zmiany naszego sposobu życia, modelu rodziny czy starzenia się populacji. Przykładem podmiotu działającego na zasadach ekonomii społecznej są np. powszechnie znane spółdzielnie socjalne, jednak tego typu jednostek i instytucji jest znacznie więcej. Bazę Przedsiębiorstw Społecznych z ponad 1650 organizacjami prowadzi Departament Ekonomii Społecznej i Solidarnej (DES) w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej - komentuje dr inż. Paweł Wowkonowicz, Kierownik projektu ESEN, IOŚ-PIB.

Grupę docelową projektu stanowią funkcjonujące przedsiębiorstwa społeczne (spółdzielnie socjalne, organizacje pozarządowe prowadzące działalność gospodarczą, spółki non-profit), osoby zainteresowane prowadzeniem działalności społecznej, facylitatorzy, naukowcy, konsultanci i decydenci z dziedziny przedsiębiorczości społecznej oraz organizacje gospodarcze szukające możliwości interakcji i współpracy na poziomie UE.

Razem na rzecz zrównoważonej przedsiębiorczości społecznej
Projekt ESEN powstał w ramach akcji "Współpraca na rzecz innowacji i wymiany dobrych praktyk" programu Erasmus+ i realizowany jest pięciu różnych krajach, o zróżnicowanym podejściu do przedsiębiorczości społecznej i różnym stopniu rozwoju gospodarki społecznej: w Polsce, Grecji, Cyprze, Wielkiej Brytanii i we Włoszech. Partnerstwo stworzono w oparciu o trzy filary:
• możliwości techniczne,
• doświadczenie w zakresie przedsiębiorczości społecznej, badań nad zatrudnieniem i innowacjami społecznymi
• możliwości stworzenia sieci kontaktów.

Dzięki tym czynnikom możliwe będzie spełnienie wszystkich założonych celów, w tym przede wszystkim szerokiego wsparcia rozwoju przedsiębiorstw społecznych. Do działań gwarantujących rozwój zrównoważonej przedsiębiorczości społecznej w całej Unii należy m.in. przygotowanie i udostępnienie międzynarodowego raportu, zawierającego historie sukcesu funkcjonujących przedsiębiorstw społecznych i rekomendacje dotyczące rozwoju przedsiębiorczości społecznej oraz opracowanie zintegrowanego programu nauczania i wsparcia dla działających przedsiębiorstw społecznych, jak również dla osób zainteresowanych rozwojem lub wspieraniem przedsiębiorczości społecznej, poprzez stworzenie programu szkoleniowego i sylabusa. Realizatorzy projektu planują utworzyć platformę e-learningową ESEN, podnoszącą wiedzę i doskonalącą kompetencje około osób uczestniczących w przewidywanych w każdym kraju partnerskim szkoleniach pilotażowych, jak również stworzenie bazy wiedzy, która będzie swoistą siecią kontaktów dla przedsiębiorców społecznych, organizacji ekonomii społecznej, facylitatorów, aniołów biznesu, mentorów, trenerów, studentów i wszystkich zainteresowanych ekonomią społeczną.

Liderem projektu jest polski Instytut Ochrony Środowiska-Państwowy Instytut Badawczy.
Prace zaplanowane w Projekcie będą realizowane do kwietnia 2022 roku.
Więcej informacji na temat projektu można znaleźć na stronie internetowej http://www.esen.ios.edu.pl.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

IOŚ-PIB
http://ios.edu.pl/

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »