Technologie » Internet

Praktyczne porady: jak uniknąć oszustw internetowych

Praktyczne porady: jak uniknąć oszustw internetowych
Zobacz więcej zdjęć »
Kaspersky Lab informuje o publikacji artykułu „Oszustwa internetowe oraz jak się przed nimi bronić: poradnik dla opornych” autorstwa Darii Gudkowej, szefowej działu badań i analizy zawartości w Kaspersky Lab.

Oszuści internetowi próbują wywieść użytkowników w pole i wykorzystać ich zaufanie, aby zarobić pieniądze.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

 

 

Arsenał ich sztuczek obejmuje między innymi wysyłanie atrakcyjnych finansowo ofert oraz powiadomień w imieniu legalnych organizacji, w których użytkownicy są proszeni o kliknięcie odsyłacza i podanie swoich danych osobistych w formularzach online, a także przekonywanie użytkowników do wysyłania wiadomości tekstowych na krótkie numery.

W rzeczywistości, tylko nieświadomy lub nieostrożny użytkownik „podaruje” swoje dane osobiste i/lub pieniądze oszustom. W swoim artykule Daria Gudkowa, szefowa działu badań i analizy zawartości w Kaspersky Lab, pisze, co robić, aby nie stać się ofiarą cyberprzestępców. 

Przede wszystkim powinniśmy dokładnie przestudiować informacje umieszczone w nagłówku wiadomości e-mail. O tym, że wiadomość została wysłana przez cyberprzestępcę, świadczą następujące oznaki: w polu „Od” znajduje się nieznany adres; pole „Do” zawiera nazwisko inne niż Twoje; e-mail został wysłany w imieniu dużej organizacji z darmowego konta pocztowego. Takie aspekty wskazują na masową wysyłkę, w której stałeś się jednym z odbiorców. Treść wiadomości może zawierać błędnie napisane słowa, bezosobowy zwrot powitalny, a odsyłacze mogą różnić się od adresu oficjalnej strony organizacji.    

Ochrona przed cyberprzestępcami wcale nie jest trudna. Przede wszystkim, nie należy klikać odsyłaczy w e-mailach, jeżeli ich nadawca wzbudza jakiekolwiek wątpliwości. Po drugie, swoje dane możesz podawać tylko na oficjalnych stronach zaufanych organizacji finansowych, pamiętając, aby otwierać je przy użyciu paska adresu przeglądarki – nigdy za pomocą odsyłacza. Nie daj się nabrać na kuszące oferty prezentów, bonusów lub wynagrodzenia za przelanie czyichś pieniędzy. Nie przyjmuj propozycji uczestnictwa w podejrzanych operacjach finansowych – oszuści nie tylko ukradną Twoje pieniądze, ale przerzucą na Ciebie całą odpowiedzialność finansową i prawną za takie przekręty.  

„Oszustwa będą istniały zawsze. Możemy paść ich ofiarą, korzystając z dowolnej usługi Internetu: poczty elektronicznej, portali społecznościowych oraz rozmaitych stron internetowych. Chociaż cyberprzestępcy doskonalą swoje taktyki od lat, same oszustwa praktycznie nie zmieniły się. Pamiętajmy, że zapewnienie bezpieczeństwa w wirtualnej przestrzeni spoczywa na samych użytkownikach” – twierdzi Daria Gudkowa.

Pełny artykuł można znaleźć w Encyklopedii Wirusów VirusList.pl prowadzonej przez Kaspersky Lab Polska: http://www.viruslist.pl/analysis.html?newsid=642.

Informację oraz artykuł można wykorzystać dowolnie z zastrzeżeniem podania firmy Kaspersky Lab jako źródła.

Zostań naszym Fanem na Facebooku: www.facebook.com/KasperskyLabPolska.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Kaspersky Lab Polska Sp. z o.o.
http://kaspersky.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »