Społeczeństwo » Szkolnictwo i nauka
Problemy współczesnej logistyki podczas WSL FORUM
Zobacz więcej zdjęć » |
Przedsięwzięcie organizowane przez Wyższą Szkołę Logistki przyciągnęło do Poznania ponad stu naukowców z Polski i Niemiec. Konferencja poruszająca temat problemów współczesnej logistyki w badaniach naukowych odbyła się w piątek, 15 maja 2009 roku.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Wydarzenie zainaugurował rektor Wyższej Szkoły Logistyki, prof. zw. dr hab. Andrzej Korzeniowski. Program Konferencji podzielony został na sesje plenarne i obrady w sekcjach. Podczas tych pierwszych wystąpił między innymi prof. dr inż. Bernd Noche z Uniwersytetu Duisburg, który zwrócił uwagę słuchaczy na technologię informatyczną jako czynnik stymulujący dalszy rozwój logistyki. Zauważył, że dzisiejsze systemy IT już nie tylko ograniczają się do zarządzania danymi, ale ewoluują w kierunku systemów, przejmujących funkcje przetwarzania wiedzy.
Natomiast o instrumentach i możliwościach dynamicznej obsługi strumieni przepływu towarów w dużych aglomeracjach miejskich na przykładzie projektu MINERVA opowiadał prof. dr hab. inż. Herbert Sonntag z Technische Fachhochschule Wildau k/Berlina. Profesor przybliżył cel projektu, jakim było zbadanie możliwości optymalizacji przejazdów operatorów spedycji samochodowej (samochodów ciężarowych i mniejszego typu pojazdów transportowych). W ramach przedsięwzięcia MINERVA dokonano próby wyposażenia kierowcy w terminale, zawierające, aktualne informacje komunikacyjne wraz z danymi w formie ilustracji graficznych.
Kwestie uwarunkowania rozwoju rynku powierzchni magazynowych w Polsce przedstawił doc. dr inż. Ireneusz Fechner, Kanclerz Wyższej Szkoły Logistyki. Uczestnicy Konferencji mieli okazję poznać nie tylko modele rozwoju centrów logistycznych i magazynowych w Europie i Polsce, czy czynniki decydujące o ich lokalizacji, ale także perspektywy rozwoju rynku powierzchni magazynowych.
W przerwach między sesjami plenarnymi odbywały się obrady w sekcjach. Podzielone zostały na kilka bloków tematycznych:
- Transport,
- Strategie łańcuchów dostaw,
- Logistyka dystrybucji,
- Logistyczne aspekty konkurencji i marketingu,
- Logistyka a gospodarka przestrzenna,
- Automatyka i informatyka w logistyce,
- Branżowe problemy logistyki,
- Ryzyko i stabilność w systemach logistycznych,
- Różne zagadnienia logistyki.
Podczas konferencji wręczono także nagrody w konkursie „ProLogis Najlepszym” za Najlepszą Pracę Magisterską i Najlepszą Pracę Licencjacką Wyższej Szkoły Logistyki w Poznaniu. Wygrali: Mariusz Baranowski, który pracę pisał pod okiem prof. zw. dr. hab. Andrzeja Korzeniowskiego oraz Natalia Majewska, której promotorem był doc. dr Zbyszko Pawlak. Poza pamiątkowym dyplomem, studenci WSL otrzymali stypendia w wysoki 4 tysięcy złotych, ufundowane przez firmę ProLogis.
- Jestem dumny, że moje zakończenie studiów ma taką uroczystą oprawę. Przede wszystkim dziękuję swojemu promotorowi, prof. zw. dr. hab. Andrzejowi Korzeniowskiemu. Przez cały czas pisania pracy magisterskiej był dla mnie nie tylko przewodnikiem, ale także wsparciem – mówił szczęśliwy mgr Mariusz Baranowski. – Miałem to szczęście, że pisałem pracę pod okiem największego specjalisty w swojej dziedzinie. Dlatego sukces, który dzisiaj odniosłem, w dużej mierze jest sukcesem pana Rektora. Dziękuję również firmie ProLogis, za docenienie mojej pracy naukowej – dodaje.
WSL FORUM stało się również okazją do wręczenia pięciu osobom certyfikatów European Junior Logistician. – Certyfikaty te, przyznawane przez Polskie Towarzystwo Logistyczne, potwierdzają kompetencje zawodowych polskich logistyków – wyjaśnił dr inż. Stanisław Krzyżaniak.
Konferencja zakończyła się ogromnym sukcesem. Jak powiedział prof. zw. dr hab. Andrzej Korzeniowski: „Cieszy mnie, że wygłaszane referaty są na aż tak wysokim poziomie. Dzięki temu jeszcze lepiej rozwijamy ten potrzebny kierunek, jakim jest logistyka.”
WSL FORUM odbywa się cyklicznie w latach nieparzystych, naprzemiennie z Polskim Kongresem Logistycznym „Logistics”, organizowanym przez Instytut Logistyki i Magazynowania. Obie imprezy mają charakter międzynarodowy. Kongres porusza temat najlepszych praktyk w logistyce, natomiast WSL FORUM skupia się na problemach logistycznych w badaniach naukowych.
Patronat medialny nad Konferencją objęły: Czasopismo „Logistyka”, „Polska Gazeta Transportowa”, „Gospodarka Materiałowa & Logistyka”, „Nowoczesny Magazyn”, „Logistyka a Jakość”, „Transport i Spedycja”, Portal „Logistyka.net.pl” oraz radio Planeta.fm. Sponsorami WSL FORUM są firmy: ProLogis, Panopa Logistik Polska oraz DB Schenker.
Zapraszamy na stronę konferencji: http://www.wsl.com.pl/konferencje/wsl_forum_2009/.
Nadesłał:
kmatysik
|
Komentarze (0)