Kultura » Kultura
Promocja publikacji "Kolory Europy. Odzież i stroje ludowe"
Zobacz więcej zdjęć » |
Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Muzeum Śląskiego.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Publikacja przybliża odzież ludową noszoną dawniej oraz obecnie w 37 europejskich krajach. Autorka prezentuje kolejne stroje, syntetycznie analizując uwarunkowania gospodarcze, społeczne, religijne i geograficzne poszczególnych państw.
Analizę dopełnia prawie 280 fotografii historycznych oraz współczesnych. Tym samym, jak pisze Leszek Jodliński w „Słowie od Wydawcy": „Kolory Europy przynoszą nam interesujący i wielobarwny obraz wielości tradycji i estetyk ludowych w krajach współczesnej Europy, kontynentu, którego mieszkańcy jakby na przekór toczącemu się procesowi integracji politycznej i ekonomicznej dobitnie akcentują potrzebę ochrony kultury ludowej i narodowej".
Jak podkreśla prof. Barbara Bazielich „Według pokoleniowego przekazu obrzędowe uroczystości, podobnie jak codzienność, niedziela i święto, wymagają dostosowania form odzieży i stroju zależnie od wieku i stanu osób oraz danej okoliczności. Znajduje to odzwierciedlenie w odpowiednim gatunku tkanin, modelu określonej części odzieży, sposobie noszenia, wystawniejszych ozdobach, takich jak: hafty, koronki, pasmanteria, wstążki bądź biżuteria (niekoniecznie metalowa, ale w postaci korali, paciorków czy muszli).
Ukazanie tego zróżnicowania w poszczególnych krajach i regionach oraz barwności strojów jest głównym celem książki. Ma ona pomóc Czytelnikowi w ogólnej orientacji o typie i charakterze strojów ludowych noszonych niegdyś i obecnie przez rodzimych mieszkańców krajów, które istnieją na mapie współczesnej Europy. Omówiono zatem stroje 37. krajów, pomijając sytuację w małych państwach - księstwach, takich jak: San Marino, Monte Carlo, Andora, Lichtenstein, Luksemburg, gdzie stroje często upodobniają się do noszonych w regionach państw ościennych".
Publikacja w cenie 42 zł jest do nabycia w sklepie internetowym Muzeum Śląskiego.
Już dziś Muzeum Śląskie zaprasza na spotkanie promocyjne publikacji „Sztuka Górnego Śląska od średniowiecza do końca XX wieku" (wyd. II poprawione), pod redakcją naukową prof. Ewy Chojeckiej - 20 maja o godz. 15.00.
Nadesłał:
ap
|
Komentarze (0)