Zdrowie » Medycyna

Proteza zębowa – to nie wstyd! Jaką wybrać?

Wielu osobom proteza zębowa kojarzy się z podeszłym wiekiem. Zdarza się jednak, że już 40-latkowie borykają się z poważnymi brakami w uzębieniu, które wymagają uzupełnienia za pomocą protezy. Odpowiednio dobrana wpływa nie tylko na estetykę uśmiechu, ale i znacząco ułatwia życie.

Na co warto zwrócić uwagę wybierając odpowiednią protezę zębową?

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Ubytki w uzębieniu to problem nie tylko estetyczny. Już brak jednego zęba sprzyja powstawaniu zmarszczek, a także wywołuje poczucie wstydu, które powstrzymuje nas przed uśmiechaniem się i zmniejsza naszą pewność siebie. Niekompletne uzębienie może również być przyczyną szeregu innych problemów zdrowotnych.

Kiedy brakuje zębów

Braki w uzębieniu utrudniają rozdrabnianie pokarmu, który staje się wyzwaniem dla układu trawiennego. Luki w łuku zębowym powodują również przeciążenie pozostałych w jamie ustnej zębów. Siła, która w trakcie gryzienia rozkłada się równomiernie na wszystkie zęby, w przypadku braku nawet jednego, zwiększa nacisk na pozostałe, co może powodować rozchwianie tych najbardziej przeciążonych. Dodatkowo przerwa spowodowana ubytkiem może być przyczyną „przemieszczania” się zębów, czemu zwykle towarzyszy ból. Ich przesuwanie się może także doprowadzić do wad zgryzu.

Jaką protezę wybrać?

Jeśli mamy już pewne braki w uzębieniu, nie warto dłużej się zastanawiać, tylko od razu odwiedzić dentystę w celu wybrania najlepszej protezy. Jakie są dostępne?

W zależności od naszego ubytku możemy zdecydować się na protezę częściową lub całkowitą. Całkowita zakładana jest w momencie, kiedy w górnym lub dolnym łuku zębowym nie posiadamy już żadnego własnego zęba lub implanta. Protezy częściowe natomiast wypełniają braki pojedynczych lub kilku zębów – mogą opierać się one o śluzówkę jamy ustnej lub o inne zęby – mówi stomatolog Magdalena Szela-Słowik, ekspert akcji „Nie musi ci to przeszkadzać”.

Najtańszymi protezami są te akrylowe – nie posiadają podparcia na zębach, więc opierają się w całości na błonie śluzowej. Niestety takie rozwiązanie może powodować podrażnienia i uszkodzenia śluzówki, gdyż cała siła zostaje przeniesiona właśnie na nią. Protezy akrylowe, poza stosunkowo niską ceną, posiadają również inne zalety – z ich pomocą można dosyć szybko przywrócić pacjentowi estetyczny wygląd oraz możliwość gryzienia pokarmów. Warto również zastanowić się nad protezą szkieletową lub nylonową. Ta pierwsza utrzymuje się na pozostałych zębach pacjenta, nie obciążając tym samym błony śluzowej. Jest bardziej wytrzymała od protezy akrylowej oraz łatwiej jest utrzymać jej czystość. Jak jest natomiast z protezami nylonowymi? 

Jedną z najnowszych alternatyw dla protezy akrylowej jest proteza nylonowa. Gwarantuje wysoki komfort użytkowania, a pacjent stosunkowo szybko potrafi przyzwyczaić się do jej obecności. Dodatkowo jest odporna na złamania, elastyczna i ma dobrą przyczepność. Warunkiem jej założenia jest posiadanie co najmniej jednego zęba. Warto jednak wiedzieć, że protezy nylonowe łatwo przejmują zapachy i ulegają odbarwieniu. Trzeba więc pamiętać o odpowiedniej higienie jamy ustnej i samej protezy – mówi stomatolog Magdalena Szela-Słowik.

Najważniejsze, aby nasza proteza była odpowiednio dopasowana. Jednak nawet prawidłowo przygotowana może na początku powodować dyskomfort i mikrourazy w jamie ustnej. Warto więc na ten czas zaopatrzyć się w apteczny żel, który odizoluje rankę od drażniących czynników zewnętrznych i wspomoże regenerację błony śluzowej.

Czy protezę może sfinansować NFZ?

Narodowy Fundusz Zdrowia refunduje uzupełnienie braków zębowych przy pomocy ruchomej protezy częściowej (w przypadku braku 5 i więcej zębów w łuku zębowym) oraz protezę całkowitą (łącznie z pobraniem wycisku), w przypadku bezzębnej szczęki. W obu przypadkach możemy liczyć na refundację raz na 5 lat. Kwota proponowana przez NFZ pozwala jednak na zakup najprostszej technologicznie protezy akrylowej.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Nie musi ci to przeszkadzać
http://niemusicitoprzeszkadzac.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »