Firma » Finanse

Prowadzenie księgowości spółek

Prowadzenie księgowości spółek
Zobacz więcej zdjęć »
W Polsce wyróżniamy niejedną formę prowadzenia działalności gospodarczej. Spółki dzielimy na cywilne, do których zaliczamy spółkę cywilną działającą w oparciu o przepisy Kodeksu Cywilnego oraz spółki handlowe, których funkcjonowanie ujęte jest w przepisach Kodeksu Spółek Handlowych.
Do spółek handlowych zaliczamy spółki osobowe - spółkę jawną, spółkę partnerską, spółkę komandytową oraz spółkę komandytowo-akcyjną, a także spółki kapitałowe, do których należą spółka z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółka akcyjna.

Każdy przedsiębiorca zobowiązany jest do prowadzenia księgowości w swojej firmie. Polskie prawo przewiduje możliwość prowadzenia pełnej lub uproszczonej księgowości. W wielu przypadkach wybór formy księgowości jest dowolny, lecz istnieją podmioty, które zobowiązane są do rozliczania się w oparciu o pełną księgowość.

Pełna księgowość prowadzona jest w formie ksiąg rachunkowych. Jest to skomplikowany oraz rozbudowany system ewidencji operacji gospodarczych mających miejsce w przedsiębiorstwie. Co ważne, nawet najmniejsze zdarzenie gospodarcze musi zostać ujęte w księdze rachunkowej. Do prowadzenia pełnej księgowości zobowiązane są spółki kapitałowe - spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i spółka akcyjna, spółki osobowe - spółka komandytowa i spółka komandytowo-akcyjna oraz wszystkie pozostałe podmioty, które osiągają przychody ze sprzedaży wyższe niż kwota określona w przepisach.

Uproszczona księgowość prowadzona może być w trzech formach - karty podatkowej, podatkowej księgi przychodów i rozchodów lub ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Do jej prowadzenia uprawnione są osoby fizyczne, spółki jawne osób fizycznych, spółki cywilne osób fizycznych oraz spółki partnerskie, u których przychody ze sprzedaży w poprzednim roku obrotowym nie przekroczyły określonej w przepisach kwoty. Uproszczona księgowość zwana także małą jest znacznie łatwiejsza w prowadzeniu niż księgi rachunkowe.

Zarówno pełna, jak i uproszczona księgowość posiada zalety, ale ma także wady. Uproszczona księgowość może być prowadzona samodzielnie przez przedsiębiorcę, dzięki czemu nie ponosi on kosztów związanych ze współpracą z biurem rachunkowym bądź zatrudnieniem księgowego, jednak właściciel firmy musi znać liczne przepisy oraz ponosić pełną odpowiedzialność prawną za popełnione w ewidencji błędy. Prowadzeniem pełnej księgowości nie może zajmować się każdy. Osoba, która prowadzi księgi rachunkowe musi posiadać odpowiednie kwalifikacje, dlatego najczęściej przedsiębiorcy korzystają z usług oferowanych przez biura rachunkowe lub zatrudniają samodzielnych księgowych, co generuje koszty. Korzyścią pełnej księgowości niewątpliwie jest to, że przedsiębiorca ma pełny obraz na sytuację finansową swojej firmy oraz dokładnie wie, gdzie ulokowane są jego pieniądze.

Prowadzenie księgowości spółek nie jest łatwym zadaniem. Wymaga szerokiej wiedzy oraz profesjonalizmu. Dobrym rozwiązaniem dla każdego przedsiębiorcy, który nie radzi sobie z księgowością jest współpraca z biurem rachunkowym.

Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Konsultant_Finansowy

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Dziś:
KONFERENCJA ANTYDOPINGOWA WARSZAWA
Za 2 dni:
KONFERENCJA ANTYDOPINGOWA WARSZAWA
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »