Firma » Biznes

Przestrzeń publiczna a opłaty ZAiKS

Przestrzeń publiczna a opłaty ZAiKS
Zobacz więcej zdjęć »
Odtwarzanie muzyki w przestrzeni publicznej jest jednoznaczne z koniecznością uiszczania taniem na rzecz OZZ (Organizacjom Zbiorowego Zarządzania). Jak jednak sklasyfikować przestrzeń publiczną? Czym ona jest?

W sklepie jest to główna powierzchnia sklepu oraz przebieralnie, w restauracji sala, w hotelu są to korytarze i recepcję. Jednym słowem  "przestrzenią publiczną" w lokalu są pomieszczenia, do którego regularnie mają dostęp nasi klienci.

Jaka jest definicja "Przestrzeni publicznej"?

Definicja zawarta w polskiej ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym mówi jasno – „przestrzeń publiczna to obszar o szczególnym znaczeniu dla zaspokajania potrzeb mieszkańców, poprawy jakości ich życia i sprzyjający nawiązywaniu kontaktów społecznych ze względu na jego położenie oraz cechy funkcjonalno-przestrzenne”.
Rozumienie pojęcia przestrzeni publicznej jest bardzo ważne dla każdego, kto jest na etapie rozplanowywania przestrzeni swojego lokalu. Posiadanie wiedzy o tym, kiedy coś jest przestrzenią publiczną, a kiedy nie, może nam oszczędzić wielu wydatków. Muzyka w galerii handlowej a ZAiKS

Przestrzeń publiczna w praktyce

Jeżeli jesteśmy właścicielami np. hotelu, w którym mamy również restaurację, to jeżeli restauracja jest oddzielona od reszty hotelu zapłacimy tantiemy ZAIKS-owi i innym OZZ-om tylko za restaurację. Jednak, jeżeli restauracja i recepcja hotelu to jedna przestrzeń, wtedy będziemy musieli zapłacić tantiemy zarówno za restaurację, jak i za hotel.
Również np. w małych kawiarniach, w których pracownicy zbyt głośno mogą słuchać muzyki na terenie kuchni i muzyka jest słszalna na terenie lokalu, będzie traktowana jako odtwarzanie muzyki w miejscu publicznym.
Morał z tego taki – trzeba pamiętać o dobrze oddzielonej przestrzeni dla pracownika od przestrzeni publicznej. Pomieszczeniem, za które nie trzeba płacić tantiem i w których z zasady nie trzeba się martwić o takie opłaty, to pomieszczenia przeznaczone wyłącznie dla pracowników (magazyny, biura, kuchnia, itp.).

Warto pamiętać o takich niuansach, ponieważ zarówno ZAiKS, jak i każdy OZZ, poszukuje miejsc i sytuacji idealnych do podreparowania ich budżetu. Dlatego zawsze najlepiej poszukać rozwiązania niższego ryzyka i zainwestować w muzykę bez opłat ZAiKS, jaką oferuje APR Media.

Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

APR Media
http://aprmedia.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowejPublikuj artykuły i zarabiaj z CentrumPR.
Dziennikarstwo obywatelskie


Piszesz artykuły? CentrumPR to serwis stworzony również dla dziennikarzy obywatelskich. Błyskawiczna publikacja, wysokie miejsca w Google to zalety których może nam pozazdrościć konkurencja.
Dziennikarstwo obywatelskie
porównanie serwisów


Kalendarium

Dziś:
Warsztaty z Reksiem - godz. 12:00, Empik Bonarka, Kraków
Opowieści na dobranoc... - warsztaty dla dzieci. godz. 16:00, Empik Bonarka, Kraków
Warsztaty z Reksiem - godz. 12:00, Empik Bonarka, Kraków, ul. Kamieńskiego 11
Tappi i przyjaciele - Ekspedycja w Wielkie Nieznane – warsztaty z Marcinem Mortką
OPERACJA - KODOWANIE - SZYFROWANIE - warsztaty detektywistyczne
Warsztaty "Wiosenne ozdoby", Empik Posnania, 17.03, 13:00-15:00
Za 2 dni:
Spotkanie autorskie,Przemysław "Vegenerat" Ignaszewski, Poznań,Empik Plac Wolności,19.03,18:00
Za 3 dni:
AlienGuard Roadshow 2018: Bakotech zaprasza do Gdańska, Warszawy, Wrocławia i Krakowa
Za 10 dni:
Spotkanie autorskie,Kuba Wojtaszczyk, Poznań,Empik Plac Wolności,27.03,18:00
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »