Firma » Biznes

Przetargi publiczne - czym są, do kogo są skierowane

Przetargi publiczne - czym są, do kogo są skierowane
Zobacz więcej zdjęć »
W Polsce prawo o zamówieniach publicznych pojawiło się w 1994 roku, jednak wraz z wejściem do Unii Europejskiej do ustawy należało zaimplementować kolejne przepisy dyrektyw unijnych, aby dostosować je do prawa unijnego.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Ostanie zmiany w prawie były dokonywane w 2015 roku. Kto musi dokonywać zamówień publicznych oraz w jaki sposób realizowana jest procedura przetargu na wybrane usługi?
 
Czym są przetargi publiczne?
Prawo zamówień publicznych obliguje podmioty sektora finansów publicznych do korzystania z zamówień publicznych w jednym z ośmiu trybów. W ten sposób wybiera się dostawców usług remontowo-budowlanych, ale również dostawców innych usług i towarów. Same przetargi publiczne to z kolei jeden z trybów, pozwalających na wyłonienie odpowiedniego dostawcy, realizującego zamówienie. Osiem wspomnianych trybów, w jakich można udzielać zamówień publicznych, to m.in. przetarg ograniczony lub nieograniczony, negocjacja z ogłoszeniem lub bez ogłoszenia, dialog konkurencyjny, zamówienie z wolnej ręki czy licytacja elektroniczna. Zamawiający może również zapytać o cenę wybranych wykonawców, aby na tej podstawie zaprosić ich do składania ofert na realizację wskazanego zamówienia. 
 
Różne formy przetargów
Przetargi publiczne muszą być zawsze ogłoszone publiczne, np. poprzez zamieszczeni odpowiednich ogłoszeń w prasie i na stronie internetowej zamawiającego oraz w Biuletynie Zamówień Publicznych. W zależności od tego, czy przetarg ma być nieograniczony, czy jest jednak ograniczony, w ogłoszeniu może być zawarta dodatkowa informacja, ograniczająca możliwość wzięcia udziału w przetargu. Przetargi nieograniczone można stosować przy każdym zamówieniu. Tryb wyłonienia oferenta przy zamówieniu w trybie nieograniczonym jest trybem jednoetapowym. Nieco inną formę ma przetarg ograniczony, który przy ogłaszaniu może zawierać przesłanki co do grupy oferentów. W tym trybie zamawiający może skierować zapytanie do wybranych oferentów. Ten tryb przetargu jest trybem dwuetapowym: w pierwszym etapie przyjmowane są zgłoszenia od oferentów, natomiast do drugiego etapu dopuszczani wybrani według ściśle określonych kryteriów oferenci. Dopiero spośród nich wybierana jest oferta najkorzystniejsza dla zamawiającego.
 
Kiedy przetarg, kiedy inny tryb
Warto również pamiętać, że o ile korzystanie z przetargów ograniczonych czy nieograniczonych nie jest w jakiś sposób limitowane, o tyle skorzystanie z innego trybu przeprowadzenia przetargu wymaga, aby spełnione były przesłanki zapisane w prawie o zamówieniach publicznych. Przy zamówieniach publicznych każdy z oferentów musi być traktowany zgodnie z pięcioma ogólnymi zasadami. Chodzi tu m.in. o zasadę równości względem wszystkich wykonawców czy zasadę uczciwej konkurencji. Sami wykonawcy są również chroni przez prawo. Wykonawcy mogą się odwoływać od decyzji do Krajowej Izby Odwoławczej, mogą także składać skargi do sądu okręgowego. 
 
Warto pamiętać, że nie wszystkie zamówienia publiczne są realizowane na drodze ogłaszania przetargu. Niektóre można realizować w ramach konkursu, niektórych zamówień można udzielać na podstawie podpisanej umowy ramowej.


Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

czujek

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »