Technologie » Komputery
Ranking najniebezpieczniejszych zagrożeń komputerowych ostatnich 20 lat
Zobacz więcej zdjęć » |
Przez 20 lat cel powstawania wirusów zmienił się diametralnie. Dziś są tworzone by infekować niepostrzeżenie i dla swoich twórców zdobywać korzyści finansowe. Spis wszystkie niebezpiecznych kodów można znaleźć na stronie http://www.pandasecurity.com/20anniversary . Ranking zbiega się z 20 rocznicą istnienia firmy Panda Security.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Zagrożenia zostały wybrane zgodnie z rozgłosem jaki uzyskały przez szeroko rozpowszechnione epidemie. Oto Galeria Sław:
Friday 13 / Jerusalem (Piątek 13 / Jeruzalem) - stworzony w Izraelu w 1988 roku (jeszcze przed powstaniem firmy Panda Security) i wykryty po raz pierwszy w Jeruzalem. Przypuszczalnie upamiętniał 40-lecie Izraela. Kiedy tylko nadchodziła data piątek 13, kasował wszystkie programy zainstalowane na zainfekowanym komputerze.
Barrotes (Pręt) - pierwszy dobrze znany hiszpański wirus, który pojawił się w 1993 roku. Gdy instalował się na komputerze, pozostawał w ukryciu do 5 stycznia, a gdy się aktywował wyświetlał na ekranie komputera szereg więziennych krat.
Cascade / Falling Letters (Kaskada / Spadające listy) - stworzony w Niemczech w 1997 roku. Ilekroć infekował komputer, sprawiał, że na ekranie pojawiała się kaskada spadających listów.
CIH / Chernobyl (CIH / Czarnobyl) - ten wirus został stworzony na Tajwanie w 1998 roku. Rozprzestrzenił się zaledwie w ciągu tygodnia i zainfekował tysiące komputerów.
Melissa (Melisa) - po raz pierwszy pojawił się 26 marca 1999 r. w USA. Ten złośliwy kod do rozprzestrzenienia się używał inżynierii społecznej. Treść wiadomości jaką wysyłał brzmiała: „To jest ten dokument o który prosiłeś... nie pokazuj go nikomu innemu ;-)".
ILoveYou or Loveletter - tak sławny, że prawie nie potrzebuje prezentacji. Ten romantyczny wirus pojawił się w Filadelfii w 2000 roku. Wiadomości e-mail z tematem ‘ILoveYou' zainfekowały miliony komputerów osobistych na całym świecie, a także organizacji takich jak Pentagon.
Klez - stworzony w Niemczech w 2001 roku, infekował komputery tylko 13 dnia nieparzystego miesiąca.
Nimda - jego nazwa to pochodzi od słowa ‘admin' napisanego wspak. Był zdolny do tworzenia uprawnień administratora na zarażonym komputerze. Powstał w Chinach 18 wrześnie 2001 roku.
SQLSlammer (Wiezienie SQL) - groźny kod, który spędzał sen z powiek administratorom. Po raz pierwszy pojawił się 25 stycznia 2003 roku i w zaledwie kilka dni zainfekował ponad pół miliona serwerów.
Blaster (pot. Pistolet) - ten wirus stworzony w USA 11 sierpnia 2003 roku rozprzestrzeniał się za pomocą wiadomości: "chcę tylko powiedzieć kocham cię San!!" (Ciągle nie wiadomo kim jest San...) oraz "Billu Gatsie, dlaczego to umożliwiasz? Przestań zarabiać pieniądze i napraw swoje oprogramowanie".
Sobig - ten niemiecki wirus był sławny latem 2003 roku. Najbardziej szkodliwy wariant "F" zaatakował 19 sierpnia i stworzył ponad milion swoich kopii.
Bagle (Precelek) - pojawił się 18 stycznia 2004 roku i był jednym z najbardziej płodnych wirusów ze względu na liczbę wariantów.
Netsky - ten robak także pochodzi z Niemiec. Powstał w 2004 roku, a wykorzystywał słabość Internet Explorera. Jego twórca jest także odpowiedzialny za powszechnie znany wirus Sasser.
Conficker - ostatni na liście i najmłodszy, pojawił się w listopadzie 2008 roku. Co zaskakujące jeśli ma się skonfigurowana klawiaturę na ukraińską, nie zaatakuje...
Więcej informacji na stronie http://www.pandasecurity.com/20anniversary
O firmie Panda Security
Panda Security jest jednym z czołowych producentów zintegrowanych rozwiązań bezpieczeństwa IT do walki z zagrożeniami internetowymi. Na rynku działa już od 20 lat i jest obecna w ponad 55 krajach świata. Pod względem udziałów w rynku Panda Security zajmuje drugie miejsce w Europie (Gartner). Obecnie firma obsługuje 4 miliony klientów, w tym 140 000 korporacji na całym świecie, zatrudniając ponad 1500 osób. Produkty Panda Security - dostępne w ponad 20 językach - umożliwiają centralne zarządzanie i ochronę stacji roboczych, serwerów i bram, dzięki czemu pozwalają stworzyć bezpieczne środowisko pracy dla dużych korporacji, małych i średnich firm oraz użytkowników domowych. Centrala firmy i główne laboratorium mieszczą się w Bilbao w Hiszpanii, pozostałe laboratoria - w Stanach Zjednoczonych.
W Polsce Panda Security działa od września 2001 roku. Po ośmiu latach działalności firma znajduje się w ścisłej czołówce producentów najlepiej rozpoznawanych i ocenianych programów antywirusowych w Polsce. Ich dystrybutorami są: ABC Data, Action, Incom i AB. Programy dostępne są również w Media Markt, Saturn Planet, Empik, Electro World oraz sieciach Komputronik i Vobis.
Oficjalna strona polskiego oddziału Panda Security Polska: www.pspolska.pl
Strona korporacyjna Panda Security: www.pandasecurity.com
Nadesłał:
ap
|
Komentarze (0)