Firma » Bankowość

Realny zysk z lokaty bankowej - tracimy czy zarabiamy?

Realny zysk z lokaty bankowej - tracimy czy zarabiamy?
Zobacz więcej zdjęć »
Lokaty bankowe są obecnie najpopularniejszym sposobem oszczędzania wśród Polaków. Deponując środki na lokacie bankowej, możemy spodziewać się oprocentowania rzędu 7-8%.

Definicja lokaty bankowej mówi, że lokata bankowa jest to depozyt bankowy, gdzie klient przekazuje środki pieniężne bankowi, który w zamian, po określonym czasie otrzymuje wcześniej zdeponowaną kwotę, powiększoną o sumę odsetkową. Jednak zakładając lokatę, zysk realny okażę się mniejszy od zysku nominalnego. 

Zysk nominalny to zysk brutto, nie uwzględniający podatków oraz inflacji. Podatek od dochodów kapitałowych oraz inflacja to dwa czynniki wpływające na zysk realny z lokaty bankowej. Zysk nominalny (zysk brutto) z lokaty bankowej zależy bezpośrednio od oprocentowania oraz terminu zapadalności. Przy zysku netto, bierzemy również pod uwagę podatek od dochodów kapitałowych czyli podatek Belki. Wynosi on 19% i jest pobierany przez bank przy zakończeniu umowy o lokatę. Podatek Belki dotyczy wszystkich dochodów uzyskanych z kapitałów pieniężnych. Najpowszechniejsze to - odsetki z lokat oraz rachunków bankowych, dywidendy i przychody z papierów wartościowych, a także przychody z udziałów w funduszach inwestycyjnych. Podatek od dochodów kapitałowych można ominąć. Według ustawy podatkowej, końcówki kwot zaokrąglane są w dół do pełnych złotych. Jeżeli naliczony podatek wyniesie mniej niż 50 groszy, kwota podatku wyniesie zero złotych i nie będziemy musieli płacić fiskusowi. Taką sytuację można spotkać przy tzw. lokatach antybelkowych, gdy występuje dzienna kapitalizacja. Obecnie obowiązująca ustawa ma zostać zmieniona w 2012 roku i ma znieść możliwość zarabiania na lokatach antybelkowych. 

Innym czynnikiem wpływającym na realny zysk jest inflacja. Inflacja to ogólny wzrost poziomu cen. Wzrost cen powoduję utratę siły nabywczej naszych oszczędności. Gdy ceny produktów wzrastają, a my podsiadamy środki pieniężne, to po 12 miesięcy, będziemy mogli nabyć mniej produktów, dysponując tę samą kwotę. Obecnie inflacja w Polsce, w skali roku wyniosła we wrześniu 4%.  Najlepsze lokaty bankowe posiadają oprocentowanie na poziomie 8%-7,5%. Po odjęciu podatku jest to ok. 6%. Przy inflacji rzędu 4%, zakładając roczną lokatę, nasz zysk realny wyniesie ok. 2%. Należy zwrócić uwagę, że dzieje się tak tylko w przypadku, lokat z najlepszym oprocentowanie. Dlatego, aby osiągać jakiekolwiek zyski, należy zwrócić uwagę na wysokość oprocentowania oraz rodzaj kapitalizacji. Po przeanalizowaniu oferty lokaty bankowej może się okazać, że nasz zysk będzie znikomy, a nawet będziemy mogli stracić na takiej inwestycji.

Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Lokaty bankowe
http://najlepszelokatybankowe.net

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Dziś:
Wojtek Drewniak (HBC) w Empik Kazimierz, Kraków, ul. Podgórska 34, godz. 18:00
Za 1 dzień:
Agnieszka Krawczyk - spotkanie autorskie w empik Bonarka, Kraków, 27.04, godz. 18:30
Wróźbita Maciej z wizytą w empiku Bonarka, Kraków, 26.04, godz.18:00
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »