Zdrowie » Medycyna

Reanimacja

Reanimacja
Zobacz więcej zdjęć »
Reanimacja podejmowana jest przez ratownika wówczas, gdy występuje zagrożenie ludzkiego życia. Przybyły na miejsce zdarzenia zespół ratowniczy przystępuje do natychmiastowych oględzin poszkodowanej osoby.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Jeśli stwierdzono utratę przytomności, brak oddechu lub akcji serca natychmiast przeprowadzane są czynności prowadzące do przywrócenia funkcji życiowych.

Karetka pogotowia ratunkowego posiada na wyposażeniu resuscytator silikonowy i innysprzęt ratunkowy, w tym rurkę intubacyjną.  W codziennym użyciu jest tez  maska ratownicza i rurka ustno gardłowa Guedela. Resuscytacja oznacza uciskanie mostka, czyli masaż serca oraz wykonywanie wentylacji oddechowej (regulują to między innymi zasady Europejskiej Rady Resuscytacji). Resuscytator silikonowy połączony jest z maseczką zakładaną na usta i nos pacjenta. Maseczka kieszonkowa, tak zwana Pocket Mask, służy do zabezpieczania osób prowadzących reanimację. Dzięki niej łatwiej jest pokonać opory przy zetknięciu z ustami chorego i z pewnością o wiele mniejsze jest ryzyko zakażenia. Maska taka na ogól jest wykonana z przezroczystego silikonu medycznego, by łatwo było obserwować ruchy osoby ratowanej.

Podstawowe zabiegi ratunkowe

Pierwszym zadaniem resuscytacyjnym u osoby nieprzytomnej, która wymaga szybkiej pomocy, jest udrożnienie układu oddechowego. Kładziemy poszkodowanego na plecach, koniecznie na twardym podłożu z jednoczesnym uniesieniem żuchwy.

Następnie wykonujemy masaż serca, czyli ucisk w okolicach mostka. Prawidłowo wykonany masaż serca, jak instruuje każdy poradnik, polega na odpowiednim ułożeniu nadgarstka przez ratownika - powinien on znajdować się na środku mostka. Nadgarstek drugiej ręki zakłada się na pierwszy, splatając palce. Procedura Europejskiej Rady Resuscytacji nakazuje wykonanie 30 ucisków oraz następujących po tej serii dwóch wdechów. Masaż serca prowadzimy nieprzerwanie, aż do przyjazdu pogotowia ratunkowego

Resuscytacja to zabieg, który pozwala na przywrócenie podstawowych czynności życiowych. Z użyciem specjalistycznego sprzętu, typu maska ratownicza czy resuscytator silikonowy, taką czynność przeprowadza personel ratowniczy. Z kolei świadkowie zdarzeń, nie dysponujący sprzętem ratowniczym muszą posiłkować się własną wiedzą i ewentualną praktyką w tym zakresie. Dotyczy to zwłaszcza tych sytuacji, gdy osoba ratowana straciła przytomność i prawdopodobnie nastąpiło zatrzymanie akcji serca. Akcja ratunkowa ma na celu przywrócenie czynności życiowych u poszkodowanego



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Blog medyczny
http://blog-medyczny.pl/

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »