Dom » Budownictwo

Renowacja domu z szerokimi perspektywami

Renowacja domu z szerokimi perspektywami
Zobacz więcej zdjęć »
Modernizacja starego budynku może przynieść niepewne efekty, zwłaszcza jeśli znajduje się on w zabudowie szeregowej.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:


Dzięki starannie przemyślanym rozwiązaniom projektowym i nowym oknom z PVC-U marki Schüco ciemny i zaniedbany dom z lat 20. XX wieku przeobraził się w prawdziwą architektoniczną perełkę.

Wzniesiony w 1920 roku, w dużej mierze zniszczony podczas II wojny światowej, a zaraz później szybko odbudowany z wykorzystaniem wszelkich dostępnych materiałów – dom w Kolonii przetrwał wiele radykalnych zmian, by po raz kolejny uzyskać nowe oblicze. Tym razem został on jednak starannie przebudowany z użyciem wysokiej jakości materiałów oraz nowoczesnych technologii, co pozwoliło dostosować go do standardów budownictwa XXI wieku i indywidualnych wymagań nowych właścicieli. Droga do domu marzeń wymagała jednak podjęcia wielu trudnych decyzji. Całkowite wyburzenie i wzniesienie nowego budynku nie wchodziło w grę z uwagi na szeregową zabudowę. Zły stan stropów i ścian działowych sprawił, że musiały one zostać usunięte i zastąpione nowymi. Z oryginalnego budynku pozostały jedynie dwie ściany boczne, część elewacji od strony ulicy oraz oryginalna podłoga z lastryko w strefie wejścia, która posłużyła jako motyw przewodni przy późniejszej aranżacji wnętrz. Głównym celem prac modernizacyjnych było przede wszystkim otwarcie budynku na światło dzienne i widok.

Nowe oblicze domu – więcej światła i przestrzeni


Wnętrza starego domu były bardzo ciemne. Niewielkie okna, małe pokoje i stroma klatka schodowa zupełnie nie odpowiadały wyobrażeniom inwestorów, którzy chcieli, by ich nowy dom był maksymalnie otwarty, a pomieszczenia – duże i wypełnione światłem dziennym. Kolejnym z zamierzeń było wygospodarowanie miejsca na przyszłe pokoje dla dwójki dorastających dzieci. Architekt z biura arctum plus Architekten zaproponował więc dobudowanie dodatkowego piętra z poddaszem oraz dwukondygnacyjnej przybudówki na tyłach domu. W efekcie przestrzeń mieszkalna zwiększyła się ze 120 do 180 m2, zaś elewacja od strony ogrodu została całkowicie przeprojektowana. Pomimo wprowadzenia tak daleko idących modyfikacji w tkance budynku, elewacja od strony ulicy uległa stosunkowo niewielkim zmianom. Małe otwory okienne zostały zachowane, dzięki czemu dom nie odróżnia się znacząco od sąsiedniej zabudowy. W tym przypadku zastosowano nowoczesne okna z PVC-U w systemie Schüco LivIng, które wyróżniają się wysoką funkcjonalnością oraz eleganckim, minimalistycznym designem. Ich wąskie profile w antracytowym odcieniu efektownie kontrastują z białą elewacją i głębokimi ościeżami.

Salon i kuchnia z widokiem na ogród

Zupełnie inny zamysł towarzyszył projektowaniu elewacji od strony ogrodu, gdyż tutaj dom otwiera się szeroko na otoczenie. W miejsce dawnych balkonów pojawił się dwukondygnacyjny moduł, na którego parterze zlokalizowano kuchnię, a na piętrze – łazienkę. Przylegająca do niego szeroka na trzy i głęboka na cztery metry nowa dobudówka mieści w sobie pokój dzienny oraz główną sypialnię. Z pokoju dziennego można przejść na mały, stalowy taras. Prowadzą na niego drzwi podnoszono-przesuwne Schüco LivIngSlide w odcieniu antracytowej szarości RAL 7016. Taki sam kolor uzyskała również stalowa klatka schodowa łącząca taras z ogrodem. Drzwi w systemie LivIngSlide w identycznym, antracytowym odcieniu zastosowano ponadto w przejściu z kuchni na balkon, gdzie tworzą imponujący efekt przenikania się kuchni z ogrodem. Doskonały widok na otoczenie z sypialni i jadalni zapewniają dwa sięgające od podłogi do sufitu przeszklenia stałe w systemie Schüco LivIng o wymiarach 2,3 x 2,3 m. Smukłe profile wielkoformatowej stolarki pełnią funkcję ram dla zmiennych pejzaży natury na zewnątrz. Inwestorzy zdecydowali się zastosować stolarkę Schüco z PVC-U w całym domu, gdyż oferuje ona elegancki design przy atrakcyjnej cenie. Zależało im również na tym, aby profile okienne miały jednolity kolor na całej powierzchni także po otwarciu okna, co w systemach Schüco jest w pełni osiągalne. Wszystkie zastosowane w budynku okna Schüco zostały ponadto wyposażone w dwukomorowe pakiety szybowe, dzięki czemu skutecznie redukują straty ciepła w sezonie zimowym. Energooszczędne przeszklenia w połączeniu z szeregową zabudową i ocieplonym dachem sprawiły, że dom cechuje się minimalnym zapotrzebowaniem na energię potrzebną do ogrzewania.








Więcej informacji o produktach firmy Schüco znajdą Państwo na stronie: www.schueco.pl

Schüco International Polska
press box



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

newss.pl
http://newss.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »