Firma » Biznes
Roczny limit podstawy wymiaru składek emerytalno-rentowych
Zobacz więcej zdjęć » |
Zasadę rocznego ograniczenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe stosuje się również przy ustalaniu podstawy wymiaru składki na FEP. Składkę tę należy zatem naliczać (za pracowników wykonujących prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze) od pełnej podstawy wymiaru obowiązującej w danym miesiącu do momentu osiągnięcia przez ubezpieczonego kwoty rocznego limitu podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Pracodawca zaprzestaje natomiast opłacania składki na FEP za pracownika wykonującego prace szczególne, jeżeli jego roczny przychód (podlegający oskładkowaniu) osiągnie górną granicę rocznej podstawy wymiaru składek emerytalno-rentowych.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Nie należy natomiast stosować rocznego limitu w podstawie wymiaru składek na pozostałe ubezpieczenia społeczne, tj. chorobowe i wypadkowe oraz składki na ubezpieczenie zdrowotne. Nie bierze się go również pod uwagę przy naliczaniu składek na FP i FGŚP. Oznacza to, że także po osiągnięciu kwoty rocznego ograniczenia płatnik nalicza i odprowadza składki na wymienione ubezpieczenia i Fundusze od pełnej podstawy ich wymiaru.
W 2017 r. roczny limit podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalno-rentowe wynosi 127.890 zł (w 2016 r. wynosił 121.650). Taka sama kwota limitu obowiązuje też w bieżącym roku przy ustalaniu podstawy wymiaru składki na FEP.
Ustalając np. pracownikowi wysokość rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w danym roku kalendarzowym, pracodawca uwzględnia oskładkowany przychód uzyskany przez pracownika w tym roku, licząc narastająco począwszy od stycznia do grudnia danego roku.
Więcej oczywiście na naszym blogu firmowym http://outsourcing-kip.pl
Komentarze (0)