Społeczeństwo » Społeczeństwo

Rodzaje alkomatów

Rodzaje alkomatów
Zobacz więcej zdjęć »
Suto zakrapiane imprezy nierzadko mają miejsce, podobnie jak dylematy po takiej imprezie następnego dnia. Budzimy się kacem i problemem czy cały alkohol wyparował z organizmu, czy jeszcze nie.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Najlepszym sposobem oczywiście jest alkomat, który „prawdę powie”. Warto pamiętać, że alkohol rozkłada się znacznie szybciej w męskim organizmie niż w kobiecym. 

Prawo polskie określa zawartość alkoholu we krwi na 0,2 promila. Jednak nie oznacza to, że możemy bezkarnie wsiąść do samochodu. 

Jak to działa?

To, jak działa alkomat chyba każdy wie. Do specjalnej komórki pomiarowej wdmuchuje się powietrze przez co najmniej 3 sekundy. Z kolei komórka, dzięki sensorom i etanolowi w środku, indukuje prąd. 

Aby ocenić stężenie alkoholu we krwi, układ pomiarowy dokonuje porównania wartości prądu z bazą wzorców, a po przeliczeniu wskazuje pomiar. Kupując alkomat należy mieć na uwadze, że nie daje całkowitej gwarancji na to, że w wydychanym powietrzu nie ma alkoholu. Jednak nie ma co ukrywać, lepiej zbadać się takim urządzeniem zanim wsiądzie się do samochodu.

Jaki alkomat taki pomiar

Kupując alkomaty trzeba zwrócić uwagę na kilka kwestii. Przede wszystkim liczy się jakość i dokładność działania. Wysokiej jakości urządzenia charakteryzują się znacznie mniejszym błędem pomiarowym. 

Jest kilka rodzajów urządzeń do mierzenia alkoholu, które różnią się od siebie rodzajem sensora. Dlatego można spotkać alkomaty półprzewodnikowe, elektrochemiczne, spektrofotometryczne. Te ostatnie są wykorzystywane przez policję oraz sądy i nie należą do najtańszych.

Półprzewodnik w działaniu

Działanie alkomatów półprzewodnikowych opiera się na wzroście przewodności półprzewodnika na skutek alkoholu, który utlenia się na powierzchni elektrody. Zmiana oporu jest proporcjonalna do ilości alkoholu w próbie. 

Proste działanie nie jest jednak do końca wiarygodne. Sensory bowiem wykrywają nie tylko alkohol, ale także inne substancje: nikotynę, węglowodory czy aceton. 

Niektóre z nich podnoszą wskaźniki podczas badania, dlatego niezbędne jest przepłukanie ust wodą, aby uzyskać w miarę wiarygodne wyniki. Ich zaletą jest długa żywotność.

Trochę chemii

Znacznie lepsze są alkomaty elektrochemiczne. Zasada ich działania polega na utlenianiu etanolu za pomocą nadmanganianu potasu. Utlenianie sprawia, że alkohol zmienia się w kwas octowy i  uwalania elektrony. W ten sposób powstaje prąd.

Im większe napięcie, tym większa ilość alkoholu w wydychanym powietrzu. Plusem takich alkomatów jest wykrywanie wyłącznie alkoholu, jednak nie są one tak trwałe jak półprzewodnikowe.

Najlepsze i najdroższe

Najlepsze z dostępnych na rynku są alkomaty spektrofotometryczne. Wykorzystują podczerwień do mierzenia alkoholu. Ich działanie polega na pochłanianiu podczerwieni przez związki chemiczne. Dzięki niej zwiększa się ich ruch obrotowy. Pochłonięta wiązka promieniowania jest przeliczana na stężenie molekuł alkoholu w wydychanym powietrzu. 

Są niezwykle dokładne i bardzo wiarygodne. Jednak te cechy idą w parze również z dość wysoką ceną za taki alkomat.

Kij ma zawsze dwa końce

Wszystkie rodzaje takich urządzeń mają swoje wady i zalety. Do walorów na pewno należy szybkość ich działania. W ciągu kilku minut można sprawdzić stężenie alkoholu. Inną cechą przemawiającą na ich korzyść jest to, że są poręczne, więc można je mieć zawsze przy sobie. 

Z drugiej strony decydując się na tańsze urządzenia, trzeba liczyć się z tym,że ich pomiary mogą być mało wiarygodne. Alkomaty lepszej jakości są droższe, ale będziemy mieć pewność, że dadzą wiarygodny wynik i będą służyły latami.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

s4ww

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »