Dom » Ogrody

Rośliny owadożerne – naturalna ochrona przed insektami

Rośliny owadożerne – naturalna ochrona przed insektami
Zobacz więcej zdjęć »
Organizmy zielone, które energię do życia pobierają nie tylko za pomocą syntezy promieni słonecznych i ditlenku węgla, ale także chwytając owady są fascynujące w swej ponurym pięknie. W Polsce występują w miejscach odosobnionych i chronionych, jednak można je także uprawiać w doniczkach.

Polowanie

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Rośliny owadożerne wyewoluowały wypustki i pułapki na żywe organizmy ze względu na niską zawartość związków azotu i fosforu w swoim środowisku występowania. Zazwyczaj są to podmokłe i torfowe podłoża, z którego ich delikatny system korzeniowy nie potrafi wychwycić wartości odżywczych. Oprócz tego normalnie prowadzą proces fotosyntezy, dlatego nie zapomnijmy o podlewaniu.

W Polsce w środowisku naturalnym występują: rosiczki, tłustosze i pływacze. Wszystkie są pod ścisłą ochroną gatunkową, dlatego do uprawy domowej nadają się tylko gatunki hodowlane. Możemy wśród nich wymienić:


Dzbanecznik

Łac. Nepenthes, rozłożysta roślina z wiszącymi, czerwonymi dzbankami, w których znajduje się słodki nektar. Zwabiony owad wpada do środka, a nawoskowane ścianki powstrzymują go przed wydostaniem się. Potrzebuje dużej wilgotności powietrza oraz ciągłego, rozproszonego światła. Uważajmy by nie przenawozić rośliny, może to powodować atrofię dzbanków.


Kapturnica

Czyli Sarracenia, działa podobnie jak dzbanecznik, ma fioletową, intensywną barwę. Tak samo należy podlewać ją odstaną kilkudniową wodą lub deszczówką.


Rosiczka

Drosera zwabia owady obietnicą pokarmu w kropelkach na końcach czułek, jednak tak naprawdę są ich zgubą. Łapią insekty, trawią i chłoną. Woli glebę włóknistą, brak nawozu i niższą temperaturę zimą. Podlewamy wystudzoną wodą przegotowaną.


Muchołówka

Łac. Dionae, wyróżnia się aktywnymi, zamykającymi się pułapkami, których czerwone wnętrze zwabia owady. Najlepiej uprawiać ją w akwarium, ponieważ potrzebuje dużo wilgoci. Dobrze czuje się w towarzystwie paproci. Po zakupie należy ją przesadzić.


Pielęgnacja

Rośliny owadożerne potrzebują światła i wilgoci, w ich uprawie należy unikać nawozów mineralnych. Najlepiej wzrosną na kompozycji z torfu, kompostu, zmielonej kory, piasku i mchu, całość powinna mieć kwaśny odczyn.

Sprawdzą się jako bardzo estetyczne rośliny domowe, które skutecznie i naturalnie wyłapią insekty krążące wokół mieszkania.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

b.zalew

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »