Dom » Budownictwo
Silikatowa farba wewnętrzna Mineralin – najwyższa paroprzepuszczalność i odporność mikrobiologiczna
Zobacz więcej zdjęć » |
Ze względu na swoje parametry techniczne i walory zdrowotne, w przypadku odnowy wnętrz dobrym wyborem stają się farby mineralne. Popularne w przeszłości rozwiązania w swej tradycyjnej recepturze posiadały wiele ograniczeń – m.in. słabą siłę krycia czy wąską gamę kolorów. Współczesna technologia oferuje obecnie udoskonalone farby mineralne, znane teraz jako silikatowe. Rozwiązania te potocznie nazywane są również farbami krzemianowymi, gdyż ich głównym składnikiem jest wodny roztwór krzemianu potasu, czyli potasowe szkło wodne. Należy jednak pamiętać, że ten typ farb jest przeznaczony wyłącznie na podłoża mineralne - bo farby silikatowe łączą się tylko z nimi w trwały sposób na drodze silifikacji.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Wewnętrzna farba silikatowa Optomal Mineralin firmy Hufgard to niezwykle trwałe i posiadające znakomitą przyczepność rozwiązanie. Jest ono odporne na odpryski i łuszczenie - co wynika ze specyficznego sposobu wiązania cząstek farby z podłożem w procesie silifikacji nazywanym też „skamienieniem”.
Nagradzana farba nie do podrobienia
Sygnowana logiem unikalnej receptury NIE DO PODROBIENIA Optomal Mineralin ma wysoką paroprzepuszczalność, dzięki czemu nie ogranicza przepływu pary wodnej miedzy ścianą a atmosferą - co wynika z jej mineralnego charakteru. To z kolei wpływa na prawidłowy mikroklimat w pomieszczeniu, podnosząc komfort przebywających w nim osób. Co więcej, farbę cechuje brak kondensacji pary wodnej na powierzchni, a mineralny charakter powłoki utrudnia elektrostatyczne przywieranie cząstek brudu do powierzchni farby. Rozwiązanie firmy Hufgard ma odczyn zasadowy, dzięki czemu farba w naturalny sposób jest bardzo odporna na rozwój mikroorganizmów takich jak grzyby czy pleśnie. Produkt praktycznie nie zawiera lotnych związków organicznych i jest odporny na zmywanie.
Dodatkowo, Optomal Mineralin posiada Atest Higieniczny wydany przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH. Farba jest częścią systemu „Zdrowe Ściany”, dzięki czemu może być stosowana jako wierzchnia powłoka dekoracyjna. Podstawę tego systemu stanowią tynki wapienne z grupy Optomur - Calith Light, Calith Classic i Calith Top. System ten został doceniony przez Urząd Komitetu Integracji Europejskiej oraz Business Center Club w postaci Medalu Europejskiego i stanowi zdrową alternatywę dla powszechnie stosowanych tynków gipsowych.
Odnawianie koloru przeszłości
Farba Optomal Mineralin doskonale nadaje się także do wnętrz zabytkowych – na przykład takich, w których stare, grube mury muszą być otwarte na dyfuzję pary wodnej, by nie ulegać destrukcji. Wówczas może stanowić wykończenie kolorystyczne dla tynków wapienno-trassowych z systemu Optosan. Takie rozwiązania były już wykorzystywane na wielu często najcenniejszych obiektach sakralnych w kraju.
Warto wspomnieć, że dla danego obiektu laboratorium firmy Hufgard w Częstochowie umożliwia szybki dobór receptury kolorów na podstawie indywidualnych wymagań. Możliwe jest również dobranie koloru z gotowego wzornika.
Przygotowanie i stosowanie
Przed aplikacją farby, należy przygotować warstwę gruntującą – w podłożach uszkodzonych naprawić dziury i pęknięcia. W celu wzmocnienia pylącej powierzchni i ujednolicenia jej chłonności, należy stosować Optogrunt SiliMal.
Farba jest dostarczana w postaci gotowej do użycia, a bezpośrednio przed aplikacją trzeba wymieszać ją mechanicznie. W celu konieczności dostosowania konsystencji do metody aplikacji, można rozcieńczyć farbę wodą w ilości do 2% (200ml na 10l). Przyjęty sposób rozcieńczania należy zachować podczas całości prac.
Można nakładać ją zarówno metodami tradycyjnymi – wałkiem lub pędzlem, jak i poprzez urządzenia natryskujące. Pamiętajmy, by przed aplikacją wykonać próby technologiczne. Farbę aplikuje się w dwóch warstwach. Przerwa technologiczna między nakładaniem kolejnych warstw nie powinna być mniejsza niż 6 godz. Na jednej płaszczyźnie należy stosować produkt o tym samym numerze szarży produkcyjnej. Numer szarży jest umieszczony na każdym opakowaniu. W przypadku stosowania produktu barwionego, przed malowaniem, należy sprawdzić zgodność barwy w opakowaniach oraz ze wzornikiem. W przypadkach kiedy numery szarż różnią się należy optymalnie wymieszać zawartość pojemników. Zaleca się nanoszenie farby na poszczególnych ścianach w sposób ciągły, unikając przerw technologicznych. W wyniku malowania powierzchni chropowatych następuje naturalne wygładzenie struktury podłoża; malowanie powierzchni różniących się między sobą fakturą i parametrami technicznymi może powodować zróżnicowanie odcieni tego samego koloru farby.
Silikatowa farba wewnętrzna Optolith Mineralin od firmy Hufgard jest wysoce paroprzepuszczalna, łatwa w nakładaniu i niekapiąca. Trwale wiąże się z podłożami mineralnymi, jest odporna na wodę i szorowanie, a także dostępna w szerokiej gamie kolorów systemu Color Magic.
Komentarze (0)