Kobieta, zdrowie, uroda » Dziecko

Słuch ważny dla rozwoju dziecka

Słuch ważny dla rozwoju dziecka
Zobacz więcej zdjęć »
Słuch jest elementem niezbędnym do prawidłowego rozwoju dziecka. Jak zdiagnozować ewentualny problem ze słuchem i co robić w przypadku wystąpienia niepokojących objawów?

Pod obserwacją

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

W Polsce prawie każdy noworodek w pierwszych dniach po narodzeniu przechodzi przesiewowe badania w kierunku niedosłuchu. Dzięki temu wiele nieprawidłowości wykrywanych jest już na samym początku. To pozwala na szybkie podjęcie leczenia. Nie wszystkie problemy ze słuchem objawiają się jednak w tak wczesnym stadium rozwoju malucha. Logopedzi podają, że średni wiek dziecka, kiedy wykrywa się nieprawidłowości w słyszeniu, wynosi 3 lata. Dlatego tak ważna jest obserwacja! Badając reakcje Twojego dziecka na odgłosy otoczenia lub Twoją mowę możesz wyczuć ewentualne problemy ze słyszeniem. Pamiętaj, że niedosłuch może powodować wyostrzenie innych zmysłów. Nie daj się zmylić.

Brak „gugu"

Niemowlę powinno reagować na odgłos grzechotki, grające zabawki czy dzwonek telefonu, najczęściej odwracając się w kierunku źródła dźwięku. Brak reakcji na dźwięki otoczenia powinien być sygnałem ostrzegawczym. Zazwyczaj około 6 miesiąca życia dziecko zaczyna gaworzyć, około 10 - powtarzać pierwsze zasłyszane sylaby czy słowa. W drugim roku życia maluch powinien wymawiać ze zrozumieniem całe słowa i składać pierwsze proste zdania. Oczywiście poszczególne etapy są dość ruchome i dziecko wcale nie musi się w nie ściśle wpasowywać. Jeżeli jednak zauważysz znaczne opóźnienia w gaworzeniu czy wymawianiu pierwszych słów, lepiej sprawdź, czy wszystko jest w porządku. W późniejszym wieku dziecka zaniepokoić Cię może za głośne mówienie lub oglądanie telewizji czy nierozumienie Twoich poleceń. Przyczyną problemów nie muszą być kłopoty ze słuchem - lepiej jednak dmuchać na zimne. Nie bagatelizuj już najmniejszych objawów niedosłuchu.

Sięgnij po pomoc

Kiedy tylko zauważysz jakiekolwiek nieprawidłowości, jak najszybciej umów się do pediatry. W przypadku potwierdzenia Twoich obaw lekarz skieruje Was do specjalisty - laryngologa, otolaryngologa lub audiologa. Ekspert przeprowadzi szczegółowy wywiad i badania, na podstawie których określi rodzaj problemu i wskaże najlepsze metody leczenia.

W pierwszej kolejności, gdy niedosłuch nie jest głęboki, dziecko prawdopodobnie otrzyma aparat słuchowy. W przypadku głębszych problemów i zalecenia wszczepienia implantu słuchowego, mały pacjent zostanie skierowany do ośrodka specjalizującego się m.in. w przeprowadzaniu tego typu operacji. W klinice Twoje dziecko przejdzie szereg badań potwierdzających zalecenia lekarza. Będą to typowe badania słuchu, ale również sprawdzone zostanie np. przewodnictwo dróg nerwowych odpowiedzialnych za przekazywanie sygnałów akustycznych do mózgu czy gotowość organizmu dziecka do przeprowadzenia zabiegu. Na podstawie wyników specjaliści dobiorą najlepsze rozwiązanie, a następnie przeprowadzą Was przez cały proces implantacji i rehabilitacji.

W końcu usłyszy!

Zalecenie wszczepienia implantu słuchowego może Cię początkowo przestraszyć. Nie wpadaj jednak w panikę! Najważniejsze, że wiesz w czym tkwi problem i jak go rozwiązać. Obecna technologia daje ogromne możliwości. W mało inwazyjny dla dziecka sposób umożliwi mu powrót do świata dźwięków. Tym samym w zasięgu ręki stanie się normalna zabawa, słuchanie muzyki czy rozmowa z najbliższymiRazem dla Słuchu", gdzie znajdziesz m.in. prawdziwe historie osób, które były w podobnej sytuacji.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Razem dla Słuchu
http://razemdlasluchu.pl/

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »