Społeczeństwo » Społeczeństwo

Specjal towarzyszem historycznego zwycięstwa

Polsko-Litewskie wojska znów stają do walki z Krzyżakami pod Grunwaldem

W sobotę, 15 lipca o godzinie 15.00, w 607. rocznicę jednej z największych bitew średniowiecza, na polach pod Grunwaldem połączone wojska polsko-litewskie, po raz kolejny zmierzą się z rycerzami zakonu krzyżackiego. To jedna z nielicznych bitew, co do których mamy pewność już przed jej rozpoczęciem, że zakończy się ona zwycięstwem, więc powód do świętowania jest ogromny. Widowisko stanowi kulminację obchodów Dni Grunwaldu, których dumnym sponsorem jest marka Specjal.

Historyczne emocje

Od 1998 roku rokrocznie na polach pod Grunwaldem spotykają się miłośnicy historii średniowiecza z całego świata. Organizatorzy gościli już przedstawicieli z Niemiec, Włoch, Francji, Finlandii, Czech, Słowacji, Węgier, Rosji, Białorusi, Ukrainy a nawet Stanów Zjednoczonych. Rekonstruktorzy z całego świata przybywają, by w tych dniach upamiętnić to, co bliskie jest sercu każdego Polaka – dzień wielkiego triumfu. Już po raz 20 zostanie na Polach Grunwaldu odtworzona historia średniowiecza. Na uczestników czekają atrakcje nie tylko związane z prezentacją walki, ale też będzie można zaczerpnąć kultury, tradycji, skosztować pysznego jedzenia i słynnego trunku – czyli tego wszystko co charakteryzuje Polskę.

Rycerze do inscenizacji przygotowują się już od października. Wtedy odbywają się spotkania dowódców, którzy następnie przekazują ustalenia do sierżantów, a ci z kolei kontaktują się z chorągwiami. Średniowieczny ruch rekonstrukcyjny czuwa nad tym, by zaprezentować jak najlepiej żywą lekcję historii. Mają oni świadomość, że Grunwald dla każdego Polaka jest miejscem wyjątkowym – nie tylko dlatego, że jest to jedna z nielicznych dat, którą każdy ma wyrytą w pamięci już od szkoły podstawowej. Sobotnia inscenizacja pokaże najważniejsze sceny bitwy opisywane przez historyków. A więc poselstwo krzyżackie wręczy dwa miecze królowi Jagielle, będzie modlitwa i odśpiewanie Bogurodzicy, a także moment śmierci wielkiego mistrza Zakonu Ulricha von Jungingena.

Legendarny smak północy

Rekonstrukcja Bitwy pod Grunwaldem to jedna z największych inscenizacji bitewnych w Europie. - To niesamowite widowisko, które przypomina piękne karty polskiej historii. Jesteśmy dumni, że Specjal, piwo które pochodzi właśnie stąd, z północy Polski, od lat wspiera to ważne dla polskiej kultury i lokalnej społeczności wydarzenie – podkreśla Katarzyna Wierzchowska, brand managerka marki – Specjal ma silne, lokalne korzenie i aktywnie uczestniczy w życiu regionu, z którym sam się utożsamia. Historia północy, to także historia Specjala, dlatego w nowej kampanii Legenda Północy, nawiązujemy do lokalnych opowieści, by promować nasze dziedzictwo. Dni Grunwaldu, na które przyjeżdżają goście z całej Polski i zagranicy, to nie tylko wielkie święto miłośników średniowiecza, ale także wydarzenie popularyzujące Warmię i Mazury, dlatego nie mogło zabraknąć na nim Specjala – dodaje.  

Organizatorzy przewidują, że tak, jak w ubiegłych latach w Dniach Grunwaldu weźmie udział ponad 100 tys. widzów. Z pewnością nie zabraknie dla nikogo historycznych emocji i legendarnego smaku Specjala, który w tym roku rozbudował swoje strefy. Wszystko po to, by umilić przyjezdnym czas świętowania. Historyczna oprawa wymaga legendarnego smaku, dlatego toast będzie można wznieść autentycznym smakiem polskiej północy!

Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

roots_as

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowejPublikuj artykuły i zarabiaj z CentrumPR.
Dziennikarstwo obywatelskie


Piszesz artykuły? CentrumPR to serwis stworzony również dla dziennikarzy obywatelskich. Błyskawiczna publikacja, wysokie miejsca w Google to zalety których może nam pozazdrościć konkurencja.
Dziennikarstwo obywatelskie
porównanie serwisów


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »