Zdrowie » Medycyna

Spiriva 10 lat na rynku

Lek SPIRIVA® (tiotropium) obchodzi 10. rocznicę ciągłego zaangażowania na rzecz pacjentów i rozwijania innowacji klinicznych w POChP.

Równocześnie z dorocznym kongresem Europejskiego Towarzystwa Chorób Układu Oddechowego (ERS 2012) lek SPIRIVA (tiotropium), pierwszy podawany raz dziennie, długo działający lek antycholinergiczny stosowany w leczeniu podtrzymującym u pacjentów z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP) obchodzi 10. rocznicę wprowadzenia na rynek. Ponad 25 milionów pacjentolat stosowania czyni podawany raz dziennie lek SPIRIVA najczęściej na świecie przepisywanym lekiem stosowanym w leczeniu podtrzymującym u pacjentów z POChP. Tę wyjątkową pozycję lek zawdzięcza ogromnej ilości danych z badań klinicznych potwierdzających skuteczność kliniczną tiotropium w zakresie zmniejszania duszności i ryzyka zaostrzeń oraz poprawy jakości życia pacjentów. Na przestrzeni lat przeprowadzono ponad 175 badań klinicznych dotyczących zastosowania tiotropium w leczeniu POChP z udziałem znacznej liczby pacjentów obserwowanych przez czas do czterech lat.
Istotne jest, aby pamiętać, że od pierwszych pacjentów z

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

 POChP, którzy otrzymali lek SPIRIVA ponad dziesięć lat temu, aż po tysiące pacjentów, którym lek ten jest dziś przepisywany każdego dnia, lek SPIRIVA istotnie i trwale przyczynił się do zrozumienia mechanizmów POChP i jej leczenia” – mówi profesor Antonio Anzueto, specjalista chorób płuc i intensywnej terapii z University of Texas Health Science Center w San Antonio, Texas, USA. „Potwierdzają to dane z dużych badań klinicznych, przede wszystkim UPLIFT i POET-COPD, w których wykazano skuteczność leku SPIRIVA w zakresie zmniejszania ryzyka zaostrzeń, poprawy czynności płuc, zmniejszania duszności oraz poprawy jakości życia pacjentów.


Lek SPIRIVA® zmniejsza ryzyko zaostrzeń i poprawia czynność płuc u pacjentów niskiego ryzyka zgodnie z nowymi kryteriami GOLD

Dane przedstawione podczas konferencji ERS 2012 potwierdzają informacje uzyskane z jednego z kluczowych długotrwałych badań dotyczących leku SPIRIVA – badania UPLIFT wykazano zmniejszenie ryzyka zaostrzeń u pacjentów z POChP otrzymujących lek SPIRIVA należących do grup niskiego ryzyka (grupy A i B wg GOLD). Dane te są zgodne z dotychczasowymi wynikami potwierdzającymi, że lek SPIRIVA zmniejsza ryzyko zaostrzeń we wszystkich grupach pacjentów wg klasyfikacji GOLD. W analizie wyników badania UPLIFT przedstawionej podczas ERS 2012 badacze wykazali to w odniesieniu do pacjentów z POChP należących do grup niskiego ryzyka:  
• Dla czasu do wystąpienia pierwszego zaostrzenia wartość współczynnika ryzyka dla tiotropium względem grupy kontrolnej była istotna statystycznie – 0,76 (95% CI: 0,68; 0,86; p < 0,0001); odnotowano też istotną poprawę w odniesieniu do średniej rocznej częstości występowania zaostrzeń – 0,43 (95% CI: 0,40; 0,48) wobec 0,61 (0,56; 0,66), wartość ryzyka względnego 0,72 (0,63; 0,81; p < 0,0001).
• Wyniki oceny za pomocą kwestionariusza SGRQ (wynik całkowity) po czterech latach leczenia były istotnie lepsze dla tiotropium w porównaniu z placebo: −3,63 (95% CI: −5,14; −2,12; p < 0,0001).
• Odpowiedni wzrost najniższych wartości FEV1 wynosił 110 ml dla tiotropium (95% CI: 84; 136; p < 0,0001)


W niedawnym raporcie GOLD zatytułowanym „Globalna strategia rozpoznawania, leczenia i zapobiegania POChP” dokonano istotnych zmian klasyfikacji POChP w celu położenia większego nacisku na ocenę ryzyka zaostrzeń i analizę objawów POChP. Nowe zasady oceny uwzględniają nie tylko wyniki badań spirometrycznych, ale również nasilenie objawów występujących u pacjenta i wcześniejsze występowanie zaostrzeń. W nowym raporcie GOLD (Global Initiative for Obstructive Lung Disease) zalecono stosowanie długo działających leków antycholinergicznych u wszystkich pacjentów wymagających leczenia podtrzymującego (lek pierwszego wyboru w grupach B-D oraz lek drugiego wyboru w grupie A). Zalecenie to przyjęto na podstawie danych dotyczących tiotropium – długo działającego leku antycholinergicznego.  Profesor dr Claus Vogelmeier, kierownik Kliniki Pulmonologii Szpitala Uniwersyteckiego w Marburgu (Niemcy), powiedział: „Nacisk, jaki zaktualizowany raport GOLD kładzie na profilaktykę i leczenie zaostrzeń, sprawia, że lek SPIRIVA spełnia kryteria dla wszystkich grup pacjentów z POChP według klasyfikacji GOLD wymagających leczenia podtrzymującego, łącznie z pozytywnym wpływem na zmniejszenie ryzyka zaostrzeń. Ograniczenie występowania zaostrzeń stanowi klucz do poprawy stanu pacjentów z POChP, ponieważ zaostrzenia mają znaczny wpływ na jakość życia pacjentów i często wymagają hospitalizacji.” „Dane przestawione na kongresie ERS dodatkowo podkreślają korzyści, jakie pacjenci z POChP uzyskują z leczenia tiotropium, zwłaszcza pozytywny wpływ na występowanie zaostrzeń, jakość życia i poprawę czynności płuc” - mówi dr Marc Miravitlles, specjalista chorób klatki piersiowej i pracownik naukowy Kliniki Pulmonologii Szpitala Klinicznego w Barcelonie (Hiszpania). „POChP pozostaje wyniszczającą, postępującą i niedostatecznie docenianą chorobą płuc, a najczęściej na świecie przepisywany lek na POChP pozostaje bardzo istotny dla perspektyw rozwoju leczenia milionów dotkniętych tą chorobą pacjentów.” 

O POChP
Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) to postępująca, ale poddająca się leczeniu choroba, która z czasem ogranicza aktywność pacjenta i jest istotną przyczyną zgonów i niepełnosprawności na całym świecie. Jej objawy obejmują kaszel, odkrztuszanie plwociny (flegmy) i duszność wysiłkową. Nagły wzrost nasilenia tych objawów, czyli zaostrzenie (zwane niekiedy „atakiem płucnym” w przebiegu POChP z powodu jego znacznego wpływu na zdrowie pacjenta), stanowi częste zjawisko i może ograniczać zdolność pacjenta do wykonywania codziennych czynności. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) około 210 milionów pacjentów aktualnie zmaga się z POChP, a w roku 2005 zmarło z tego powodu ponad 3 miliony ludzi – więcej niż z powodu raka sutka i cukrzycy łącznie Duszność, główny objaw POChP, ma charakter stały i postępujący; wywiera znaczny wpływ na jakość życia pacjenta. W najbardziej zaawansowanych stadiach choroby duszność uniemożliwia pacjentowi wykonywanie nawet najprostszych czynności, takich jak mycie lub ubieranie się.  

O leku SPIRIVA® (tiotropium)
Lek SPIRIVA, długo działający wziewny lek antycholinergiczny, to pierwszy wziewny lek stosowany w terapii podtrzymującej, który zapewnia znaczącą i utrzymującą się poprawę czynności płuc przy dawkowaniu raz dziennie. Lek SPIRIVA wykazuje pozytywny wpływ na przebieg kliniczny POChP i pomaga pacjentom zmienić sposób radzenia sobie ze swoją chorobą Jest to najczęściej na świecie przepisywany lek stosowany w leczeniu podtrzymującym u pacjentów z POChP. Lek SPIRIVA ułatwia pacjentom z POChP oddychanie poprzez rozszerzanie zwężonych dróg oddechowych i utrzymywanie ich w tym stanie przez 24 godziny. Lek SPIRIVA działa na główny odwracalny mechanizm POChP – skurcz oskrzeli zależny od układu cholinergicznego. Dla leku SPIRIVA wykazano istotne i trwałe działanie rozszerzające oskrzela i zmniejszające nadmierne rozdęcie płuc (zjawisko pułapki powietrznej). W badaniach kontrolowanych placebo u pacjentów otrzymujących lek SPIRIVA obserwowano mniejsze nasilenie duszności wysiłkowej i poprawę tolerancji wysiłku. W badaniu UPLIFT wykazano, że stosowanie leku SPIRIVA przez czas do czterech lat przynosi korzyści w postaci poprawy czynności płuc i jakości życia oraz ograniczenie występowania zaostrzeń i hospitalizacji z powodu POChP. To korzystne działanie wykazano u pacjentów z POChP w różnym stopniu ciężkości, w tym u pacjentów z POChP we wczesnych stadiach (grupy A i B wg GOLD): u pacjentów nieotrzymujących wcześniej leczenia podtrzymującego, u pacjentów młodszych (w wieku < 50 lat).W badaniach klinicznych wykazano korzystny profil bezpieczeństwa leku SPIRIVA. Najczęściej zgłaszanym działaniem niepożądanym leku SPIRIVA było uczucie suchości w ustach, zwykle o niewielkim nasileniu i ustępujące samoistnie podczas leczenia. Zgodnie z wytycznymi GOLD (Global Initiative for Chronic Obstructive Lung Disease) długo działające leki rozszerzające oskrzela, w tym lek SPIRIVA, są zalecane w leczeniu podtrzymującym u pacjentów z POChP (lek pierwszego wyboru w grupach B-D oraz lek drugiego wyboru w grupie A). Kluczowym badaniem dla leku SPIRIVA dotyczącym zaostrzeń POChP było badanie POET-COPD. Było to trwające rok duże badanie bezpośrednio porównujące interwencje. Wykazano w nim, że lek SPIRIVA podawany raz dziennie w dawce 18 µg za pomocą inhalatora HandiHaler zmniejsza ryzyko pierwszego zaostrzenia o nasileniu od umiarkowanego do ciężkiego o 17% (p < 0,001), a ryzyko pierwszego ciężkiego zaostrzenia wymagającego hospitalizacji o 28% (p < 0,001) w porównaniu z salmeterolem (długo działającym beta-mimetykiem) podawanym dwa razy dziennie (w dawce 50 µg za pomocą inhalatora HFA-pMDI). Lek SPIRIVAâ podawany jest za pomocą inhalatora HandiHaler, inhalatora pojedynczych dawek suchego proszku uruchamianego wdechem pacjenta, lub inhalatora SPIRIVA Respimat Soft Mist Inhaler należącego do nowej generacji inhalatorów bez propelentu, który łączy innowacyjną technologię ze sprawdzoną skutecznością leku SPIRIVA.

O firmie Boehringer Ingelheim
Grupa firm Boehringer Ingelheim należy do 20 wiodących światowych firm farmaceutycznych. Centrala firmy w Ingelheim (Niemcy) kieruje globalnymi operacjami z udziałem 145 spółek zależnych i ponad 44 000 pracowników. Od swego powstania w 1885 r. ta rodzinna firma miała za swój cel badanie, opracowywanie, wytwarzanie i wprowadzanie na rynek nowatorskich leków o wysokiej wartości terapeutycznej, stosowanych zarówno w medycynie, jak i weterynarii.Istotną rolę w kulturze firmy Boehringer Ingelheim odgrywa działanie zgodne z zasadami odpowiedzialności społecznej. Zaangażowanie w projekty społeczne, troska o pracowników i ich rodziny oraz stwarzanie równych szans dla wszystkich pracowników tworzą fundament globalnych działań firmy. Współpraca i wzajemny szacunek oraz ochrona środowiska i zrównoważony rozwój to zasady wpisane we wszystkie działania firmy Boehringer Ingelheim.W 2011 roku firma Boehringer Ingelheim osiągnęła sprzedaż netto w wysokości 13,2 miliarda euro. Wydatki na badania i rozwój w segmencie leków dostępnych na receptę odpowiadają 23,5% jego wartości sprzedaży netto.
Więcej na stronie  www.boehringer-ingelheim.com



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Boehringer Ingelheim Sp. z o.o.
http://www.boehringer-ingelheim.pl/

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »