Gospodarka » Przemysł

Stalowa klasa Mostostalu - Energomontażu

W powiatowym Zespole Szkół w Żmigrodzie uczniowie pierwszego rocznika klasy utworzonej przez Mostostal - Energomontaż skończyli właśnie naukę. Po ukończeniu pełnego, trzyletniego kursu dwunastu młodych spawaczy ma zapewnioną pracę w spółce.

Mostostal - Energomontaż znalazł własny sposób na kłopoty z podażą na wykwalifikowaną siłę roboczą i stawia na krajowych pracowników z własnego regionu. Od września 2007 roku w Zespole Szkół w Żmigrodzie działa utworzona przez Mostostal - Energomontaż klasa, w której na spawaczy kształci się dwunastu uczniów. Obecnie uczniowie pierwszego i drugiego roku nabywają umiejętności z zakresu ślusarstwa ogólnego, czytania rysunków technicznych i wiedzy na temat metaloznawstwa, a trzeci rok nauki to już specjalistyczne kursy i końcowe egzaminy  na spawaczy.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

- Dziś możemy z pewnością już powiedzieć, że się udało, ale początki były trudne. Żadna ze szkół w naszym regionie nie szkoliła dotychczas spawaczy, których najbardziej potrzebujemy. Owszem, w okolicy jest wiele zakładów, które zatrudniają spawaczy, nikt jednak nie chciał się zająć ich profesjonalnym szkoleniem - mówi Henryk Jendrek, Dyrektor Oddziału Żmigród Mostostal - Energomontaż S.A.

Kształcenie żmigrodzkich uczniów na wykwalifikowanych spawaczy potrwa trzy lata. W tym czasie młodzi specjaliści odbędą szereg zajęć praktycznych i dydaktycznych, których program merytoryczny został wcześniej zatwierdzony przez regionalny wydział oświaty. Ponieważ ze względów bezpieczeństwa lekcje nie mogą odbywać się na terenie fabryki, szkoła udostępniła do tego celu własne pomieszczenia warsztatowe oraz pośredniczyła w doborze odpowiedniej kadry nauczycieli, którymi są w większości jej emerytowani pracownicy.

Wszyscy uczniowie są zatrudnieni w Mostostalu - Energomontażu na prawach pracowników młodocianych i podlegają odpowiednim zapisom kodeksu pracy. W zamian za swoją pracę dostają także niewielkie wynagrodzenie. Pracodawca zapewnia im odzież ochronną, narzędzia oraz elementy konstrukcji stalowych do ćwiczeń praktycznych. Dodatkowo, po zakończeniu kształcenia każdy z dwunastu przyszłych absolwentów ma gwarancję zatrudnienia w Mostostalu-Energomontażu a dla tych, którzy zdecydują się podjąć pracę firma oferuje także bezpłatne doszkolenia.

Inicjatywa Mostostalu - Energomontażu jest jedyną tego typu w regionie, którego bezrobocie GUS szacuje na 13,1 proc. Z ponad 890 osób bez pracy aż 155 nie ukończyło jeszcze 25 roku życia. Dzięki powodzeniu wspólnego projektu spółki i Zespołu Szkół pojawia się szansa na zmniejszenie tych liczb, zwłaszcza że we wrześniu 2008 rusza kolejny rocznik.

- Najważniejsze dla nas jest to, że uczniowie po 3 latach kształcenia już następnego dnia stają się pełnoprawnymi pracownikami, którzy znają zasady pracy i nie potrzebują miesiąca czy dwóch na wdrożenie się. Tak naprawdę w chwili obecnej moglibyśmy zatrudnić wielu nowych spawaczy, ale niestety nie spełniają oni naszych kryteriów i z tego powodu postanowiliśmy sami wykształcić przyszłych pracowników  -  dodaje Jendrek.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Mostostal-Energomontaż S.A.
http://www.mostostal-krakow.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »