Technologie » Internet
Święta Bożego Narodzenia: uwaga spamerzy w natarciu!
Zobacz więcej zdjęć » |
Bitdefender Antispam Lab analizuje w gorącym okresie przedświątecznym niechciane e-maile i związane z nimi zagrożenia. Według tych danych gwałtowny przyrost świątecznego spamu rozpoczął się 27 listopada. Przy czym najwyższe skoki tej korespondencji nastąpiły pomiędzy 6 a 9 grudnia. Co ciekawe, 2 na 5 niechcianych e-maili o tematyce świątecznej, które konsumenci otrzymali między 27 listopada a 12 grudnia, Bitdefender Antispam Lab zakwalifikował jako oszustwa.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Zgodnie z telemetrią antyspamową Bitdefendera 31 proc. spośród wszystkich świątecznych e-maili ze spamem trafiło do skrzynek odbiorczych w Stanach Zjednoczonych, a 24 proc. dotarło do użytkowników w Irlandii. Natomiast 43 proc. e-maili ze spamem o tematyce bożonarodzeniowej wysłano z adresów IP w USA i 18 proc. z Bułgarii. W obu zestawieniach w pierwszej dziesiątce nie znalazła się Polska.
Tegoroczne świąteczne trendy spamowe nie odbiegają do tego z czym mieliśmy do czynienia we wcześniejszych latach. Wiadomości zawierają informacje o rzekomych prezentach świątecznych, rabatach na markowe towary czy też fałszywe ankiety. Pewnego rodzaju nowinką są niespodzianki dla osób samotnych w postaci świątecznych randek online i dostępu do treści dla dorosłych.
Jak cieszyć się świętami bez oszustw?
Oszukańcze e-maile przychodzące w okresie poprzedzającym Boże Narodzenie mogą być bardzo kuszące. Poza tym napastnicy wykorzystują przedświąteczne roztargnienie konsumentów. Jednak specjaliści Bitdefendera zalecają podchodzić z dużą powagą do informacji zbyt pięknych, aby mogły być prawdziwe. Nieostrożne interakcje z wiadomościami spamowymi niosą ze sobą poważne konsekwencje, które mogą popsuć Święta Bożego Narodzenia.
Bitdefender przygotował kilka porad pozwalających uniknąć zagrożeń jakie niesie ze sobą świąteczny spam.
- Nigdy nie wypełniaj ankiet online dotyczących kart podarunkowych i innych towarów, które wymagają podania informacji o karcie kredytowej lub innych poufnych danych.
- Nie otwieraj linków w niechcianych e-mailach ani wiadomościach w sieciach społecznościowych oferujących wspaniałe okazje lub ekskluzywny dostęp do ofert.
- Realizuj świąteczne zakupy na znanych stronach internetowych
- Nigdy nie instaluj oprogramowania z nieznanych źródeł reklamowanych w wiadomościach spamowych.
- Korzystaj z niezawodnego rozwiązania zabezpieczającego, które chroni przed złośliwym oprogramowaniem i blokuje phishing oraz oszukańcze strony internetowe.
Źródło: marken.com.pl; bitdefender.pl
Nadesłał:
Marken
|
Komentarze (0)