Dom » Wnętrza
Święta w klimacie "Rococo", czyli porcelanowe prezenty z Ćmielowa
Zobacz więcej zdjęć » |
Z pewnością wie o tym wszystkim i Elżbieta II, Królowa Brytyjska, jedna z wielu znamienitych właścicielek tak powabnych dzieł sztuki, jakim są zestawy „Rococo”, tworzone przez najstarsze polskie Zakłady Porcelany z Ćmielowa.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
W tych świątecznych dniach powrotu do tradycji, do rodzinnych spotkań i rozmowy, nie może nigdy zabraknąć elementów podnoszących rangę tych chwil, celebrujących i uświęcających ich niezwykłość oraz niepowtarzalność. Święta Bożego Narodzenia, jak i każde inne święta, to czas oderwany od szarej i monotonnej rzeczywistości dnia codziennego. Dlatego właśnie wtedy na stole pojawiają się dania, których nie jadamy na co dzień. Spotykamy członków familii, których widujemy rzadko albo wcale. Wówczas również nie posilamy się ze zwykłych, „codzienny” talerzy. Nie nalewamy barszczu z szarej, obdrapanej przez lata wazy. Nie delektujemy się zwykłą kawą rozpuszczalną z kubka, a celebrujemy nasz codzienny kawowy rytuał poprzez dodanie do niego szczypty luksusu, który kusi podniebienie i cieszy oczy każdego.
Zestawy „Rococo” z Zakładów Porcelany w Ćmielowie to jeden z najwcześniej powstałych w fabryce fason. Już od dziesięcioleci jest on nierozerwalnie związany z przebogatą historią „Ćmielowa” oraz Polski.
To przykład historycznej aktualności zawartej w niebywale pięknej, delikatnej i kunsztownie zdobionej formie – zauważa Inga Kamińska, Prezes Zakładów Porcelany w Ćmielowie. - „Rococo” przywoła obrazy wytwornych, arystokratycznych przyjęć oraz posiłków smakowanych w szlachetnym, rodzinnym gronie. Porcelana z Ćmielowa jest więc symbolem rodzimego rzemiosła i sztuki jednocześnie, przenoszonych z pokolenia na pokolenie, przez co jest ona jednocześnie znakiem polskiej tradycji, rodziny i świąt! Jest to polska historia, której nie wolno zapomnieć.
Właśnie dlatego Ćmielowska porcelana, a w szczególności jej najwykwintniejszy fason „Rococo”, może, a nawet powinna, stać się ekskluzywnym prezentem. Jest to jedyny taki dar, który sprezentowany bliskiej osobie, pozostanie z nią, a jednocześnie z całą rodziną, przez bardzo długie lata, goszcząc na świątecznym stole przez kolejne Boże Narodzenia, następne zmiany pokoleń miłujących naszą tradycję oraz wszelkie inne, niemniej uroczyste okazje.
Ćmielowska porcelana dostępna jest w odpowiednich sklepach na terenie całego kraju. Szczegółowe informacje, dotyczące miejsc dystrybucji, można znaleźć na stronie www.porcelana-cmielow.pl.
Porcelana tworzona w Zakładach z Ćmielowa to luksus, na który nas stać – trafnie kończy Inga Kamińska - a którego sława głośna jest już na świecie od dziesiątków lat!
Zestaw do kawy: 12 talerzy płytkich 17 cm, 12 spodków 15,7 cm, 12 filiżanek 0,25 l, 1 imbryk 1,1 l, 1 cukiernica 0,40 l, 1 dzbanek 0,30 l
Cena zestawu do kawy „Rococo” dla 12 osób: 2 149 zł
Inne przykładowe zestawy „Rococo”:
ZESTAW OBIADOWY:
12 talerzy płytkich 25 cm, 12 talerzy płytkich 19 cm, 12 talerzy głębokich 22,5 cm, 1 półmisek okrągły 32 cm, 1 półmisek owalny 29 cm, 1 półmisek owalny 33 cm, 1 rawier 25 cm, 1 waza 2,70 l, 1 sosjerka 0,45 l, 1 salaterka kwadratowa 24 cm, 1 salaterka kwadratowa 27 cm, 1 solniczka
ZESTAW DO HERBATY:
12 spodków 15,7 cm, 12 filiżanek 0,25 l, 1 czajnik 1,2 l, 1 cukiernica 0,40 l, 1 dzbanek 0,30 l
ZESTAW DO CIASTA:
12 talerzy płytkich 17 cm, 1 talerz do ciasta 27 cm
ZESTAW DO BULIONU:
12 spodków 15,7 cm, 12 filiżanek 0,33 l
KOMPLETY TALERZY:
6 talerzy płytkich 25 cm, 6 talerzy płytkich 19 cm, 6 talerzy głębokich 22,5 cm
Zakłady Porcelany "Ćmielów" Sp. z o.o
ul. Ostrowiecka 45, 27-440 Ćmielów
tel. (015) 861 20 26
fax (015) 861 20 43
e-mail: office@porcelana-cmielow.pl
Zakłady Porcelany „Ćmielów” należą do najstarszej w Polsce grupy fabryk wyrobów ceramicznych. Początek istnienia fabryki datuje się na rok 1790, kiedy to miejscowy garncarz Wojtas skupił wokół siebie rzemieślników pracujących do tej pory indywidualnie. Stworzyli oni prymitywną manufakturę wytwarzającą garnki gliniane i fajans. Pełen rozruch fabryki nastąpił w roku 1804, kiedy to fabryka została oficjalnie zarejestrowana. Pierwszym właścicielem i inicjatorem był hrabia Hiacynt Małachowski Kanclerz Wielki Koronny. Po Śmierci hr. Małachowskiego w roku 1821 spadkobiercą fabryki została jego córka Franciszka Dunin Karwicka. Fabryką kierował w tym czasie doświadczony fachowiec Adolf Fryderyk Watke. Ćmielowska manufaktura w tym czasie stała się fabryką o ugruntowanej pozycji na rynku krajowym i europejskim. W roku 1827 fabrykę wydzierżawili dwaj bracia Jeremiasz i Beniamin Weibergowie, którzy weszli w układ handlowy z kupcem Franciszkiem Ordonem. Ćmielowski fajans dzięki niemu sprzedawał się na terenie Warszawy z ogromnym powodzeniem. W latach 30. XIX w. następowały kolejne zmiany właścicieli a wyroby „Ćmielowa” utrzymywały się na wysokim poziomie europejskim. Przełomowym etapem w dziejach fabryki było pojawienie się w niej rodziny Weissów, ponieważ od nich zaczęła się era prawdziwej fabryki, w której rozpoczęto w roku 1838 produkcję porcelany. Od roku 1849 nowymi właścicielami fabryki zostali bracia Józef i Aleksander – książęta Druccy-Lubeccy. W tym okresie powszechne stało się zdobienie naczyń techniką druku w różnych kolorach. Kolejnym właścicielem fabryki był kupiec Kazimierz Cybulski. W tym czasie z Francji sprowadzony został wybitny ceramik Stanisław Thiele, który w latach 1863-1880 kierował produkcją wyrobów majolikowych nawiązując we wzornictwie do stylów historycznych. W 1868 roku pożar zniszczył całą fabrykę, jednak ta została bardzo szybko odbudowana wchodząc w kolejny etap produkcji na szeroka skalę. Rok 1887 to kolejna zmiana właścicielska. Fabryka wróciła do rąk rodziny Druckich-Lubeckich. Produkty cieszyły się nadal dobrą sławą a za sprawą fachowców z Limoges załoga reprezentowała bardzo wysoki poziom co pozytywnie odbiło się na jakosci i wielkości produkcji. W tym czasie obok dekoracji ręcznie malowanych stosowano juz bardzo powszechnie kalkomanię. Liczne sukcesy na wystawach spowodowały, że „Ćmielów” miał bardzo dużo zamówień co pozytywnie odbiło się na rozwoju fabryki. Kolejny etap w dziejach fabryki to rok 1920 kiedy to Książę Aleksander Drucki-Lubecki sprzedał fabrykę Polskiemu Bankowi Przemysłowemu we Lwowie i fabryka zyskała nową nazwę „Fabryka Porcelany i Wyrobów Ceramicznych w Ćmielowie S.A.” kontynuując dobre tradycje ceramiczne. W okresie powojennym spółka została upaństwowiona i prowadziła swoją działalność do lat 90. W 1997 r. fabryka została sprywatyzowana i przyjęła nazwę Zakłady Porcelany „Ćmielów” Sp. z o.o.
Kontynuując zatem niezwykłe tradycje i czerpiąc z wielopokoleniowych doświadczeń Zakłady Porcelany „Ćmielów” są dziś nowoczesnym zakładem specjalizującym się w produkcji wysokogatunkowych, cienkosciennych wyrobów porcelanowych. W szerokiej ofercie firma prezentuje Państwu fasony o najwyższej jakości estetycznej i funkcjonalnej w dekoracjach naszkliwnych i wszkliwnych.
Nasza firma jest członkiem Stowarzyszenia Eksporterów Polskich - www.eksporterzy.org.
Komentarze (0)