Gospodarka » Żywność
Szkocka whisky wspiera gospodarkę
Zobacz więcej zdjęć » |
Gorzelnie szkockiej whisky oraz centra dla turystów stały sie silnym bodźcem wspierającym gospodarkę i rynek pracy, także przyciągającym coraz większą liczbę zagranicznych turystów do Szkocji, wynika z badania przygotowanego przez Stowarzyszenie Szkockiej Whisky1.
W roku 2010 około 1,3 mln turystów odwiedziło 52 gorzelnie szkockiej whisky oraz centra dla turystów otwarte dla publiczności. Prawie dziewięciu na dziesięciu turystów (86,1%) pochodziło spoza Szkocji, a co ciekawe prawie dwie trzecie (62,3%) spoza Wielkiej Brytanii. Wskazuje to, że pieniądze pozostawione przez turystów jak i zatrudnienie związane z działalnością „whisky visitors center" (centra dla turystów) dostarczają szkockiej gospodarce dodatkowych dochodów.
Rola szkockiej whisky w ofercie turystycznej Szkocji jest pokaźna. Gorzelnie, destylarnie, bary, puby produkujące i sprzedające whisky pełnią ważną rolę ośrodków promujących kulturę i turystykę w Szkocji, przy okazji tworzą kilka tysięcy miejsc pracy. Właśnie takie centra prowadzące działalność turystyczną i kulturalną rozwinęły się wokół bardzo wielu gorzelni whisky w Szkocji. Na podstawie badań 52 gorzelni otwartych dla publiczności, wyliczono, że dodatkowo zapewniają one 6750 miejsc pracy w hotelarstwie, gastronomii, sporcie, rekreacji, rozrywce w całej Szkocji. A co ważniejsze wiele z nich znajduje się na odległych obszarach wiejskich, gdzie możliwości znalezienia zatrudnienia są ograniczone.
Ważny jest również aspekt makroekonomiczny łączący szkocką whisky i przemysł turystyczny. Szkocka whisky stała się ambasadorem Szkocji, pomagając temu regionowi wyróżnić się na niezwykle zatłoczonym światowym rynku turystycznym. Średnio każde 100 milionów funtów pochodzących z eksportu szkockiej whisky generuje 20 milionów funtów pozostawionych przez turystów odwiedzających Szkocję. Skoro wartość całego eksportu szkockiej whisky wynosi rocznie 3,1 miliarda funtów szacuje się, że około 640 milionów funtów pochodzi z bezpośrednich wydatków turystyki związanych ze szkocką whisky.
"Wzrost eksportu szkockiej whisky przyczynia się do dalszego napływu zagranicznych turystów do Szkocji, dotyczy to w szczególności tych krajów, które dopiero odkrywają smak szkockiej whisky, przy czym Polska jest tego najlepszym przykładem" mówi Stephen Swinney, dyrektor The Scotch Malt Whisky Society w Polsce. Rosnąca sprzedaż butelek jednosłodowej szkockiej whisky pochodzących ze Stowarzyszenia The Scotch Malt Whisky Society potwierdza te dane. Sprzedaż jednosłodowej whisky butelkowanych przez The Scotch Malt Whisky Society od stycznia do końca sierpnia bieżącego roku wzrosła o 6,4% w Wielkiej Brytanii i aż o 39,3% w skali międzynarodowej w porównaniu z analogicznym okresem roku minionego" wyjaśnia Stephen Swinney. Kilka miesięcy temu Stowarzyszenie The Scotch Malt Whisky Society dystrubuujące whisky typu single cask, single malt rozpoczęło swoją działalność w Polsce. „Tym samym jesteśmy 15 krajem, gdzie Stowaszenie posiada swoje przedstawiecielstwa. W okresie kilku miesięcy widzimy rosnące zainteresowanie Polaków przystąpieniem do Stowarzyszenia, jak również odnotowujemy dynamiczny rozwój sprzedaży whisky" dodaje Stephen Swinney.
Stowarzyszenie The Scotch Malt Whisky Society powstało w Wielkiej Brytanii w 1983 roku i sprzedaje unikalną whisky jednosłodową z pojedyńczych beczek (single cask, single malt) pochodzących z około 120 gorzelni w Szkocji. W tym roku Stowarzyszenie odnotowuje szczególnie duży napływ nowych członków.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
„W ciągu 8 miesięcy bieżącego roku do Stowarzyszenia The Scotch Malt Whisky Society przystąpiło o 25% więcej członków niż w analogicznym okresie roku 2010 roku. Wielu członków Stowarzyszenia zaintrygowanych smakiem malt whisky przyjeżdża do Szkocji, z góry zaplanowanym zamiarem odwiedzenia słynnych ‘members rooms\' w Edynburgu i Londynie, potem kupuje butelkę single cask, single malt whisky, aby delektować się jej zawartością w domu z przyjaciółmi czy rodziną" - mówi Stephen Swinney, szef Stowaszyszenia The Scotch Malt Whisky Society w Polsce.
W Szkocji każdy wie, że turysta, który przyjeżdza tutaj zafascynowany przyrodą i kulturowym bogactwem z przyjemnością odwiedza destylarnie szkockiej whisky i raczej nie opuści przybytku bez butelki szkockiej. Dalej taka pamiątka, stojąc gdzieś na półce w domu może zachęcić innych, aby odwiedzić czy powrócić do Szkocji za rok. W tym sensie szkocka whisky i turystyka stanowią idealne połączenie i będą się nadal wzajemnie uzupełniać.
1. Dane pochodzą z raportu przygotowanego i opublikowanego przez Stowarzyszenie Szkockiej Whisky (The Scotch Whisky Association) w lipcu 2011 roku. Pełny raport: http://www.scotch-whisky.org.uk/swa/files/4-cWhiskyTourism.pdf.
Informacje o firmie
The Scotch Malt Whisky Society w Polsce
The Scotch Malt Whisky Society to założony w 1983 roku w Edynburgu (Szkocja) wyjątkowy, intrygujący i ekskluzywny klub miłośników jednosłodowej whisky, szczycący się ponad 26 tysiącami członków w 15 krajach, w tym także w Polsce), oferujący największy wybór bardzo rzadkich, niefiltrowanych i nierozcieńczanych single cask single malt whisky. Stowarzyszenie butelkuje i dystrybuuje jedne z najlepszych i najrzadszych whisky na świecie. Wszystkie specjalnie wyselekcjonowane single malt, single cask whisky czyli jednosłodowe whisky z pojedynczej beczki powstają w ponad 120 destylarniach. Każda butelka jest unikalna, a produkcja jedynie ograniczonej ilości czyni ją niespotykanie wyjątkową i niepospolitą. Wszystkie trunki Stowarzyszenia pochodzą z pojedynczych beczek, to właśnie one stanowią o niepowtarzalnym smaku i aromacie oraz wzbogacają doznania smakowe. Członkostwo w Stowarzyszeniu daje możliwość spragnionym wrażeń miłośnikom whisky skosztowania rzadkich okazów, które raz wypite, już nigdy nie będą dostępne w tym samym kształcie (beczki raz opróżnione nigdy nie zostaną powtórzone).
The Scotch Malt Whisky Society w Polsce jest częścią międzynarodowej grupy miłośników whisky założonej w Szkocji. Więcej informacji na http://www.smws.pl/ oraz na na Facebooku.
Nadesłał:
Ewa Nowak
|
Komentarze (0)