Gospodarka » Maszyny

Sztuka stworzona przez wodę

Niesamowita precyzja. Piękne wykonanie. Idealne wykończenie. Taki widok zapiera dech w piersiach i powoduje nieskrywany podziw. O czym jest mowa? O wyciętych płytkach granitowych i marmurowych, które stanowią prawdziwe dzieło sztuki na podłodze domu. Jak taka precyzja była możliwa?
Odpowiedź jest prosta - płytki zostały wcięte za pomocą waterjeta MAXIEM.

To, co można zobaczyć na zdjęciu, to mozaika podłogowa wykonana z płytek granitowych i marmurowych. To zaś co zachwyca, to ich oryginalne kształty i niesamowita precyzja wykonania.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

- Tego nie dałoby się tak precyzyjnie wykonać, bez zastosowania waterjeta firmy MAXIEM - mówi Włodzimierz Wawro z firmy JetStone w Elblągu, która podjęła się wykonania tak niezwykłego zamówienia. - Naszym zadaniem było wykonanie mozaiki podłogowej z płytek granitowych i marmurowych. Od razu wiedzieliśmy, że do tego zadania będzie potrzebne urządzenie do cięcia wodą.

Najpierw klient przesłał firmie rysunek z projektem. Dzięki programowi layout firmy OMAX projekt został następnie przekonwertowany do pliku .dxf. Potrzebna była jeszcze wizyta pracowników JetStone u klienta i zdjęcie wymiarów z natury oraz określenie punktu bazowego dla płytek, które miały znaleźć się na podłodze.

Teraz do pracy przystąpiło oprogramowanie firmy OMAX - layout, gdzie rozrysowany zostały schemat płytek o wymiarach 60 cm na 60 cm.

- Kolejnym krokiem było opisanie każdej płytki i nadanie jej numeracji tak, aby osoba która będzie układała płytki szybko mogła zlokalizować daną część - mówi Włodzimierz Wawro. - Następnie operator maszyny MAXIEM każdą opisaną płytkę zapisał w oddzielnym pliku. Po wykonaniu tej czynności rozpoczął się proces produkcyjny.

Następnie wycięte elementy zostały dostarczone do klienta i ułożone w jedną całość.

Dlaczego firma JetStone zdecydowała się ciąć kamienne i marmurowane płytki właśnie waterjetem?

Odpowiedź jest prosta. Ponieważ to zadanie wymagało niezwykłej, chirurgicznej precyzji.

- Fuga, jaka była zastosowana podczas kładzenia płytek, wynosiła zaledwie 1 mm. Tylko maszyną waterjet można osiągnąć taką szczelinę - mówi Włodzimierz Wawro. - Warto dodać, że w ten sposób wycięliśmy około stu sztuk elementów.
Jak więc widać, waterjety MAXIEM mogą być również wykorzystywane do tworzenia bardziej artystycznych projektów z kamienia, np. marmuru lub granitu. Praca przebiega szybciej i z zachowaniem najdrobniejszych szczegółów niż przy zastosowaniu tradycyjnych metod pracy z takimi materiałami.
Warto podkreślić, że kamień, jako kruchy surowiec, można łatwo uszkodzić nieostrożnie go obrabiając. To dotyczy także urządzeń do cięcia wodą. Dlatego tak ważną sprawą jest pompa zainstalowana w waterjecie. Na rynku producentów maszyn do cięcia wodą dominują dwa rozwiązania pomp - korbowodowe, stosowane przez MAXIEM i OMAX, oraz wzmacniaczowe wykorzystywane przez innych dostawców waterjetów.
Tylko w pompie korbowodowej, poprzez programowanie falownika silnika napędowego pompy, mamy możliwość zmiany czasu w jakim osiąga ona maksymalne ciśnienie, co ma ogromne znaczenie w cięciu bardzo kruchych materiałów.
- Maszyny OMAX i MAXIEM mają w swoim oprogramowaniu specjalną funkcję „Kruchy materiał". Polega to na tym, że materiał jest przebijany na niskim ciśnieniu, a później jest ono płynnie podnoszone do wysokiego. Zapobiega to nagłej zmianie ciśnienia, która może powodować pęknięcia. Stosowanie tych opcji redukuje ryzyko zniszczenia materiału, oraz daje możliwość taniego i zyskownego cięcia - wyjaśnia Tomasz Łapiński z firmy MAXIEM WATERJETS w Elblągu.
Można śmiało powiedzieć, że technologia cięcia wodą podbija w naszym kraju coraz większy rynek. To dotyczy także firm produkujących wyroby z kamienia. Kamieniarze doceniają bowiem uniwersalność i ekonomiczność waterjetów MAXIEM oraz to, że teraz dzięki tylko jednej maszynie mogą ciąć i obrabiać kamień w sposób niesamowicie precyzyjny.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

marcin@mmpr.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »