Dom » Ogrody

Trawnik pod sprawną kontrolą, czyli jak prawidłowo dbać o… kosiarkę

Trawnik pod sprawną kontrolą, czyli jak prawidłowo dbać o… kosiarkę
Zobacz więcej zdjęć »
Niektóre gatunki traw, regularnie nawożone i podlewane, potrafią urosnąć kilkanaście milimetrów w ciągu doby. Wystarczy im kilka dni, aby wypielęgnowany trawnik zamienić w… bujną łąkę. Jeśli chcemy cieszyć się piękną darnią, powinniśmy regularnie ją kosić. Potrzebujemy do tego właściwego sprzętu.

Systematyczne strzyżenie to najpopularniejszy, lecz także najważniejszy zabieg pielęgnacyjny, jakiemu poddaje się trawnik. Poprawia ono wygląd murawy oraz stymuluje wzrost i rozwój trawy. Zastosowanie do tej czynności nowoczesnych kosiarek znacznie ułatwia pracę i pozwala uzyskać efekt w postaci zielonej i pięknej darni, która cieszy oko właściciela przez cały sezon. Aby posiadany sprzęt mógł dobrze spełniać swe funkcje i nie niszczyć naszego trawnika, powinien być właściwie konserwowany. Regularne zabiegi serwisowe sprawią, że będzie zawsze gotowy do pracy i posłuży nam przez wiele sezonów.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Elektryczna czy spalinowa - oto jest pytanie!

Wiele osób, które jeszcze nie posiadają kosiarki, ale planują jej zakup w najbliższym czasie, staje przed dylematem: co wybrać? Mnogość marek i modeli dostępnych w sklepach nieco przytłacza, podobnie jak olbrzymia rozpiętość cen pomiędzy poszczególnymi egzemplarzami. W większości przypadków osoby pragnące kupić kosiarkę to posiadacze małych i średnich trawników. Choć zakup profesjonalnej maszyny może wydawać im się kuszący, to jednak prosta analiza zysków i strat wskazuje, że w zupełności powinien wystarczyć im dobrej jakości sprzęt ze średniej półki cenowej - Modele profesjonalne przeznaczone są do intensywnej pracy po kilka godzin dziennie, przez cały sezon. W domowych warunkach trawnik kosi się około 30 razy w ciągu roku, w związku z czym wydatek poniesiony na specjalistyczny sprzęt raczej się nie zwróci - tłumaczy Jarosław Bednarczyk, Brand Manager marki wysokiej jakości elektronarzędzi Tryton, m.in. elektrycznych i spalinowych kosiarek - Kupując urządzenie dla siebie warto natomiast zwrócić uwagę na kilka ważnych cech, które mają znaczący wpływ na komfort pracy i późniejszy wygląd trawnika. To przede wszystkim moc silnika, szerokość cięcia, możliwość regulacji wysokości koszenia oraz rodzaj napędu - dodaje ekspert. Do wyboru mamy kosiarki napędzane siłą mięśni oraz elektrycznymi lub spalinowymi silnikami. Zdecydowanie najpopularniejsze są te dwie ostatnie kategorie. Tylko którą z nich wybrać dla siebie? - Wybór kosiarki powinien być zdeterminowany rozmiarem powierzchni, którą zamierzamy pielęgnować. Przyjmuje się zasadę, że dla trawników o wielkości do 400 - 500 m2 w zupełności wystarczy poręczna wersja elektryczna - rozwiewa wątpliwości Jarosław Bednarczyk.

Czyszczenie to podstawa

Z przeprowadzeniem podstawowych zabiegów konserwacyjnych nie powinny mieć problemu nawet osoby używające kosiarki jedynie od czasu do czasu. Przed przystąpieniem do pracy warto jednak zapoznać się z instrukcją obsługi urządzenia. Różni producenci mogą bowiem zalecać nieco inne procedury. Podstawowym zabiegiem jest regularne czyszczenie sprzętu. Najlepiej wyrobić w sobie nawyk robienia tego zaraz po skończeniu pracy. Po pierwsze świeże zanieczyszczenia, jak przyklejone kawałki trawy lub ziemi usuwa się dużo łatwiej niż kilkutygodniowe. Po drugie, podczas czyszczenia możemy odpowiednio wcześnie wykryć ewentualne uszkodzenia, np. w powłoce chroniącej metalowe części obudowy przed korozją. Systematyczne czyszczenie pomaga też  utrzymać posiadany sprzęt w dobrej kondycji i zachować jego atrakcyjny wygląd zewnętrzny przez znacznie dłuższy czas.

Ze względów bezpieczeństwa przed przystąpieniem do prac konserwacyjnych powinniśmy odciąć kosiarkę elektryczną od źródła zasilania, a w modelach spalinowych odłączyć przewód napięcia od świecy zapłonowej. - Jeśli czujemy się nieco niepewnie, możemy nawet całkowicie wykręcić świecę. Podniesie to znacznie komfort i bezpieczeństwo prowadzonych prac - radzi ekspert. Czyszczenie kosiarki najlepiej jest przeprowadzić za pomocą sprężonego powietrza. Jego silny strumień pozwoli sprawnie pozbyć się resztek trawy, liści czy błota. Bardziej opornych zabrudzeń możemy pozbyć się przy użyciu szczotki z odpowiednio sztywnym włosiem. Stosowanie myjek ciśnieniowych nie jest najlepszym pomysłem. Woda pod dużym ciśnieniem może uszkodzić delikatne elementy kosiarek spalinowych. Pamiętajmy, aby absolutnie nie używać wody do czyszczenia urządzeń z silnikiem elektrycznym.

Kontroluj stan noża

Z nożem w kosiarce jest jak z nożem szefa kuchni - powinien być wysokiej jakości, idealnie naostrzony i precyzyjnie wyważony. Kombinacja tych trzech elementów daje gwarancję efektywnej pracy oraz sprawia, że w trakcie koszenia nie będzie on niszczył trawy. Aby wyczyścić nóż i spód kosiarki, trzeba najpierw uzyskać do nich dostęp. - W przypadku sprzętu elektrycznego nie ma z tym większego problemu, nieco bardziej skomplikowane jest to w maszynach spalinowych - wyjaśnia Jarosław Bednarczyk - Kosiarki ze spalinowym silnikiem czterosuwowym nie można przechylać na boki, gdyż może doprowadzić to do zalania olejem filtra powietrza, gaźnika lub tłumika. Dostęp do spodniej części narzędzia powinniśmy więc  uzyskać przechylając ją na stronę, gdzie nie ma świecy, gaźnika ani tłumika, np. do tyłu, lub unosząc kosiarkę do góry - przestrzega specjalista. Po dokładnym oczyszczeniu noża i spodu kosiarki za pomocą szczotki lub sprężonego powietrza, dokładnie przyjrzyjmy się ostrzu. Tępy, wyszczerbiony nóż pracuje mało wydajnie, a zamiast  delikatnie ścinać końcówki źdźbeł, urywa je, znacznie osłabiając darń. W takiej sytuacji możemy spróbować naostrzyć go samodzielnie - np. szlifierką lub pilnikiem. Jednakże lepszym rozwiązaniem jest oddanie go do profesjonalnego serwisu, gdyż możliwe, że wymagać będzie również wyważenia. Niewyważony lub źle wyważony nóż może wywoływać wibracje, które są bardzo groźne dla kosiarki, a zwłaszcza dla żywotności jej sinika.

Jak zadbać o kosiarką spalinową?

Posiadacze kosiarek spalinowych mają nieco więcej „obowiązków" niż osoby, które wybrały model elektryczny. Oprócz regularnego czyszczenia i kontrolowania stanu noża, w trakcie sezonu powinni pamiętać również o kilku innych zabiegach, jak czyszczenie filtra powietrza, kontrola świecy zapłonowej czy wymiana oleju. Stan filtra powietrza ma znaczący wpływ na łatwe odpalanie kosiarki, zapewnienie płynnej pracy gaźnika oraz wykorzystanie mocy oferowanej przez napędzany płynnym paliwem motor. - Warto sprawdzać ten element regularnie, np. co tydzień lub dwa, w zależności od częstotliwości korzystania z kosiarki - podpowiada Brand Manager marki elektronarzędzi, w tym kosiarek, TRYTON. Aby sprawdzić filtr, należy odkręcić osłonę i skontrolować jego stan. Bardzo zabrudzone wymieniamy na nowe. Mniej zanieczyszczone filtry papierowe czyścimy delikatne „wystukując" zabrudzenia o twardą, równą powierzchnię. Na łatwy rozruch silnika olbrzymi wpływ ma również sprawna świeca zapłonowa. Aby skontrolować jej stan, trzeba wykręcić ją z cylindra, a wszystkie ewentualne zanieczyszczenia usunąć używając np. szczotki drucianej.

W przypadku kosiarek spalinowych niezwykle ważną czynnością konserwacyjną jest wymiana oleju. Dobrze jest robić to po każdych ukończonych 30 godzinach pracy urządzenia, choć różni producenci mogą zalecać mniejszą lub większą częstotliwość. - Pamiętajmy, aby przed wymianą oleju wypalić z baku całe paliwo. Zwiększy to nasze bezpieczeństwo oraz ułatwi przeprowadzenie tego zabiegu, ponieważ ciepły olej dużo łatwiej spływa - tłumaczy Jarosław Bednarczyk. Zanim przystąpimy do zmiany oleju, ze względów bezpieczeństwa powinniśmy odłączyć przewód od świecy zapłonowej. Sposób spuszczania oleju uzależniony jest od rodzaju kosiarki, którą dysponujemy. W niektórych modelach robi się to odpompowując go specjalną pompą, inne mogą być wyposażone w korki do zlewania oleju. Umieszczone są one zwykle w dolnej części korpusu. Po zakończeniu pracy, do kosiarki wlewamy odpowiednią ilość świeżego oleju. Informacje o zalecanym przez producenta rodzaju i jego optymalnej ilości powinniśmy znaleźć w instrukcji obsługi urządzenia.

Piękny i zadbany trawnik jest prawdziwym powodem do dumy. Aby utrzymać go w idealnym stanie, należy zadbać jednak nie tylko o trawę, lecz także służącą do jej strzyżenia kosiarkę. Właściwe używanie i konserwacja sprzętu pozwala zyskać pewność, że urządzenie będzie zawsze gotowe do efektywnej, bezawaryjnej pracy oraz posłuży nam przez długie lata.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

RedPen

Komentarze (1)

  • avatar
    ~trytyki 2015-06-29 18:51:34

    Można za nieduże pieniądze kupić marki specjalizujące sie w sprzęcie ogrodniczym i wcale to nie musi być półka premium ani też wcale nie muszą to być najtańsze produkty jak Nac, jakmet, czy Tryton.


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »