Technologie » Internet
Ujęcie lidera cybergangu stojącego za wykrytą przez Kaspersky Lab operacją Carbanak
Zobacz więcej zdjęć » |
Grupa cyberprzestępcza Carbanak została wykryta w 2015 r. przez Kaspersky Lab we współpracy z Interpolem, Europolem i szeregiem innych organów ścigania. Wydarzenie skomentował Siergiej Golowanow, główny badacz ds. cyberbezpieczeństwa, Globalny Zespół ds. Badań i Analiz (GReAT), Kaspersky Lab, zaangażowany w analizę organizacji Carbanak.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Przeczytaj również
- Luka w portalu społecznościowym Instagram wykorzystana przez cyberprzestępców
- Badanie Kaspersky Lab: ludzie są skłonni pozbyć się swoich zdjęć i innych danych za niedużą kwotę
- Technologia kontroli aplikacji firmy Kaspersky Lab wygrywa w testach AV-TEST
- Liczba roku: Każdego dnia Kaspersky Lab wykrywa 315 000 nowych szkodliwych plików
Niedawny sukces organów ścigania w walce z grupą cyberprzestępczą Carbanak to świetna wiadomość dla całej branży. Po raz kolejny widzimy, że wymiana informacji między krajami to bardzo ważny czynnik w walce z zaawansowaną cyberprzestępczością.
Carbanak to zaawansowana kampania cyberprzestępcza (APT), w ramach której stosowano narzędzia pozwalające na przeprowadzanie ataków ukierunkowanych na instytucje finansowe na całym świecie. Głównym celem atakujących była kradzież pieniędzy.
Operacja została wykryta w 2015 r. przez Kaspersky Lab we współpracy z Interpolem, Europolem i innymi organami ścigania. Wszystko zaczęło się od incydentu z 2013 r., gdy grupa korzystała z szeregu narzędzi, łącznie z programem o nazwie Carbanak. Po publikacji swojego odkrycia przez Kaspersky Lab w 2015 r. grupa zaadoptowała swoje narzędzia i zaczęła stosować m.in. szkodliwe oprogramowanie Cobalt.
Grupa stosowała elementy socjotechniki, takie jak wiadomości phishingowe z zainfekowanymi załącznikami (np. dokumenty Worda z osadzonymi szkodliwymi narzędziami wykorzystującymi luki w zabezpieczeniach) w celu atakowania pracowników instytucji finansowych. Gdy ofiara została zainfekowana, atakujący instalowali tylną furtkę zaprojektowaną z myślą o działaniach szpiegowskich, kradzieży danych i zdalnym zarządzaniu zarażonym systemem. Grupa interesowała się przede wszystkim systemami obsługującymi transakcje finansowe.
W momencie wykrycia grupy Carbanak badacze z Kaspersky Lab oszacowali, że atakujący ukradli nawet miliard dolarów. Od 2013 roku gang zaatakował ponad sto banków, systemów e-płatności i innych instytucji finansowych w przynajmniej 30 krajach w Europie, Azji, Ameryce Północnej i Południowej, a także w innych regionach.
W 2016 roku — w oparciu o szczegółową analizę grupy Carbanak — badacze z Kaspersky Lab odkryli dwa cybergangi działające w bardzo podobny sposób: Metel oraz GCMAN. Atakowały one organizacje finansowe, przeprowadzając szczegółowy rekonesans i stosując odpowiednio przygotowane szkodliwe oprogramowanie, legalne aplikacje oraz innowacyjne mechanizmy wypłacania pieniędzy. Techniki, taktyki i procedury zbliżone do tych stosowanych przez grupę Carbanak były później stosowane także przez inne cybergangi, takie jak Lazarus i Silence.
Biorąc pod uwagę międzynarodową skalę ataków grupy Carbanak, uważamy, że w szkodliwe działania było zaangażowanych kilkadziesiąt osób. Ślady wykryte w szkodliwych plikach i komputerach ofiar sugerują, że osoby stojące za tą kampanią płynnie posługują się językiem rosyjskim.
Więcej informacji o grupie cyberprzestępczej Carbanak znajduje się na stronie https://r.kaspersky.pl/lTC8V.
Informację można wykorzystać dowolnie z zastrzeżeniem podania firmy Kaspersky Lab jako źródła.
Wszystkie informacje prasowe Kaspersky Lab Polska są dostępne na stronie https://www.kaspersky.pl/nowosci.
Komentarze (0)