Firma » System prawny
Urlop ojcowski- wstyd czy przywilej?
Zobacz więcej zdjęć » |
Odkąd w ubiegłym roku wprowadzono przepisy pozwalające ojcom na korzystanie z tzw. urlopu tacierzyńskiego, wokół tematu pojawia się mnóstwo pytań. Jedni chcą wiedzieć wszystko, ile trwa taki urlop? Gdzie złożyć wniosek? Czy po powrocie nie czeka wypowiedzenie? Inni konstatują: i tak wiadomo, że matka zajmuje się nowonarodzonym dzieckim. Facet na macierzyńskim? Wstyd!
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Urlop ojcowski funkcjonuje dobrze w wielu krajach europejskich. W Skandynawii, gdzie równouprawnienie jest najbardziej zaawansowane, ojcowie od dawna wkroczyli w dziedzinę opieki nad dziećmi. W Szwecji, na przykład, urlop na dziecko dzielony jest po równo między rodziców i to oni mogą ustalić, że matka dłużej zostanie z dzieckiem biorąc część urlopu ojca. Ojcu należy się jednak obowiązkowo 10 dni wolnych z tytułu urodzenia dziecka. Czyli akurat tyle, ile potrzeba, aby matka doszła do siebie w pierwszych dniach po porodzie. Trwają też dyskusje w parlamencie, czy ojcowie nie powinni obowiązkowo korzystać po równo z matką z urlopu rodzicielskiego.
A jak jest w Polsce? Czy szumnie ogłaszany urlop ojcowski wiele zmienił w domach nowoupieczonych rodziców oraz w mentalności Polaków?
”Coraz więcej osób pyta o urlop ojcowski. Rodzice chcą wiedzieć, czy urlop jest płatny, czy ojciec może korzystać z urlopu w tym czasie, kiedy matka jest na macierzyńskim. Niektórzy obawiają się o utratę pracy po powrocie z takiego urlopu. Niejednokrotnie także rodzą się wątpliwości związane z tym, czy ojciec zajmujący się dzieckiem nie straci na swojej męskości w oczach kolegów w pracy. Tego ostatniego nie wiemy, jednak sądząc z wypowiedzi naszym użytkowniczek-mam i przyszłych mam, ojciec na tacierzyńskim jest towarem ogólnie porządanym.'- mówią prawniczki z portalu Kobieta i prawo.pl.
Urlop ojcowski trwa tydzień w roku 2011, mogą z niego skorzystać ojcowie zatrudnieni na podstawie kodeksu pracy ( a więc nie np. Osoby wykonujące pracę na umowę zlecenie). Urlop jest płatny i wynosi 100% podstawy obliczanej wg średniej z ostatnich 12 miesięcy. Co ważne, pracodawca nie może odmówić ojcu urlopu, a po powrocie z urlopu jest zobowiązany przyjąć go z powrotem do pracy. Z urlopu ojciec może korzystać razem z matką dziecka, co w praktyce służy spędzaniu wspólnie czasu zaraz po urodzeniu się dziecka.
Od 2012 ustawa przewiduje wydłużenie urlopu tacierzyńskiego do dwóch tygodni.
Autorka: Anna Wagrowski www.kobietaiprawo.pl
Komentarze (0)