Kultura, sztuka » Kultura
VIVAT INSITA. Rysunki Justyny Matysiak
Zobacz więcej zdjęć » |
Naiwność bywa głupia, drażniąca. Choćby naiwność polityka albo biznesmena. Ale jest też naiwność, która jest obroną czystości, liryzmem, czułością, dziecięcym zachwytem nad pięknością świata... Aleksander Jackowski
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Urodzona w 1979 roku poznanianka, Justyna Matysiak jest zdobywczynią Grand Prix Insita 2007 - międzynarodowego festiwalu sztuki naiwnej art brut i outsider art., organizowanego od 1966 roku w Bratysławie. Jest to nagroda bardzo prestiżowa, przyznawana przez międzynarodowe jury i jak dotąd żadnemu reprezentantowi Polski nie udało się jej zdobyć. Insita (z łac. Insito - wrodzony, nieszkolony) jest najważniejszą tego typu imprezą na świecie. Justyna Matysiak jest także podopieczną promującej w Polsce sztukę art brut poznańskiej galerii „tak", która zgłosiła kandydaturę autorki do konkursu w Bratysławie.
Prace Justyny urzekają wysmakowaną kolorystyką i ciekawą formą. Rysunki są wykonane cienkopisami z transparentnym tuszem. Artystka bardzo cierpliwie przegląda książki i albumy z ilustracjami, aby wybrać coś interesującego. Następnie przetwarza motywy zaczerpnięte z natury, wykonuje konturowy rysunek i bardzo starannie wypełnia go drobnymi, zachodzącymi na siebie liniami przypominającymi misterny haft. Narysowane w ten sposób zwierzęta, ptaki, budowle i postaci są zawieszone w przestrzeni, nigdzie nieosadzone, niezaczepione. Ta lekkość kontrastuje z masywnymi i zdawałoby się ciężkimi kształtami. Wszystko jest dopełnione graficznie położonym kolorem, stonowanym, zamkniętym w brązach, ugrach i szarościach, co daje efekt dodatkowego ornamentu.
Świat Justyny wciąga odbiorcę i wprawia w pogodny nastrój, nic zatem dziwnego, że jeden z największych teoretyków outsider art - Roger Cardinal określił ją jako indywidualność twórczą o niesamowitym potencjale, wskazując jednocześnie na największy atut jej sztuki - oryginalność.
Poza Muzeum Śląskim prace autorki prezentowane były w galerii Art Naif w Krakowie oraz w Niemczech (Stadtmuseum Erlangen, Kunsthaus Kannen Munster).
Kurator wystawy: Sonia Wilk
Nadesłał:
ap
|
Komentarze (0)